2022 Model Toyota GR 86 Spor Otomobil Tanıtıldı

blank
2022 Model Toyota GR 86 Spor Otomobil Tanıtıldı

İçerik: 2022 Model Toyota GR 86 Spor Otomobil Tanıtıldı

2022 Model Toyota GR 86 Spor Otomobil Tanıtıldı:

Daha fazla güç, daha keskin görünüm ve selefiyle aynı misyonu taşıyan ikinci nesil Toyota 86 spor otomobiline hoş geldiniz.

Toyota, resmi olarak GR 86 olarak bilinen yeni spor otomobili Japonya’da, ortağı Subaru’nun BRZ’yi yerel olarak ilk kez sergilediği Japonya’da tanıttı. İkisi farklı ambalajlar takarken, 86 bir kez daha BRZ ile büyük ölçüde özdeş bir otomobil. Toyota Gazoo Racing ızgarasının arkasında, 230 beygir gücü ve 184 pound-feet tork sağlayan 2.4 litrelik düz dört motor, sans turboşarj bulunuyor. GR 86’nın gerçekten de BRZ’nin 228 hp gücünden birkaç beygir gücü üretip üretmediğini veya kilowatt-beygir gücü dönüşümünün cömert olup olmadığını görmek için ABD spesifik birimlerini beklememiz gerekecek. Toyota, Roadshow’a ABD’ye özgü bilgilerin önümüzdeki haftalarda geleceğini söyledi. BRZ gibi, 2.4 litrelik motor, 2.0 litrelik birimi 20’den fazla hp ve yaklaşık 30 ek lb-ft ile değiştirir.

Sürücüler bir kez daha altı ileri manuel veya otomatik şanzıman seçeneğine sahip olacak ve her ikisi de, BRZ’dekiler gibi 215/40 ölçülerinde yalnızca arka lastiklere güç gönderecek. Bir dizi 18 inçlik jant standarttır. Manuel şanzımanla, 0’dan 62 mil / saate bir sprint 6,3 saniye sürmelidir – giden 86’dan 1 saniyeden daha hızlı – ve yeni ve eski arabaları karşılaştırırken ağırlık yalnızca 12 kilo artar.

Roadshow, GR 86’nın yeni coupe’yi Subaru BRZ’den daha fazla ayırt etmek için Toyota’nın yönlendirmesi altında ertelendiğini ve bunun sesinden mühendislerin amacının daha da sportif bir otomobil yaratmak olduğunu anlıyor. Şirket, Toyota ve Subaru’nun her iki takımın da arabaları geliştirdiğinde “dostça rekabet” yaptığını ve eskisinin biraz daha ham bir şey yapmak için çalıştığını söyledi. Bu, şu anki 86 ve BRZ’nin kendilerini nasıl konumlandırdıklarından tamamen farklı değil, Subaru versiyonu ikisinden daha “lüks”, ancak Toyota hissi en azından kağıt üzerinde artırmak için çalışmış gibi görünüyor. Otomobil üreticisi, ulaşılabilir performans hedefini karşılamak için kurumsal kuzeninden “farklı” bir sürüş hissi vaat ediyor.

Gövde sertliği eski GR 86’ya göre% 50 artarken, tavan panelleri için alüminyum kullanılması düşük ağırlık merkezinin odak noktası olarak kalmasına yardımcı oluyor. Alüminyum ayrıca, kaldırım ağırlığını düşük tutmaya yardımcı olmak için çamurluklara doğru ilerliyor. Yeni koltuklar ve revize edilmiş susturucular da minimum ağırlık artışına katkıda bulunuyor. Bu arada, işlevsel aerodinamik parçalar Gazoo Racing motor sporları kampanyalarından damlıyor. Mevcut ekstra ağırlık, muhtemelen yeni GR 86’nın Subaru’nun EyeSight sürücü destek teknolojisi paketini bir araya getirmesinden kaynaklanıyor. Bütün takım ve taksi bu sefer yolculuk için birlikte geliyor.

Kitten bahsetmişken, kabin sürücü odaklı bir alan olmaya devam ediyor ve BRZ gibi yeni bir 7 inç ekran kazanıyor. Fotoğrafları karşılaştırırken kokpitler gözlerimle aynı, ancak giden 86’daki malzemeler fiyat için oldukça iyi ve umarım 2022 86 bunu sürdürür. Sürücüler arabaya bindiğinde Toyota, arabanın boksör motorundan ilham alan şık bir animasyon sekansının da ateşlendiğini söylüyor.

Şu anki 86, “yavaş-araba-hızlı” sürüş deneyiminin zevklerini kesinlikle somutlaştırıyor ve bu yenisinin direksiyonuna geçme konusunda oldukça heyecanlıyız. Şimdiye kadar, evrimsel değişiklikler 2022 GR 86’yı taşıyor gibi görünüyor, ancak ne dediklerini biliyorsunuz, bozuk olmayanları onarmayın. Yeni araba bu sonbaharda Japonya’da satışa sunulacak.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: 2022 Model Toyota GR 86 Spor Otomobil Tanıtıldı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Airbus, Sıfır Emisyon Geliştirme Merkezleri Kuruyor

Airbus, Sıfır Emisyon Geliştirme Merkezleri Kuruyor: Airbus, Bremen (Almanya) ve Nantes (Fransa)’daki tesislerinde Sıfır Emisyon …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör