2025’e Kadar Akıllı Şehirlere 326 Milyar Dolar Yatırım Yapılacak

blank
2025'e Kadar Akıllı Şehirlere 326 Milyar Dolar Yatırım Yapılacak

İçerik: 2025’e Kadar Akıllı Şehirlere 326 Milyar Dolar Yatırım Yapılacak

Pandemide akıllı şehir yatırımları dünyada yine masaya yatırıldı. Uzmanlar, 2025 yılına kadar dünya çapında akıllı şehir altyapısına 326 milyar dolardan fazla yatırım yapılacağını tahmin ediyor. Dünya çapındaki IoT cihazlarının sayısının 2025 yılına kadar 75 milyar cihazı aşacağı tahmin ediliyor.

Kentlilerin günlük hayatının ve ekonomik hayatının sürdürülebilirliği için salgın salgın nedeniyle lojistik, eğitim, sağlık ve güvenlik yatırımlarının hız kazandığını kaydeden Canovate Group CMO’su Erdem Günay, şunları söyledi:

“Son zamanlarda toplu ulaşım alanlarının girişlerine yerleştirilen termal termometreler, dijital iletişim platformlarının yaygınlaşması, sanal sağlık danışmanlığı, toplu yaşam alanlarına ve yaya geçitlerine giren kişi sayısını kontrol etmek için kurulan kontrol sensörleri gibi uygulamalar artan akıllı şehir uygulamalarıdır. salgınla yoğun olarak. Dünyada her gün 1,3 milyon kişi şehirlere göç ediyor ve 65 yaşına kadar dünya nüfusunun% 75’inin şehirlerde yaşayacağı tahmin ediliyor. Şehirlerde yaşayan nüfus sayısının hızla arttığı günümüzde, özellikle de pandemi, trafik, kirlilik, enerji tüketimi ve atık artışı gibi ciddi kentsel sorunlar, şehir yönetimleri için ‘akıllı şehir’ yatırımlarını kaçınılmaz hale getirmiştir. Özetle Akıllı şehir teknolojilerini destekleyen Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazları, 5G teknolojisi, fiber optik altyapılar ve mikro veri merkezleri bize çok yakın ve her geçen gün hayatımıza daha derinden girecek. 5G teknolojisi, Nesnelerin İnterneti (IoT) için önemli olduğundan, fiber optik altyapı ve mikro veri merkezleri 5G teknolojisinin yaygınlaşması için önemli. Uzmanlar, 2025 yılına kadar dünya çapında akıllı şehir altyapısına 326 milyar dolara yakın yatırım yapılacağını tahmin ediyor. ”.

IoT sistemlerinin verimli çalışması için “fiber optik altyapı ve mikro veri merkezleri” kritik öneme sahiptir.

Bu büyük dönüşümün bir parçası olarak akıllı şehir projeleri yaparken teknoloji ve dijital dönüşümün hayatımızın her alanını etkilediğini anlatan Canovate Group CMO’su Erdem Günay, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Teknolojinin bu kadar hızlı geliştiği dünyamız tamamen dijital bir hale dönüşüyor ve internetin gücü tüm bu teknolojilerin etkin çalışmasının ana kaynağı oluyor. Böyle bir dünyada fiber optik altyapılar, yakında akıllı şehirler ve akıllı binalar için vazgeçilmez hale gelecektir. Günlük hayatımızda nesnelerin internete bağlanıp veri gönderip alabilmesi tamamen internet hızına, bant genişliğine ve hızlı veri iletişimine bağlıdır. Diğer bir sorun, akıllı şehirleri yapılandırırken, IoT cihazlarından gelen ham verilerin o kadar büyük olmasıdır ki, bu verilerin bir ağ üzerinden olduğu gibi iletilmesi ağ kaynaklarına büyük bir yük getirecek ve maliyetleri artıracaktır. Bu nedenle, ‘sınırda bilgi işlem / bilgi işlem’, akıllı şehir planlamasında hayatımıza girecek. Uç bilişim, ham verilerin veri kaynağına yakın bir mikro veri merkezinde işlenmesi ve yalnızca gerekli ve anlamlı bilgilerin ana veri merkezine veya buluta aktarılması anlamına gelir. Örneğin, bir termal radardan gelen her veriyi değil, sadece sıcaklığın belirli bir seviyeyi aştığı verileri merkeze iletecektir. Bu anlamda doğru bir yapılanma, veri boyutunu ve aktarımdaki gecikmeleri% 95’e varan oranda azaltacaktır. “Yapay zeka sayesinde gelinen bu noktada, daha az yer kaplayan ve modüler mikro veri merkezleri, IoT sistemlerinin akıllı şehirlerde daha verimli çalışması için çok kritik.”

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: 2025’e Kadar Akıllı Şehirlere 326 Milyar Dolar Yatırım Yapılacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

ABD, 2022’de Pekin Kış Olimpiyatları’nı Boykot Etmeyi Düşünüyor

ABD, 2022’de Pekin Kış Olimpiyatları’nı Boykot Etmeyi Düşünüyor: Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Salı günü gazetecilere verdiği …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör