Son Zamanlarda Adını Sık Sık Duyduğumuz Elon Musk Kimdir?

blank
Son Zamanlarda Adını Sık Sık Duyduğumuz Elon Musk Kimdir?

İçerik: Son Zamanlarda Adını Sık Sık Duyduğumuz Elon Musk Kimdir?

Son Zamanlarda Adını Sık Sık Duyduğumuz Elon Musk Kimdir?

Elon Musk FRS (Born Elon Reeve Musk, 28 Haziran 1971) bir mühendis, endüstriyel tasarımcı, teknoloji girişimcisi ve hayırseverdir. Doğduğu ülke, Güney Afrika hariç, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri vatandaşıdır. Bugün Musk, 20 yaşında göç ettiği Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşıyor. Musk aynı zamanda SpaceX’in kurucusu, CEO’su ve mühendislik ve tasarım ofisleri başkanı; erken yatırımcı, Tesla, Inc. CEO’su ve ürün mimarı; The He Boring Company’nin kurucusu; Neuralink’in kurucu ortağı; OpenAI’nin kurucu ortağı ve ilk eş başkanıdır. 2018 Kraliyet Cemiyeti’nin (FRS) Seçilmiş Üyesi. 25 Aralık’ta Forbes tarafından yayınlanan “Dünyanın En Güçlü İnsanları” listesinde 2016., Forbes tarafından 2019’da yayınlanan “Dünyanın En Yenilikçi İnsanları” listesinde ise birinci sırada yer aldı. Renkli kişiliği, film yapımcısı Jon Favreau’nun dikkatini çekti ve kendisi 2. yılında vizyona giren Iron Man 2010’da kısa bir süre başrol oynama fırsatı buldu. Ayrıca Jon Favreau ile Elon Musk ve Robert Downey Jr.’ı bir araya getiren röportajı koordine etti.

Musk, Güney Afrika’nın Pretoria kentinde Kanadalı bir anne ve Güney Afrikalı beyaz bir babanın çocuğu olarak dünyaya geldi ve büyüdü. Queen’s Üniversitesi’ne gitmek için Kanada’ya taşınmadan önce kısa bir süre Pretoria Üniversitesi’ne katıldı. İki yıl sonra Pennsylvania Üniversitesi’ne transfer oldu ve burada BA ve B.Sc. Wharton School’dan ve BA ve B.Sc.’den ekonomi alanında fizikte. derecelerini aldı. Doktorasına başlamak için 1995 yılında Kaliforniya’ya taşındı ve Stanford Üniversitesi’nde uygulamalı fizik ve malzeme bilimi alanında yüksek lisans derecesi aldı, ancak akademik bir kariyer yerine bir iş kariyeri sürdürmeye karar verdi. 2. yılında Compaq tarafından 340 milyon dolara satın alınan bir web yazılım şirketi olan Zip1999’u (kardeşi Kimbal Musk ile birlikte) kurdu. Musk daha sonra bir çevrimiçi banka olan X.com’u kurdu. 2000 yılında, önceki yıl PayPal’ı kuran ve 1,5 Ekim’de 2002 milyar dolara eBay’e satan Confinity ile birleşti.

Mayıs 2002’de Musk, bir havacılık teknolojisi üreticisi ve bir uzay taşımacılığı hizmetleri şirketi olan SpaceX’i kurdu ve şu anda CEO’su ve mühendislik ve tasarım ofisleri başkanı. 2004 yılında, kuruluşundan bir yıl sonra, elektrikli araç üreticisi Tesla Motors, Inc.’e (bugünkü Tesla, Inc.) katıldı ve ürün mimarı oldu; 2008’de şirketin CEO’su oldu. 2006’da bir güneş enerjisi hizmetleri şirketi olan SolarCity’nin (bugünkü Tesla’nın bir yan kuruluşu) kurulmasına yardım etti. Musk, 2015 yılında arkadaşça gördüğü yapay zekayı teşvik etmeyi amaçlayan kar amacı gütmeyen bir araştırma şirketi olan OpenAI’yi kurdu. Temmuz 2016’da beyin-bilgisayar arayüzleri geliştirmeye odaklanan bir nöroteknoloji şirketi olan Neuralink’i kurdu. Musk, Aralık 2016’da elektrikli araçlar için optimize edilmiş yollara odaklanan bir ‘altyapı ve tünel inşaatı’ şirketi olan The Boring Company’yi kurdu. Musk, birincil iş arayışlarına ek olarak, Hyperloop adlı yüksek hızlı bir ulaşım sistemi de tasarladı.

Musk, alışılmadık duruşlar sergilediği ve geniş çapta duyurulan skandallara neden olduğu için de eleştirilere maruz kaldı. 2018 Tham Luang kurtarma operasyonunda, denizaltının uygun bir seçenek olarak görülmediği ve reddedildiği zaman, Musk dalış ekibinin liderini “pedo-man” olarak nitelendirdi. Dalgıç ekibinin lideri Musk’a hakaret davası açtı, ancak California Hukuk Jürisi Musk’ın lehine karar verdi. Ayrıca 2018’de Musk, esrar içerken Joe Rogan’ın podcast’ine atıfta bulunarak Tesla’nın özel satın alımı için hisse başına 420 dolar topladığını tweetledi. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, yorum yapması için ona dava açtı; Musk geçici olarak sandalyeden çekildi ve SEC ile anlaşarak Twitter kullanımına getirilen kısıtlamaları kabul etti. Musk ayrıca yapay zeka, toplu taşıma ve COVID-19 salgını hakkındaki görüşlerinden ötürü eleştirel eleştiriler aldı.

Musk, 28 Haziran 1971’de Güney Afrika’nın Pretoria kentinde Elon Reeve Musk olarak doğdu. Annesi Maye Musk (kızlık soyadı Haldeman), Kanada, Saskatchewan’da doğmuş, ancak Güney Afrika’da büyümüş bir model ve diyetisyen. Babası Errol Musk, Güney Afrika doğumlu bir elektromekanik mühendisi, pilot, denizci, danışman ve emlak geliştiricisidir. Video izleme sitesi Passionflix’in CEO’sunun Kimbal (1972 doğumlu) adında bir erkek kardeşi ve Tosca (1974 doğumlu) adında bir kız kardeşi vardır. Anne tarafından dedesi Dr. Joshua Haldeman, Amerika Birleşik Devletleri’nde doğmuş bir Kanadalı idi. Babasının büyükannesinin hem İngilizce hem de Pennsylvania Dutch ile ilgili soyları vardı.

blank

Ailesi 1980’de boşandıktan sonra Musk, babasıyla Pretoria banliyölerinde yaşamaya başladı. Anne ve babasının ayrılmasından iki yıl sonra Musk, annesiyle Kanada’ya göç etmek yerine babasının yanında kalmayı seçtiğinden pişman oldu; gelecekte “Korkunç bir insan … aklınıza gelebilecek neredeyse her kötü şeyi yaptı!” Zamanla söylediği babasından uzaklaşmaya başladı. Ayrıca Musk’ın baba tarafından bir üvey kız kardeşi ve bir üvey erkek kardeşi var.

Elon, yazılımı programlamayı ve kodlamayı kendi başına öğrendi. 12 yaşındayken Blastar adlı kendi uzay oyununu yaklaşık 500 dolara sattı ve ilk yazılım satışını yaptı. Bryanston Lisesi’nde sekizinci ve dokuzuncu sınıfları geçtikten sonra Musk, Pretoria Erkek Lisesi’ne taşındı ve oradan mezun oldu. 1988’de, 17 yaşında, Güney Afrika ordusunda askerlik yapmaktan kaçınmak için evden ayrıldı: “Orduda hizmet etmekle ilgili bir sorunum yok, ancak Güney Afrika ordusunda hizmet etmek ve siyahları bastırmaya çalışmak görünmüyor zaman geçirmenin iyi bir yolu gibi. ” ABD’ye taşınmak istedi ve “Harika şeylerin mümkün olduğu yer burası” dedi.

1992’de, Kingston, Ontario’daki Queen’s Üniversitesi’nde iki yıl geçirdikten sonra Pennsylvania Üniversitesi’nde işletme ve fizik okumak için Kanada’dan ayrıldı. Pennsylvania Üniversitesi Wharton Okulu’nda ana dalını seçti ve Ekonomi alanında lisans derecesi aldı. Ayrıca Pennsylvania Üniversitesi, Sanat ve Bilim Okulu’ndan Fizik dalında yandal aldı. Daha sonra Uygulamalı Fizik ve Malzeme Bilimi alanında doktora yapmak için Kaliforniya’nın Silikon Vadisi bölgesine taşındı. Ancak doktorasını tamamlamadı.

blank

Lisans eğitimi ve Thomas Edison, Nikola Tesla, Bill Gates, Steve Jobs, Walt Disney gibi yenilikçilerden aldığı ilhamla Musk, “insanlığın geleceğini en çok etkileyecek sorunlara” girmek istediği üç alanı belirledi. Bu alanlar internet, temiz enerji ve uzaydı. “

Kariyer
Musk, uygulamalı fizik ve malzeme bilimi alanında doktorasına 1995 yılında Stanford’da başladı. Ancak, iki gün sonra kardeşi Kimbal Musk ile yeni kuruluşlar için çevrimiçi bir içerik yayınlama yazılımı olan Zip2 projesini başlatmak için ayrıldı. 1999’da Compaq’ın AltaVista birimi Zip2’yi 307 milyon $ nakit ve 34 milyon $ hisse senedi karşılığında satın aldı.

SpaceX
Musk, üçüncü şirketi Space Exploration Technologies’i (SpaceX) Haziran 2002’de kurdu. Şu anda bu şirketin CEO’su ve CTO’su. SpaceX, roket teknolojisinin durumunu ilerletmeye odaklanan fırlatma araçları geliştiren ve üreten bir şirkettir. Şirketin ilk iki fırlatma aracı Falcon 1 ve Falcon 9 roketleridir; İlk uzay aracı Dragon’dur.

blank

SpaceX, 2008’de durdurulan Uzay Mekiğinin yerini alan Falcon 23 roketi için 9 Aralık 12’de 2011 milyar dolarlık NASA anlaşması ve Dragon’un Uluslararası Uzay İstasyonu’na 1,6 uçuşu ile ödüllendirildi. Başlangıçta Falcon 9 / Dragon’un kargo elleçleme işlevini devralacağı ve astronot taşımacılığının Soyuz tarafından yapılacağı düşünülüyordu. Ancak SpaceX, astronot taşımacılığı için Falcon 9 / Dragon’u tasarlamıştı ve Augustine komisyonu, astronot taşımacılığının SpaceX gibi ticari şirketler tarafından yapılmasını önerdi.

Musk’a göre uzayın keşfi, insanlığın bilincini korumasa da genişletmede önemli bir adımdır. Onun sözleriyle, çok gezegenli yaşam, insan ırkının hayatta kalmasını tehdit eden şeylere karşı bir önlem olabilir. “Bir asteroit veya büyük bir yanardağ bizi yok edebilir ve dinozorların hiç görmediği risklerle karşı karşıyayız: tasarlanmış bir virüs, yanlışlıkla yaratılmış bir mikro kara delik, küresel ısınma veya henüz ölümümüzü getirdiği keşfedilmemiş bir teknoloji . İnsan ırkı milyonlarca yıldır evrim geçirdi, ancak son 60 yılda atom silahları kendimizi tüketme potansiyeli yarattı. Er ya da geç hayatı mavi-yeşil topun ötesine genişletmek zorunda kalacağız, yoksa nesli tükeneceğiz. Musk’ın hedefi, insanlı uzay uçuşunun maliyetini onda bire düşürmektir. SpaceX’i daha önce sahip olduğu 100 milyon dolarlık bir servetle kurdu. Halen California merkezli şirketin CEO’su ve CTO’sudur.

SpaceX yedi yıl içinde Falcon fırlatma araçları ailesini ve Dragon çok amaçlı uzay aracını sıfırdan tasarladı. Eylül 2009’da, SpaceX’in Falcon 1 roketi, uyduları Dünya yörüngesine yerleştirmek için özel bir şirket tarafından finanse edilen ilk sıvı yakıtlı fırlatma aracı oldu. NASA, SpaceX’i Uluslararası Uzay İstasyonuna kargo teslim etmek için özel şirketleri konuşlandırmaya yönelik ilk programının bir parçası olarak seçti. En az 1,6 milyar dolar ve maksimum 3,1 milyar dolar değeriyle bu anlaşma, Uzay İstasyonu’nun nakliye ve kargo alımına devam eden erişiminin temel taşı oldu. Bu hizmetlere ek olarak, SpaceX’in hedefleri arasında ilk tamamen yeniden kullanılabilir yörünge fırlatma aracını oluştururken aynı zamanda yörüngesel uzay uçuşunun maliyetini on kat düşürmek ve güvenilirliği on kat artırmak yer alıyor. Musk önümüzdeki yıllarda astronotları Uluslararası Uzay İstasyonu’na göndermeye odaklanacak, ancak nihai hedefinin Mars’ın keşfini ve yerleşimini sağlamak olduğunu belirtti. 2011’de verdiği bir röportajda, insanları 10-20 yıl içinde Mars’a göndermeyi umduğunu söyledi. 25 Mayıs 2012’de, SpaceX’in Dragon aracı COTS Demo Flight International Space Station’a girdi ve SpaceX Uluslararası Uzay İstasyonu’na bir araç gönderen ve demirleyen ilk ticari şirket oldu.

Tesla Motorları
Musk, Tesla Motors’un kurucu ortağı ve ürün tasarım başkanıdır. Musk’ın elektrikli araçlara olan ilgisi Tesla’nın ortaya çıkışından önce geliyor.

blank

Musk, Martin Eberhard’ı CEO olarak işe alarak işe başladı ve sermayenin neredeyse tamamını Tesla’nın ilk iki yatırım turuna yatırdı. 2008 ekonomik krizinde Tesla’daki zorunlu işten çıkarmaların ardından Musk, CEO rolünü de üstlendi.

Tesla Motors, ilk olarak elektrikli bir spor otomobil olan Tesla Roadster’ı üretti ve 2500 ülkede yaklaşık 31 adet sattı. Tesla, ilk dört kapılı sedanı Model S’yi 22 Haziran 2012’de teslim etti ve SUV / minivan pazarını hedefleyen üçüncü ürünü Model X’i 9 Şubat 2012’de duyurdu. Model X’in üretimine 2014 yılında başlanması planlanıyor. Kendi araçları olan Tesla, Daimler için Smart EV ve Mercedes A Serisi; ve geleceğin RAV4’ü için Toyota’ya elektrik motorları ve aktarma organları satıyor. Ayrıca Musk, bu iki şirketi uzun vadeli yatırımcılar olarak Tesla’ya getirmeyi başardı.

Musk, kitle pazarındaki müşterilere uygun fiyatlı elektrikli araçlar sağlama stratejisinden özellikle sorumludur. Vizyonu, önce daha zengin müşterileri hedefleyen Tesla Roadster ile para kazanmak ve ardından bu parayı daha düşük fiyatlı elektrikli araçların Ar-Ge’sine yatırmaktı. Tesla’nın kuruluşundan bu yana Musk, temel fiyatı Roadster’ın yarısı kadar olan dört kapılı aile arabası Model S’nin destekçisi oldu. Musk ayrıca 30.000 $ ‘lık küçük araçlar yapmayı ve diğer üreticilere güç üretimi ve aktarma organları inşa etmeyi ve satmayı savunuyor. Böylelikle diğer üreticiler bu ürünleri kendileri geliştirmek zorunda kalmadan uygun fiyatlı elektrikli araçlar üretebilecekler. Birçok büyük medya kuruluşu Musk’ı, gelişmiş güç üretimi ve nakil organları konusundaki devrimci çalışması için Henry Ford ile karşılaştırdı.

Raporlara göre Musk, Tesla’da% 32 hisseye sahip ve bu hisselerin 29 Mayıs 2013 itibariyle değeri 12 milyar dolar.

Musk, elektrikli araç pazarındaki uzun menzilli kısıtlamanın üstesinden gelmek için Mayıs 2013’te All Things D ile yaptığı röportajda Tesla’nın şarj istasyonu ağının genişlemesini önemli ölçüde hızlandırdığını, Haziran ayında Doğu ve Batı yakasındaki istasyon sayısını üç katına çıkardığını söyledi. ve yıl boyunca Kuzey Amerika ve Kanada’da. daha fazla genişlemeyi planladığını söyledi.

SolarCity
Musk konsepti, en büyük hissedarı ve yönetim kurulu başkanı olduğu SolarCity’ye verdi. SolarCity, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük güneş enerjisi sistemi sağlayıcısıdır. Kuzeni Lyndon Rive aynı zamanda şirketin CEO’su ve kurucu ortağıdır. Hem Tesla’ya hem de SolarCity’ye yatırım yapmanın motivasyonu küresel ısınmayla mücadele etmektir. 2012 yılında Musk, SolarCity ve Tesla Motors’un çatı üstü güneş panellerinin elektrik şebekesi üzerindeki etkisini yumuşatmak için elektrikli araç pilleri kullanmak için işbirliği yaptığını duyurdu.

blank

Özel hayat
Elon’un kız kardeşi Tosca Musk bir yönetmendir. Musk Entertainment’ın kurucusudur ve çeşitli filmler çekmiştir. Musk ilk karısı Kanadalı yazar Justine Wilson’la tanışırken, ikisi de Queen’s University of Ontario’da öğrenciydi. 2000 yılında evlendiler ve 2008’de ayrıldılar. İlk oğulları Nevada Alexander Musk, ani bebek ölümü sendromundan (SIDS) 10 haftalıkken öldü. Daha sonra in vitro fertilizasyon yoluyla beş oğlu oldu – 2004’te ikizler, sonra 2006’da üçüzler. Beş oğlunun hepsinin velayetini paylaştılar.

Musk 2008’de İngiliz aktris Talulah Riley ile çıkmaya başladı ve 2010’da çift evlendi. Ocak 2012’de Musk, Riley ile dört yıllık ilişkisini bitirdiğini açıkladı. Temmuz 2013’te Musk ve Riley yeniden evlendi. Aralık 2014’te Musk, Riley’den ikinci bir boşanma davası açtı; ancak dava geri çekildi. Medya Mart 2016’da boşanma davasının yeniden başladığını duyurdu ve bu sefer Riley Musk aleyhine boşanma davası açtı. Boşanma davası 2016’nın sonlarında sonuçlandı.

Musk, 2016’da Amerikalı aktris Amber Heard ile çıkmaya başladı, ancak ikisi bir yıl sonra ayrıldı.

7 Mayıs 2018’de Musk ve Kanadalı müzisyen Grimes çıkmaya başladıklarını açıkladı. 8 Ocak 2020’de Grimes, ilk çocuğuna hamile olduğunu açıkladı. Grimes, 4 Mayıs 2020’de doğum yaptığını açıkladı. [81] [82] Musk, çocuklarına “X Æ A-12” adını verdiğini iddia etti.

5 1 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Son Zamanlarda Adını Sık Sık Duyduğumuz Elon Musk Kimdir?

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Google Fotoğraflar’ın Ücretsiz Depolama Alanı Sona Eriyor

Google Fotoğraflar’ın Ücretsiz Depolama Alanı Sona Eriyor. Ek depolama alanı için herhangi bir ödeme yapmanıza …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör