ABD, Çinli Süper Bilgisayar Kuruluşlarını Kara Listeye Aldı

blank
ABD, Çinli Süper Bilgisayar Kuruluşlarını Kara Listeye Aldı

İçerik: ABD, Çinli Süper Bilgisayar Kuruluşlarını Kara Listeye Aldı

ABD, Çinli Süper Bilgisayar Kuruluşlarını Kara Listeye Aldı: ABD, Çin teknolojisini sıkıştırmaya devam ediyor ve bu sefer Çin ordusuna güç veren ana sistemleri hedefliyor. Ticaret Departmanı, Varlık Listesine yedi süper bilgisayar şirketi ve kuruluşu ekledi ve ABD şirketlerinin ekipman tedarik etmesini veya başka bir şekilde iş yapmasını yasakladı. Amerikalı yetkililer, askeri modernizasyon çabalarının, nükleer silahların ve hipersonik teknolojinin “istikrarsızlaştırılmasına” katkıda bulunan süper bilgisayarlar inşa ettiklerini söylediler.

Hedeflenen kıyafetler arasında Sunway, Şangay Yüksek Performanslı Entegre Devre Tasarım Merkezi ve Tianjin Phytium Bilgi Teknolojisinin yanı sıra Jinan, Shenzhen, Wuxi ve Zhengzhou’daki süper hesaplama merkezleri yer alıyor.

Çin’in öfkenin yanı sıra nasıl tepki vereceği henüz belli değil. Yerli üretim yoluyla Amerikan teknolojisine bağımlılığını azaltmak için adımlar atıyor, ancak ABD ticaret yasakları bu çabaları sınırladı. Son teknoloji cips üreten fabrikaların çoğu Çin anakarasının dışında bulunuyor ve çoğu zaman kısmen Amerikan teknolojisine bağlı, ülkeye çok az seçenek bırakıyor, ancak ya yerli üretime yoğun bir şekilde yatırım yapıyor ya da eski üretim tekniklerini kullanıyor.

Huawei ve DJI gibi şirketlere uygulanan benzer yasakların aksine, hareketi haklı çıkarmak için casusluk veya insan hakları ihlalleri suçlaması yok. Bu kesinlikle Çin ordusunun teknolojik gelişimini dizginlemekle ilgili. Bununla birlikte, süper bilgisayar ticareti yasaklarının önemli siyasi araçlar olarak görülmesi dikkat çekicidir – endişeleri artıran sadece fabrikalar veya silahların kendileri değildir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: ABD, Çinli Süper Bilgisayar Kuruluşlarını Kara Listeye Aldı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Microsoft Outlook iOS’da Sesli Dikte Özelliği Sunacak

Microsoft Outlook iOS’da Sesli Dikte Özelliği Sunacak: Microsoft Outlook artık kullanıcıların sesli komutları kullanarak e-postaları …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör