Apple, Siri’nin Sesini Yıllar Sonra Değiştirecek

blank
Apple, Siri'nin Sesini Yıllar Sonra Değiştirecek

İçerik: Apple, Siri’nin Sesini Yıllar Sonra Değiştirecek

Apple, Siri’nin Sesini Yıllar Sonra Değiştirecek:

Apple’ın Siri’si kısa süre sonra varsayılan olarak kadın sesini kullanmayı bırakacak.

Şirket Çarşamba günü yaptığı açıklamada, mobil cihazlarının kullanıcılardan sanal asistanı kurarken bir dizi ses arasından seçim yapmalarını isteyeceğini söyledi. Apple şu anda kullanıcıların bir erkek ve kadın sesinin yanı sıra Amerikan, İngiliz, Hint ve İrlandalı dahil altı farklı aksan arasında seçim yapmasına izin veriyor, ancak ABD cihazları için varsayılan olarak bir kadın sesine sahip.


Apple ayrıca Siri’ye iki yeni ses ekleyeceğini söyledi.
Apple yaptığı açıklamada, “İngilizce konuşanlar için iki yeni Siri sesi ve Siri kullanıcılarının cihazlarını kurarken istedikleri sesi seçme seçeneğini sunmaktan heyecan duyuyoruz” dedi. “Bu, Apple’ın çeşitlilik ve kapsayıcılığa olan uzun süredir devam eden taahhüdünün ve içinde yaşadığımız dünyanın çeşitliliğini daha iyi yansıtmak için tasarlanmış ürün ve hizmetlerin bir devamıdır.”

Siri’deki değişiklikler Apple’ın iOS 14.5 beta sürümünde zaten mevcut ve yazılım güncellemesi bu yılın ilerleyen günlerinde daha geniş çapta kullanıma sunulduğunda yeni bir Apple cihazı kuranlar için geçerli olacak.
Siri, Amazon’un Alexa’sı ve Google Assistant gibi sesli asistanlar arasındaki cinsiyet klişeleri uzun zamandır endişe kaynağı olmuştur. 2019’da bir Birleşmiş Milletler raporu, sesli asistanların “kadınların bir düğmeye dokunarak veya keskin bir sesli komutla ulaşılabilen, yardımsever, uysal ve memnun etmeye istekli yardımcılar olduğu” fikrini sürdürdüğü uyarısında bulundu.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Apple, Siri’nin Sesini Yıllar Sonra Değiştirecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

G7 Anlaşması Apple ve Google Gibi Devler İçin Vergileri Artıracak

G7 Anlaşması Apple ve Google Gibi Devler İçin Vergileri Artıracak: Teknoloji devlerinin yıllarca aradan sonra …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör