Akıllı Lens Nedir? Akıllı Lenslerin Yan Etkileri Var mı?

blank
Akıllı Lens Nedir? Akıllı Lenslerin Yan Etkileri Var mı?

İçerik: Akıllı Lens Nedir? Akıllı Lenslerin Yan Etkileri Var mı?

Akıllı Lens Nedir? Akıllı Lenslerin Yan Etkileri Var mı? Bir süredir kullanılan üç odaklı lenslere halk arasında “akıllı lens” deniyor. Gerçek adı “Trifokal Lens” olan bu camların popülaritesi giderek artmaktadır. Türk oftalmologları temsilen Türk Oftalmoloji Derneği Başkanı Prof.Dr. İzzet Can, bu lenslerin oldukça gelişmiş ancak düşünüldüğü kadar akıllı olmadıklarına dikkat çekti. Asıl amacın gözlükten kurtulmak olduğunu söyleyen Can, akıllı lensler ile ilgili çeşitli soruları açıklığa kavuşturdu.

Akıllı lens nedir?
Smart olarak adlandırılan lenslerin gerçek adı “trifokal lensler” yani trifokal lenslerdir. Bu lensler katarakt ameliyatı ile göze takılır ve hastanın göze yakın (35-45 cm), orta (60-80 cm) ve uzak (5 metre ve ötesi) mesafeleri gözlüğe ihtiyaç duymadan görmesini sağlar. Özetle kişiyi gözlükten bağımsız kılmayı hedefler.

Akıllı lenslerle hangi göz kusurları tedavi edilir?
Trifokal lensler üç temel koşulu düzeltir: 1) Katarakt; 2) Presbiyopi, yani yaş nedeniyle yakın akrabalarını görememe; 3) Gerektiğinde astigmatizm.

Aslında tekli veya çok odaklı tüm göz içi lensleri, ışığın göze girmesini engelleyen ve sağlıklı bir görüntü oluşturan katarakt hastalığının tedavisini sağlar. Katarakt ameliyatı yoğunlaşan ve göze ışık geçirmeyen mercek organımızı yapay mercek ile değiştirerek sorunun ortadan kaldırılmasına hizmet eder.

Ameliyat sırasında göze takılan yapay lensin şeffaflığı geri kazandırmaktan başka işlevleri olabilir. Bu işlevleri sağlamak için uzak odaklamanın yanı sıra yakın ve orta mesafeli odakların lense eklenmesi halinde sadece uzak görüş değil, aynı zamanda gözlüksüz yakın ve orta mesafe görüş elde edilir.

Bu lenslere neden akıllı deniyor?
Aslında tıbbi terminolojide “akıllı lens” diye bir isim yoktur. Bu adlandırma maalesef bir pazarlama yöntemi olarak tanıtıldı, ancak kuşkusuz son derece başarılı oldu. Aslında, “akıllı” kelimesinin kullanılması, kendisini değişen koşullara ve bu koşullara göre ayarladığı anlamına gelir. Ancak gözün içine takılan bu lensler mesafeye göre uyum sağlama özelliğine sahip olmadıkları için fiziksel özellikleri duruma göre değişmemektedir. Işığı sadece üç ayrı odak için bölerler.

Türk Oftalmoloji Derneği (TOD) olarak halk tarafından doğru anlaşılması şartıyla akıllı lensin isimlendirilmesine itirazımız yok. Buradaki sorun, ticarileştirilmiş tıbbi hizmetler arasında, bunun yanlış bilgilerle hastalara sunulmasıdır. Örneğin, ‘Gözüme akıllı lens taktırdım’ diyen bir hastanın aslında katarakt ameliyatı geçirdiğini bilmediğini ve kontakt lens gibi kolayca takılıp çıkarılabilen bir şey olduğunu düşündüğünü gördük. Bu tür örnekler yaşanmamalı ve hastalar doğru bilgilendirilmelidir.

Herkese lens uygulanabilir mi?
Bu ameliyat presbiyopi yaşı olan 45 yaşından sonra yapılmalıdır. İdeal yaş grubunun 55-70 olduğu söylenebilir. Ancak bu lensler genç yaşta travma veya hastalık nedeniyle mercek organının çıkarılması veya gençlik kataraktı gibi durumlarda da genç yaşta kullanılabilir.

Lens kullanımı planlanarak yapılacak ameliyata hazırlık belki de ameliyatın kendisinden çok daha önemlidir. Bu lensler herkes için uygun olmayabilir. Hastaların yaşam tarzları doktor tarafından sorgulanmalıdır. Trifokal lensler hafif bir kontrast kaybı yaratır. Bu nedenle hastanın görsel detaylarla uğraşan bir mesleğe ait olmaması gerekir. Ya da geceleri ağır araba kullanan biri için uygun olmayabilir. Çünkü bu ameliyatlardan sonra yaklaşık on hastadan birinde ışıkların uzaması şeklinde rahatsız edici görünümler oluşabilmekte ve bu sorun aylarca devam edebilmektedir.

Kaç çeşit akıllı lens var?
Gözlüksüz mesafeli, orta ve yakın görüş sağlayan lensleri iki temel alt grupta tanımlayabiliriz. 1) Trifokal lensler; 2) Odak derinliğini artıran lensler (EDOF). Bu lenslerin trifokal olanları görsel olarak daha başarılı ancak daha fazla yan etkiye sahipken, EDOF lenslerin daha az yan etkisi olmakla birlikte özellikle yakın görüşte yetersiz kalabilmektedir.

Ameliyat ve tedavi süreci nasıl ilerliyor?
Ameliyat öncesi hazırlık ve hasta bilgilendirme süreci, normal bir katarakt ameliyatı hazırlığından daha uzun süren ek testler gerektirir. Bununla birlikte, ameliyatın kendisi geleneksel bir fakoemülsifikasyon ameliyatından farklı değildir. Operasyon sonrasında klasik ameliyatlarda olduğu gibi 2-3 hafta göz damlası ile tedavi sürecine devam edilir.

Akıllı lenslerin herhangi bir yan etkisi var mı?
Öncelikle dünya ölçeğinde katarakt ameliyatları yüzde 1,5 komplikasyonlu ameliyatlardır. Operasyonun kısa sürmesi genellikle hastaların bu ameliyatı hareket halinde, kolay ve önemsiz bir operasyon olarak algılamasına neden olur. Ancak fakoemülsifikasyon ameliyatı, doktor gözünden öğrenmek ve gelişmek için büyük çaba gerektiren ve deneyim gerektiren çok zor bir ameliyattır.

Tüm bunlara ek olarak, trifokal lenslerle ilgili belirli sorunlar da vardır. Bunlardan en önemlileri disfotopsi adı verilen ve ışıkların etrafında halkalar görmeye, parlamaya veya yıldız şeklindeki ışık uzantılarına neden olan problemlerdir. Ek olarak, hastaların bu ekstra kusur için gözlük takması veya lazer ameliyatı geçirmesi gerekebilir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Akıllı Lens Nedir? Akıllı Lenslerin Yan Etkileri Var mı?

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Instagram, Algoritmaların Nasıl Çalıştığına Dair Bilgiler Verdi

Instagram, Algoritmaların Nasıl Çalıştığına Dair Bilgiler Verdi: Instagram’ın kesinlikle kronolojik bir beslemeden algoritmik bir beslemeye …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör