Sanayi ve Teknoloji Bakanı Tualcom’un Yeni Projelerini İnceledi

blank
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Tualcom'un Yeni Projelerini İnceledi

İçerik: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Tualcom’un Yeni Projelerini İnceledi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, iletişim ve elektronik harp teknolojilerinde kritik bileşenler tasarlayıp üreten ve gram başına yaklaşık 50 dolar ihracat yapan Tualcom Elektronik AŞ’yi ziyaret etti.

Bakan Varank’a ziyarette TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü Müdürü Gürcan Okumuş eşlik etti. Tualcom Genel Müdürü Tunahan Kırılmaz ve Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Salih Erdem’den şirketin faaliyetleri hakkında bilgi alan Varank, sunumun ardından Ar-Ge çalışmalarını yerinde inceledi.

Tualcom’un 8 yıl önce Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın “Tekno-İşletme Sermayesi Desteği” ile kurulduğunu belirten Kırılmaz, projelerine TÜBİTAK desteği ve savunma sanayi kuruluşlarına sağladıkları ürünlerle devam ettiklerini söyledi. Kırılmaz, çoğu mühendis ve teknisyen olmak üzere 60 kişilik bir ekiple en alt seviyede tasarım ve üretim yaptıklarını belirtti. Kırılmaz, yurt içi ve yurt dışında birçok platformun kritik bileşenlerini sağladıklarını, özellikle İHA, SİHA, füze ve mühimmat alt sistemleri geliştirdiklerini ifade etti.

Ürettikleri ürünlerin yaklaşık yüzde 20’sini ihraç ettiklerini kaydeden Kırılmaz, şunları söyledi:

Bunu daha da geliştirmek için çeşitli faaliyetler yürütüyoruz. Ürünlerimiz yüksek teknolojisi ve çok küçük boyutları nedeniyle tüm platformlara entegre olabilen yapıları ile tercih edilmektedir. Yabancı meslektaşlarımızdan daha iyi performans gösterebiliriz. Bu şekilde yüksek talep görüyoruz. Şu anda ulusal platformlarımızda ağırlıklı olarak İHA ve füze olmak üzere yabancı ürünler yerine ürünlerimiz tercih edilmektedir. Elektronik harp ve haberleşme sistemleri gibi kritik bileşenlerden oluşan ürünlerimizin ithal olması sorun yaratabilir. Bu nedenle ürünlerimizin yerel ve ulusal kalkınma ile üretilmesi kritik önem taşımaktadır. “

ŞİRKETİN İHRACAT TUTARI 1,5 MİLYON DOLARA YAKLAŞTI
Geçen yıl yaklaşık 1,5 milyon dolar dış satış yaptıklarını belirten Kırılmaz, Almanya, İngiltere, Fransa, Brezilya, Güney Kore, İtalya ve Pakistan başta olmak üzere birçok ülkeye ürün ihraç ettiklerini belirtti.

Kırılmaz, geliştirdikleri ürünlerin kalite ve performans açısından dünya ile rekabet edebilecek düzeyde olduğunu vurgulayarak, “Bir ülkeye satış yaptığımızda diğer ürünlerimize talep oluyor. Bu yüzden devam eden ihracatımız var. Gram başına 40-50 dolar katma değerli ürünler geliştiriyor ve ihraç ediyoruz. ” O konuştu.

Firmanın ürünlerinin son dönemde ülkede füze ve mühimmat projelerinde kullanılmaya başladığını belirten Kırılmaz, geliştirdikleri sıkışmaya dayanıklı “Anti-Jam” sisteminin yüksek başarısı ve küçük boyutları sayesinde büyük ilgi gördüğünü ifade etti.

Kırılmaz, yakın zamanda 8 antenli “Anti-Jam” sistemi geliştirdiklerini, bu sistemin yüksek performansı ile İHA ve SİHA platformlarında talep edilebileceğini belirtti.

ULUSAL KONUMLANDIRMA SİSTEMİ
Sürü haberleşme sistemlerini de ürettiklerini belirten Kırılmaz, yerli platformlarda aktif olarak kullanıldıklarını ve milli ürünlerle füze-İHA, İHA-İHA, İHA-yer haberleşmesi gibi tüm haberleşmeleri gerçekleştirebileceklerini ifade etti.

Kırılmaz, sürü konseptli elektronik harp sisteminin işleyişi sayesinde çoklu platformların birbirleriyle iletişim kurarak daha etkin iletişim kurabileceklerini ifade ederek, “Sistemlerimizin uygun maliyetli ve küçük boyutlu olması, onları modellemesi önemli. ciddi bir güç ve kabiliyet olması açısından birbirleriyle iletişim kurmak. Yeni konseptlere uygun yeni ekipmanlar geliştirip savunma sanayimizin hizmetine sunuyoruz. ” dedi.

GPS ve GNSS’den bağımsız ulusal bir konumlandırma sistemi üzerinde çalıştıklarını kaydeden Kırılmaz, şunları söyledi:

“Burada da platformlarımız milli çözümlerimizle kendi konumlarını sunabilecek. İlk denemelerini yapmaya başladık, gösterilerimizi çeşitli uçuşlarda yapıyoruz. Bu sistem, platformlarımız için küresel navigasyon uydularına ihtiyaç duymadan ulusal çözümlerimizle bölgesel bir navigasyona adapte olabilir. Böylelikle İHA veya füzemizde GPS alıcısı olmadan uçabilecektir. “

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Tualcom’un Yeni Projelerini İnceledi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Altay Tank Motoru BATU Nisan’da Test Edilecek

Altay Tank Motoru BATU Nisan’da Test Edilecek: BATU Power Group’un Altay ana muharebe tankına güç …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör