Android’in Reklam İzlemesinin Yasa Dışı Olduğu İddia Ediliyor

blank
Android'in Reklam İzlemesinin Yasa Dışı Olduğu İddia Ediliyor

İçerik: Android’in Reklam İzlemesinin Yasa Dışı Olduğu İddia Ediliyor

Android’in Reklam İzlemesinin Yasa Dışı Olduğu İddia Ediliyor:

Gizlilik savunucularının incelemesine giren yalnızca Apple’ın reklam takibi değil. Forbes, kâr amacı gütmeyen savunuculuk Noyb’un, Google’ı Android Reklam Tanımlayıcısı (AAID) ile AB’nin “Çerez Yasası” nı ihlal etmekle suçlayan Fransa Veri Koruma Kurumu’na şikayette bulunduğunu bildirdi. Noyb’a göre Google, benzersiz telefon kimliğini otomatik olarak oluşturur ve bu kimliği silmenizi engeller, bu da “bilgili ve net” izin gerektiren Avrupa kurallarını ihlal eder.

AAID’yi sıfırlayabilirsiniz, ancak bu geçmiş verileri ortadan kaldırmaz veya reklamverenlerin yeni kimliği kullanarak etkinliğinizi izlemesini durdurmaz.

Şikayet Fransa’da yapılırken, Noyb, AB’deki neredeyse tüm Android telefonların büyük olasılıkla etkilendiğini söyledi. Gizlilik kampanyacısı Max Schrems’in başkanlık ettiği grup, Fransa’nın Google’ı hızla harekete geçmeye zorlayabileceğine inanıyor. Noyb’un şikayeti, AB’nin e-Gizlilik direktifine dayanmaktadır ve bu nedenle diğer yetkililerin işbirliği yapmasını gerektirmez. Kâr amacı gütmeyen kuruluşa göre, başarılı bir hareket Google’a karşı “önemli” bir yaptırıma yol açabilir.

Bunun eyleme yol açacağının garantisi yok. Bununla birlikte, Schrems somut sonuçlar üretme konusunda bir üne sahiptir. AB-ABD Gizlilik Kalkanı’nın neden dağıldığının bir parçası – veri paylaşım anlaşmalarının AB sakinlerinin verilerini korumayacağına dair endişeler vardı. Noyb’un başarılı olabileceği gerçek bir olasılık var ve bu, Google’ı cihazınızın AAID’si üzerinde daha fazla kontrol sunmaya veya teknolojiyi tamamen ortadan kaldırmaya zorlayabilir. Bu, reklamverenlerin yeni izleme yöntemleri bulmak için çabalamasına neden olur, ancak gizlilik bilincindeyseniz bu da iyi bir haber olacaktır.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Android’in Reklam İzlemesinin Yasa Dışı Olduğu İddia Ediliyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Uçan Taksiler Havacılık Sektörünü Domine Edebilir

Uçan Taksiler Havacılık Sektörünü Domine Edebilir: Airbus ve Boeing dikkat – dünyanın en büyük uçak …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör