Apple Kullanıcılarının İşitme Kaybı Riskini Tespit Edecek

blank
Apple Kullanıcılarının İşitme Kaybı Riskini Tespit Edecek

İçerik: Apple Kullanıcılarının İşitme Kaybı Riskini Tespit Edecek

Apple Kullanıcılarının İşitme Kaybı Riskini Tespit Edecek:

Çalışma, ABD’deki binlerce Watch ve iPhone kullanıcısının katılımıyla toplanan uzun vadeli işitme sağlığı verilerinden elde edilen bulguları paylaşıyor. İçgörüler arasında kaç kişinin günlük ortalama çevresel sese maruz kalma deneyimi Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) tavsiye ettiği sınırdan daha yüksek olduğu, kaç kişinin gürültülü bir işyerinde çalıştığı ve diğerlerinin yanı sıra ortalama haftalık kulaklıkla maruz kalma olduğu yer alıyor. Şirket, Dünya İşitme Günü vesilesiyle işitme sağlığını daha iyi yönetmek için ipuçları ve araçları da paylaşıyor.

Apple Hearing Study’nin bulguları, şirket tarafından bir blog gönderisinde detaylandırıldı. Çalışma, Apple tarafından Araştırma uygulaması aracılığıyla Michigan Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu ile işbirliği içinde gerçekleştirildi. Çalışmadan elde edilen veriler, DSÖ’nün Dinlemeyi Güvenli Hale Getir girişimi ile paylaşılıyor. DSÖ, 2050 yılına kadar dünya çapında 700 milyondan fazla insanın ciddi işitme sorunları yaşayacağını tahmin ediyor.

Apple, araştırmaya katılanların dörtte birinin günlük ortalama çevresel sese maruz kalma oranının DSÖ’nün tavsiye ettiği sınırdan daha yüksek olduğunu ve katılımcıların yüzde 50’den fazlasının artık gürültülü bir işyerinde çalıştığını veya daha önce çalıştığını belirtti. Çalışma ayrıca, 10 katılımcıdan biri için, haftalık ortalama kulaklık maruziyetinin DSÖ’nün tavsiye ettiği sınırdan daha yüksek olduğunu vurguladı. Apple, katılımcıların yüzde 10’una bir profesyonel tarafından işitme kaybı teşhisi konduğunu ve bunların sadece yüzde 25’inin işitme cihazı veya koklear implant kullandığını söylüyor.

Ancak işitme verilerine göre, katılımcıların yüzde 20’si WHO standartlarına göre işitme kaybı yaşama hakkına sahip, bunların yüzde 10’unda gürültüye maruz kalmanın neden olduğu tutarlı işitme kaybı belirtileri var. Çalışmaya katılanların neredeyse yarısı, son 10 yılda işitme testlerini bir profesyonele yaptırmadı. Katılımcıların yaklaşık dörtte biri, haftada birkaç kez kulaklarında işitme kaybına işaret edebilecek çınlama deneyimi yaşamaktadır.

Apple, blog gönderisinde, “Azalan işitme, bir kişinin sağlığını ve refahını, iletişimin azalmasına katkıda bulunmak, yalnızlık duyguları, yalnızlık ve geri çekilme gibi birçok yönden etkileyebilir” diye belirtiyor. Günümüz dünyasında kullanıcıların işitme kaybını önleyebilecekleri yollar önerir. Bunlar, ortamınızın gürültü düzeylerinden haberdar olmak için Apple Watch’taki Gürültü uygulamasını kullanmayı ve güvenli düzeyleri aştığında uyarıları içerir. İPhone’daki Sağlık uygulaması, kullanıcılara benzer şekilde yardımcı olacak, kulaklık veya çevresel gürültünün güvenli seviyeleri aşıp aşmadığını gösterecek ve aynı zamanda maruz kalma geçmişini de takip edecek.

Apple ayrıca, işitme kaybı riskini önlemek için kullanıcıları en düşük keyifli ses seviyesinde müzik ve diğer medyaları dinleme konusunda uyardı. Şirket ayrıca, işitme duyunuzu kontrol ettirmek için bir işitme uzmanına periyodik ziyaretler önermektedir. Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktör Yardımcısı Ren Minghui, Apple’ın blog yazısında “İnsanları işitme duyularını korumak için uygun adımları atmaya ve gerektiğinde yardım aramaya teşvik ediyoruz” dedi.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Apple Kullanıcılarının İşitme Kaybı Riskini Tespit Edecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Yeşil Gıdalar Kesin Olarak Ömrü Uzatıyor!

Yeşil Gıdalar Kesin Olarak Ömrü Uzatıyor! Dr. Fevzi Özgönül konu ile ilgili önemli bilgiler verdi. …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör