Yerli Sprey Aşı, İnsan Üzerinde Deneylere Başlıyor

blank
Yerli Sprey Aşı, İnsan Üzerinde Deneylere Başlıyor

İçerik: Yerli Sprey Aşı, İnsan Üzerinde Deneylere Başlıyor

Yerli Sprey Aşı, İnsan Üzerinde Deneylere Başlıyor:

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Nanograf firmasında Graf Serisi Üretim Tesisi Açılış Töreni’nde, aynı firma şemsiyesi altında devam eden Türkiye’nin ilk burun içi (sprey aşı) yerli aşı geliştirmesine değindi. Preklinik aşamaları başarıyla tamamlanan ilk burun içi aşı adayı için Faz-1 insan denemelerinin çok kısa sürede başlayacağını belirten Varank, “TİTCK’nın onayı bekleniyor. Tüm klinik aşamaların hızlı bir şekilde tamamlanmasının ardından, bu yeni tip aşıyı yıl boyunca sunmayı hedefliyoruz. ” dedim.

Bakan Varank, İvedik Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) Nanografi Şirketi Grafen Seri Üretim Tesisi’nin açılış törenine katıldı. Covid-19 ile mücadele kapsamında yürütülen aşı çalışmaları hakkında bilgi veren Varank, şunları söyledi:

Nanoteknoloji alanında başarılı olan firma, pandemi sırasında aşı alanında çalışmalara başladı. Nanografi çatısı altında faaliyet gösteren bilim adamları, geleneksel aşıların aksine burun spreyi olarak uygulanacak yenilikçi bir aşı türü geliştiriyorlar. ODTÜ, Hacettepe, Gazi Üniversitesi ve Ankara’daki altyapısı, becerileri ve bilimsel ilerlemesi, akademik tecrübenin de katkısıyla Türkiye’nin ilk yerli burun içi aşı geliştirme çalışması. MRNA ve inaktif aşı teknolojisinin aksine, bu aşı protein bazlı olarak tasarlanmıştır.

Burundan uygulanan aşı, virüsün insanlara bulaştığı yolu takip ettiği için bu teknolojinin virüsle daha etkin mücadele edeceği öngörülüyor. Bu tip aşı, mutasyon durumunda çok hızlı bir şekilde yeniden şekillenme ve salgının olası ileriki seyrinde elimizi güçlendirme potansiyeline sahiptir. Preklinik aşamaları başarıyla tamamlanan ilk burun içi aşı adayımız için Faz-1 insan denemeleri çok kısa bir süre içinde başlayacak. TİTCK’nın onayı bekleniyor. Tüm klinik aşamaların hızlı bir şekilde tamamlanmasının ardından, bu yeni tip aşıyı yıl boyunca sunmayı hedefliyoruz.

1 1 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Yerli Sprey Aşı, İnsan Üzerinde Deneylere Başlıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Kanıtlar, COVID-19 Aşılarının İşe Yaradığını Gösteriyor

Kanıtlar, COVID-19 Aşılarının İşe Yaradığını Gösteriyor: Amerika Birleşik Devletleri’nin COVID-19 aşılama kampanyasının başlamasından üç ay …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör