TSK, Eğitim Helikopteri İhtiyaçları İçin İtalya ile Çalışıyor

blank
TSK, Eğitim Helikopteri İhtiyaçları İçin İtalya ile Çalışıyor

İçerik: TSK, Eğitim Helikopteri İhtiyaçları İçin İtalya ile Çalışıyor

TSK, Eğitim Helikopteri İhtiyaçları İçin İtalya ile Çalışıyor:

Savunma Sanayii Başkanı Prof.Dr.İsmail Demir, devam eden helikopter projeleriyle ilgili sorulan sorulara “eğitim helikopterleri” alımı konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

SSB İsmail Demir, T70 genel maksat helikopteri projesinde mali konuların tartışıldığını, projede herhangi bir aksaklık vb. Durum olmadığını ifade etti. Demir, konuşmasında “eğitim helikopteri” ihtiyacına yönelik çalışmalarına devam ettiğini belirtti. Eğitim helikopteri ihtiyacı için İtalyanlarla ortak çalışma yapıldığını belirtti. SSB İsmail Demir ile ilgili olarak, “Orada eğitim helikopteri sorunumuz var, sınırlı sayıda eğitim helikopteri ihtiyacını karşılamak için İtalyanlarla ortak bir çalışmamız var.” açıklama yaptı.

SSB İsmail Demir’in belirttiği İtalyan firmanın, T129 Atak taarruz helikopterinde de TUSAŞ ile işbirliği yapan Leonardo olduğu düşünülüyor. İsmail Demir’in ifade ettiği “ortak çalışma” nın kapsamı bilinmemekle birlikte sınırlı sayıda hazır alım olabileceği düşünülüyor. Bu kapsamda Leonardo firması tarafından İtalyan Ordusu’nun hizmetine sunulan “yeni nesil” bir temel eğitim helikopteri var. AW169 hafif hizmet helikopteri, Leonardo tarafından yeni nesil birincil eğitim helikopteri olarak İtalyan Ordusu’na teslim edildi.

Leonardo şirketi, AW169 Hafif Hizmet Helikopteri’nin (LUH) eğitim konfigürasyonundaki ilk helikopteri Temmuz 2020’de İtalyan Ordusu’na teslim etti.İtalyan Ordusu tarafından UH-169B adlı yeni helikopterler resmi olarak temel eğitim helikopterleri olarak yapılandırıldı. Yeni helikopterler, AW169’ların son konfigürasyonunu uçuracak olan Ordu yer havacılık ekiplerini eğitmek için kullanılacak.

TSK ayrıca yukarıda belirtilen “eğitim helikopterlerini” de içerir; T70, mevcut helikopterlerin yanı sıra, GÖKBEY’in nihai uçuş mürettebatı ve ileride envantere alınacak diğer genel amaçlı helikopterlerin temel eğitiminde kullanılacak. İtalyan Leonardo’dan temin edilecek sınırlı sayıda AW169 Helikopterin aviyonikleri. sistemler Türk müteahhitlerininkilerle birbirinin yerine kullanılacaktır.

Gökbey’in ilk teslimatı 2022’de yapılacak
TUSAŞ Genel Müdürü Prof.Dr.Temel Kotil, 17 Ocak 2021 tarihinde Tuba Özberk moderatörlüğünde ÖDTÜBİRDER Hasbihal etkinliğinde verdiği röportajda Gökbey Genel Maksat Helikopteri projesini anlattı. Prof.Dr.Temel Kotil helikopterin başlayacağını açıklamıştı. Kotil, “T-625 Gökbey, cephe gerisinde bir helikopter. Sınıfında İtalyan Leonardo tarafından yapılan benzer bir helikopter var. Umarım bir yıl içinde ondan fazla satarız. Teslimatlar henüz başlamadı. 1. Gökbey’in ilk teslimatını yapacağız. ”İfadelerine yer verdi.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: TSK, Eğitim Helikopteri İhtiyaçları İçin İtalya ile Çalışıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Teknoloji Bakanı, HAVELSAN’ın Keskin Nişancı Simülatörünü Denedi

Teknoloji Bakanı, HAVELSAN’ın Keskin Nişancı Simülatörünü Denedi: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank HAVELSAN’ı ziyareti …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör