Bilim İnsanları Havadan DNA Toplanacağını Keşfetti

blank
Bilim İnsanları Havadan DNA Toplanacağını Keşfetti

İçerik: Bilim İnsanları Havadan DNA Toplanacağını Keşfetti

Bilim İnsanları Havadan DNA Toplanacağını Keşfetti:

Bilim adamları ve araştırmacıların gelecekte yüzeylerden DNA almaları gerekmeyebilir. Science Focus’a göre, Queen Mary Üniversitesi’ndeki araştırmacılar havadan “çevresel DNA” (eDNA) toplayabileceğinizi gösterdi.

Ekip, beş ila 20 dakika süreyle çıplak mol sıçan DNA örneklerini almak için basınç filtreleriyle birleştirilmiş bir peristaltik pompa kullandı ve ardından ortaya çıkan örneklerde genleri bulmak ve sıralamak için standart kitler kullandı. Bu yöntem sadece köstebek farelerinin DNA’sını (hem yuvalarında hem de geniş olarak odada) saptamakla kalmadı, aynı zamanda bazı insan DNA’larını da yakaladı.

Baş yazar Dr. Elizabeth Claire, çalışmanın aslında korumacılara ve ekolojistlere biyolojik ortamları incelemelerine yardımcı olmayı amaçladığını söyledi. Yeterli geliştirme ile, yine de, çok daha fazlası için kullanılabilir. Adli tıp birimleri, bir suç mahallinde bir şüphelinin bulunup bulunmadığını belirlemek için havadan DNA alabilir. Tıpta da yararlı olabilir – virologlar ve epidemiyologlar, hava yoluyla bulaşan virüslerin (COVID-19’un arkasındaki gibi) nasıl yayıldığını anlayabilirler.

Herhangi bir pratik kullanım çok uzaktır. Araştırma birimi, pratik uygulamalar geliştirmek için zaten NatureMetrics gibi özel şirketlerle çalışıyor. Sınırlamaları görmek kolaydır – bunu hangi DNA’nın bekleyeceğini bildiğiniz alanlarda kullanmak istersiniz, bu nedenle kalabalık odalarda veya dış mekanlarda iyi çalışmayabilir. Ancak, yüzeylerin net cevaplar vermediği durumlarda yalnızca bu seçeneğe sahip olmak çok yararlı olabilir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Bilim İnsanları Havadan DNA Toplanacağını Keşfetti

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Robotik Kazıcı Parmak, Gömülü Kara Mayınlarını Arayabilir

Robotik Kazıcı Parmak, Gömülü Kara Mayınlarını Arayabilir: Robotlar nesneleri zaten net bir şekilde bulabilirler, ancak …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör