Hindistan’da Robotlar, Koronavirüsle Mücadeleye Katılıyor

blank
Hindistan'da Robotlar, Koronavirüsle Mücadeleye Katılıyor

İçerik: Hindistan’da Robotlar, Koronavirüsle Mücadeleye Katılıyor

Hindistan’da Robotlar, Koronavirüsle Mücadeleye Katılıyor:

Dünyanın ikinci en yüksek Kovid-19 vakası sayısına sahip ülke olan Hindistan, bir avuç hastane hastaları sevdiklerine bağlamak ve salgının ön saflarında sağlık çalışanlarına yardımcı olmak için robotlar kullanmaya başladı.

Bangalore merkezli Invento Robotics, yüzeylerin dezenfekte edilmesinden hasta sorularını yanıtlamaya ve doktorlarla video konsültasyonlarına kadar çeşitli görevleri yerine getirmek için üç robot tasarladı.
Şirketin şu ana kadar konuşlandırdığı sekiz modelden en popüler olanı, Hintçe’de arkadaş anlamına gelen ve yaklaşık 10.000 dolara mal olan Mitra’dır. Yüz tanıma teknolojisini kullanan robot, etkileşimde bulunduğu hastaların adlarını ve yüzlerini hatırlayabilir. Mitra, bir hastanenin etrafında bağımsız olarak dolaşabilir, hastaların kameraları ve göğsüne takılı bir video ekranı aracılığıyla ailesi ve doktorları ile bağlantı kurmasına yardımcı olabilir.

Invento Robotics’in CEO’su Balaji Viswanathan, “Mitra hemşire veya doktorun asistanı olabilir, ölçümler alabilir ve onlara ilaçları hatırlatabilir,” diyor.
İnsan benzeri robotun hastalarla etkileşime girdiğini ve güvenlerini kazandığını söylüyor. CNN Business’a “Kulağa ironik gelebilir ama insanlığı hastanelere getirmek için robotları kullanıyoruz” dedi.
Kuzey Hindistan’ın Noida kentindeki Yatharth Hastanesi, biri girişinde hastaları koronavirüs semptomları açısından taramak için diğeri ise yoğun bakım ünitesinde olmak üzere iki Mitra robotu konuşlandırdı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Hindistan’da Robotlar, Koronavirüsle Mücadeleye Katılıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

4 Ayda Toplam 120 Milyon BioNTech Aşısı Türkiye’ye Gelecek

4 Ayda Toplam 120 Milyon BioNTech Aşısı Türkiye’ye Gelecek: Sağlık Bakanı Dr.Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör