Dronlar, COVID-19 İle Savaşmaya Yardımcı Olabilir

blank
Dronlar, COVID-19 İle Savaşmaya Yardımcı Olabilir

İçerik: Dronlar, COVID-19 İle Savaşmaya Yardımcı Olabilir

Dronlar, COVID-19 İle Savaşmaya Yardımcı Olabilir:

Bunlar kronik sağlık sorunları olan insanlar için tehlikeli zamanlardır. Genellikle tedavi veya ilaç almak için hastaneleri ziyaret etmeleri gerekir, ancak pandemi sırasında bu koronavirüse maruz kalma riskinin artması anlamına gelir.

Afrika’da bir ABD şirketi, tıbbi malzemeleri yerel kliniklere ulaştırmak için insansız hava araçları kullanarak ve bu süreçte hastane yataklarını serbest bırakarak bu riski azalttığını söylüyor. San Francisco merkezli Zipline, 2016 yılından bu yana Ruanda’daki hastanelere ve sağlık merkezlerine kan ve tıbbi ürünler ulaştırmak için insansız hava araçları kullanıyor. Geçen yıl Gana’ya genişledi ve şimdi Amerika Birleşik Devletleri’nde teslimatlara başlama planlarını hızlandırmak istiyor.

Zipline’ın Ruanda’da iki dağıtım merkezi ve Gana’da, kötü yolların olduğu ve frigorifik araçların bulunmadığı bölgelerde tıbbi malzemelerin taşınmasını hızlandırmak için inşa edilmiş dört dağıtım merkezi vardır. Zipline’a göre doktorlar telefonlarından ürün sipariş ediyorlar ve drone’lar 50 millik bir mesafede, ortalama 30 dakikada teslimat yapıyor. Dronlar, yaklaşık 4 pound (1.8 kilo) ağırlığındaki paketleri taşıyabilir ve bunları basit bir kağıt paraşüt kullanarak zeminde belirlenen bir alana bırakabilir.

Zipline, kızamık, çocuk felci ve diğer hastalıklar için halihazırda 60.000 birimden fazla kan, kritik ilaçlar ve aşılar teslim ettiğini söylüyor. Zipline’ın kurucu ortağı ve CEO’su Keller Rinaudo, şirketin şu anda koronavirüse müdahale çabalarını desteklemek için Ruanda ve Gana hükümetleriyle birlikte çalıştığını açıklıyor.

Gana’da Zipline’ın dağıtım merkezleri, sağlık yetkililerinin dağıtımlarını hedeflemelerine olanak tanıyan acil kişisel koruyucu ekipman (KKD) stoklarını tutmaktadır. Ayrıca Gana kırsalındaki hastanelerden Accra ve Kumasi şehirlerindeki laboratuvarlara Covid-19 test numuneleri göndermeye başladı.

Rinaudo, CNN Business’a verdiği demeçte, “Bir sürü Covid-19 ürünü stokluyoruz ve bunları hastanelere ve sağlık tesislerine anında ihtiyaç duyduklarında teslim ediyoruz,” dedi.

blank

Aşılar ve test kitleri, mevcut olduğunda Zipline’ın envanterine eklenecektir.
Zipline, tıbbi malzemelerin yerel kliniklere teslim edilmesinin, koronavirüs hastaları için hastane yataklarını serbest bıraktığını, çünkü başka sağlık sorunları olan kişilerin, örneğin kan nakli gibi, eve daha yakın tedavi alabileceğini söylüyor. Rinaudo, insansız hava araçlarının yakında belirlenen mahalleye bırakma noktalarına ve hatta insanların evlerine doğrudan teslimat yapabileceğini umuyor.

Rinaudo, “Birdenbire, hastane ağının ve sağlık sisteminin erişimini insanların yaşadığı yere daha da yaklaştırmaya yönelik çarpıcı bir ihtiyaç var” dedi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Dronlar, COVID-19 İle Savaşmaya Yardımcı Olabilir

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

4 Ayda Toplam 120 Milyon BioNTech Aşısı Türkiye’ye Gelecek

4 Ayda Toplam 120 Milyon BioNTech Aşısı Türkiye’ye Gelecek: Sağlık Bakanı Dr.Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör