Google Haritalar Çevre Dostu Rotalar Göstermeye Başlayacak

blank
Google Haritalar Çevre Dostu Rotalar Göstermeye Başlayacak

İçerik: Google Haritalar Çevre Dostu Rotalar Göstermeye Başlayacak

Google Haritalar Çevre Dostu Rotalar Göstermeye Başlayacak:

Google Haritalar, sürücüleri bir faktör listesine dayanarak en çevre dostu olarak hesapladığı rotalara yönlendirmeye başlayacak. Arama motoru, temel olarak trafik verilerini ve yol eğimlerini kullanarak en düşük karbon ayak izini oluşturan seyahatleri vurgulayacağını söyledi. Google, özelliğin ilk olarak bu yılın sonlarında ABD’de “yolda küresel bir genişleme ile” lanse edileceğini söyledi.

Yeni özellik, iklim değişikliğiyle mücadele taahhüdünün bir parçası.

Kullanıcılar devre dışı bırakmayı seçmedikçe, başlatıldığında Google Haritalar uygulamasındaki varsayılan rota “çevre dostu” seçenek olacaktır. Alternatif rotalar önemli ölçüde daha hızlı olduğunda, Google seçenekler sunacak ve kullanıcıların tahmini emisyonları karşılaştırmasına izin verecektir.

Google ürün direktörü Russell Dicker, “Gördüğümüz şey, rotaların yaklaşık yarısı için, minimum zaman-maliyet ödünleşimi ile daha çevre dostu bir seçenek bulabiliyoruz,” dedi.

Alphabet’in sahibi olduğu arama motoru, ABD hükümetinin Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı’ndan (NREL) alınan öngörülerden yararlanarak, farklı araba türleri ve yol türleri üzerinde yapılan testlere dayanan emisyon verilerini kullandığını söyledi.

Kendi Sokak Görünümü arabalarından eğim ve eğimlerdeki yol verileri faktörleri, havadan ve uydu görüntüleriyle birlikte sunulur.

Bölge uyarıları
Google, Haziran ayından itibaren sürücüleri bazı araçların kısıtlı olduğu düşük emisyon bölgelerinde seyahat etmek üzere uyarmaya başlayacak. Bunlar Almanya, Fransa, Hollanda, İspanya ve İngiltere gibi ülkelerde yaygındır.

Google bir blog gönderisinde, “Amsterdam’dan Cakarta’ya kadar, dünyanın dört bir yanındaki şehirler, havayı temiz tutmaya yardımcı olmak için belirli dizel otomobiller veya belirli emisyon etiketlerine sahip arabalar gibi kirletici araçları kısıtlayan düşük emisyon bölgeleri oluşturdu.” Dedi.

“Bu çabaları desteklemek için, sürücülerin bu bölgelerden birinde ne zaman gideceklerini daha iyi anlamalarına yardımcı olacak uyarılar üzerinde çalışıyoruz.”

Google Haritalar kullanıcıları, bu yıl piyasaya sürülen yeni bir özellikte farklı bölümler arasında geçiş yapmak yerine araba, bisiklet, toplu taşıma ve diğer seyahat seçeneklerini tek bir yerde karşılaştırabilecek.

ABD teknoloji devi, çevreye fayda sağlamak için uzun süredir sürdürülebilir uygulamalar geliştirdiğini ve şehirlerin sera gazı emisyonlarını takip etmelerine yardımcı olmak için 2030 yılına kadar karbonsuz olma sözü verdiğini söylüyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Google Haritalar Çevre Dostu Rotalar Göstermeye Başlayacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Instagram, Algoritmaların Nasıl Çalıştığına Dair Bilgiler Verdi

Instagram, Algoritmaların Nasıl Çalıştığına Dair Bilgiler Verdi: Instagram’ın kesinlikle kronolojik bir beslemeden algoritmik bir beslemeye …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör