Uber, Tazminat Olarak 1,1 Milyon Dolar Ödeyecek

blank
Uber, Tazminat Olarak 1,1 Milyon Dolar Ödeyecek

İçerik: Uber, Tazminat Olarak 1,1 Milyon Dolar Ödeyecek

Uber, Tazminat Olarak 1,1 Milyon Dolar Ödeyecek:

Uber’e, 14 kez yolculuk etmesine izin verilmeyen kör bir kadına 1,1 milyon dolar (795,000 £) ödeme emri verildi.

Lisa Irving bazı durumlarda, sürücülerin sözlü olarak tacizde bulunduğunu veya rehber köpeği Bernie’yi arabada taşıması konusunda onu taciz ettiğini söyledi. İddiaya göre bir sürücü, yanlış bir şekilde hedefine ulaştığını iddia ettikten kısa bir süre sonra yolculuğunu kesti.

Bağımsız bir hakem, Uber’in sürücülerinin durumu nedeniyle kendisine yasadışı bir şekilde ayrımcılık yaptığına karar verdi. Uber’in şirketin kendisinin sorumlu olmadığı yönündeki iddiasını reddetti, çünkü sürücülerinin çalışanlardan çok yüklenici statüsüne sahip olduğunu savundu.

San Francisco’dan Bayan Irving, sürücüler tarafından reddedildiği için gece geç saatlerde birkaç kez mahsur kaldıktan sonra güvenliği konusunda endişelendiğini söyledi. Ayrıca, iptal edilen yolculukların işe geç kalmasına neden olduğunu ve bu da işinden kovulmasına katkıda bulunduğunu iddia etti.

Uber’e şikayette bulunmasına rağmen sürücülerin davranışlarının devam ettiğini söyledi.

Uber işçi avantajları ‘fark yaratacak’
Uber ve Lyft, yasaklanmış sürücülerle ilgili verileri değiş tokuş edecek
Bayan Irving’in bir sözcüsü şunları söyledi: “Araç paylaşım devrimi tarafından özgürleştirilmesi gereken tüm Amerikalılar arasında, körler ve görme engelliler en çok fayda sağlayanlar arasındadır.

“Sonuç olarak, Engelli Amerikalılar Yasası uyarınca, bir rehber köpek kör bir kişinin gidebileceği her yere gidebilmelidir.” Kararın ardından medyaya yaptığı açıklamada, Uber sözcüsü şirketin kör yolculara sunduğu yardımdan “gurur duyduğunu” söyledi.

“Uber uygulamasını kullanan sürücülerin, yolculara hizmet hayvanları vermeleri ve erişilebilirlik ile diğer yasalara uymaları beklenir ve sürücülere bu sorumluluk konusunda düzenli olarak eğitim veriyoruz.

“Kendini işine adamış ekibimiz her şikayeti inceliyor ve uygun önlemi alıyor” diye ekledi. Uber, görme engelli bir topluluk tarafından ilk kez yasal bir savaşla karşı karşıya gelmiyor.

2014’te ABD’deki Ulusal Körler Federasyonu, rehber köpek düzenlemeleri nedeniyle yolculuk paylaşımı uygulamasına dava açtı. Dava, 2017 yılında Uber, sürücülerinin rehber köpekleri olan kişilere yasal olarak hizmet vermek zorunda olduklarını bilmelerini sağlamayı kabul ettiğinde çözüldü.

Bayan Irving, San Francisco Chronicle gazetesine “Durumun bu noktaya gelmesinden dolayı çok üzgünüm” dedi.

“Medeni haklarıma saygı duyulmasını tercih ederdim. Ancak bunun kabul edilemez olduğuna dair güçlü bir mesaj veriyor.”

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Uber, Tazminat Olarak 1,1 Milyon Dolar Ödeyecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Google Fotoğraflar’ın Ücretsiz Depolama Alanı Sona Eriyor

Google Fotoğraflar’ın Ücretsiz Depolama Alanı Sona Eriyor. Ek depolama alanı için herhangi bir ödeme yapmanıza …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör