Apple, iOS’ta Siri’yi 2 Yeni Sesle Güncelliyor

blank
İOS 14.5 Beta Sürümünde Siri'nin Sesi Nasıl Değiştirilir?

İçerik: Apple, iOS’ta Siri’yi 2 Yeni Sesle Güncelliyor

Apple, iOS’ta Siri’yi 2 Yeni Sesle Güncelliyor:

Apple, iOS’ta Siri’yi iki yeni ses getirerek ve kullanıcıların çoğu ülkede kadın ve bazılarında erkek olan varsayılan sesi almak yerine kurulum sırasında istedikleri sesi seçmelerine izin verme seçeneği sunarak güncelliyor. Yeni değişiklik, başlangıçta geliştiricilere şu anda sunulan iOS 14.5 beta 6’nın bir parçası. Ancak, gelecekte iOS 14.5 genel sürümü aracılığıyla tüm uygun kullanıcılar tarafından kullanılabilecek. Apple ayrıca, iPhone 11 serisindeki pil sağlığı raporlama sistemini düzeltmek için en son iOS beta sürümüne bir yeniden kalibrasyon aracı getirdi.

Apple tarafından tanıtılan iki yeni Siri sesi, ABD İngilizcesi kullanıcıları için tasarlanmıştır ve hem kadın hem de erkek versiyonları mevcuttur. Ek sesler, mevcut kadın ve erkek Siri seslerinin yanında gelir. Zaten iOS 14.5 beta sürümünü kullanan kullanıcılar, Ayarlar> Siri ve Arama> Siri Sesi’ne giderek cihazlarında yeni sesleri bulabilirler.

Apple, yeni Siri seslerini doğal sesle tasarlamak için Nöral Metin Okuma (Nöral TTS) teknolojisini kullandı. Şirket ayrıca İrlanda, İtalya ve Rusya’daki Sinir TTS tedavisi ile en son iOS beta sürümündeki mevcut Siri seslerini yükseltti. Bu, Sinirsel TTS kullanan toplam Siri sesini 38’e getirir.

Yeni seslere ve mevcut sesler için yükseltmeye ek olarak, iOS 14.5 beta, kullanıcıların kurulum sırasında cihazlarında hangi Siri sesini istediklerine karar vermelerine izin verme seçeneği sunuyor. Bu, Apple cihazınızdaki Siri’nin artık varsayılan kadın sesine sahip olmayacağı anlamına gelir.

Apple’ın kurulum aşamasında belirli bir Siri sesini seçme seçeneğini etkinleştirerek yaptığı hareket, teknoloji devleri tarafından ses asistanlarının cinsiyete dayalı olarak uygulanmasıyla ilgili devam eden tartışmayı ele alıyor gibi görünüyor. 2019’da Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan bir raporda, Apple’ın varsayılan olarak kadın sesini kadın yaparak cinsiyet önyargısını pekiştirdiği ve “kadınların mecbur, uysal ve yardım etmeye istekli yardımcılar” olduğuna dair bir sinyal gönderdiği iddia edildi.

Bazı ülkelerde Apple, Siri’yi varsayılan olarak erkek sesiyle sunuyor. Bununla birlikte, yeni değişiklik, kullanıcıların iOS cihazlarında varsayılan olarak kadın veya erkek sesi isteyip istemediklerini seçmelerine olanak tanıyor. Bu, varsayılan olarak bir erkek sesi seçme seçeneğiyle birlikte bir kadın sesine sahip olan Google Asistan’dan farklıdır. Amazon’un Alexa’sı ise seçilecek bir erkek sesine sahip değil ve şu anda sadece kadın sesiyle sınırlı.

Apple yaptığı açıklamada, “İngilizce konuşanlar için iki yeni Siri sesi ve Siri kullanıcılarının cihazlarını kurarken istedikleri sesi seçme seçeneğini sunmaktan heyecan duyuyoruz” dedi. “Bu, Apple’ın çeşitlilik ve kapsayıcılığa olan uzun süredir devam eden taahhüdünün ve içinde yaşadığımız dünyanın çeşitliliğini daha iyi yansıtmak için tasarlanmış ürün ve hizmetlerin bir devamıdır.”

Apple cihazlarda Siri, 500 milyondan fazla cihazda şimdiden ayda 25 milyardan fazla isteği işliyor. Ses asistanı şu anda dünya çapında 26 ülkede 21 dili destekliyor.

En yeni iOS 14.5 beta sürümü, iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max’te maksimum pil kapasitesini ve en yüksek performans kapasitesini yeniden kalibre etmenize olanak tanıyan aracı da içerir. Başlangıçta 9to5Mac tarafından bildirildiği üzere, kalibrasyon aracı, bazı kullanıcılar için pil sağlığı raporlamasının yanlış tahminlerini ele almak için tasarlanmıştır.

Uygun kullanıcılar, Ayarlar> Pil> Pil Sağlığı’na giderek pil durumu raporlamasını yeniden kalibre etmek için bir mesaj göreceklerdir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Apple, iOS’ta Siri’yi 2 Yeni Sesle Güncelliyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

El Salvador, Bitcoin’i Resmi Para Birimi Olarak Kabul Edecek

El Salvador, Bitcoin’i Resmi Para Birimi Olarak Kabul Edecek: El Salvador, iyi bilinen bir kripto …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör