Facebook, Popüler Sayfalara Özel Etiketler Ekleyecek

blank
Facebook, Popüler Sayfalara Özel Etiketler Ekleyecek

İçerik: Facebook, Popüler Sayfalara Özel Etiketler Ekleyecek

Facebook, Popüler Sayfalara Özel Etiketler Ekleyecek:Facebook, yeni bir deneyin parçası olarak doğaları hakkında daha fazla bağlam sağlamak için sayfalara kademeli olarak etiket uygulamaya başladı. Örneğin, politikacıların sayfaları “kamu görevlisi” olarak işaretlenirken, hayran ve hiciv sayfaları bu şekilde etiketlenecektir. Gönderileri Haber Kaynağınızda göründüğünde yeni etiketleri göreceksiniz ve neden gerekli olduklarına dair bir açıklamayı okumak için bunları genişletebileceksiniz. Hiciv sayfalarından yapılan gönderiler için sosyal ağ, bunların kamuya mal olmuş kişilerden veya resmi haber kaynaklarından gelen gönderilere çok benzeyebileceğini ve bu nedenle kafa karışıklığına neden olabileceğini söylüyor.

Facebook Newsroom kendi Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Bugün ABD’de başlayarak, insanlara gördükleri Sayfalar hakkında daha fazla bağlam sunmanın bir yolunu test ediyoruz. İnsanların kimden geldiklerini daha iyi anlayabilmeleri için yavaş yavaş Haber Kaynağındaki yayınlara ‘kamu görevlisi’, ‘hayran sayfası’ veya ‘hiciv sayfası’ gibi etiketler uygulamaya başlayacağız.” dedi.

Social Media Today’in belirttiği gibi, kullanıcılar The Onion gibi iyi bilinen yayınlardan olsalar bile hiciv yayınlarını ciddiye almaya eğilimlidirler. Gerçek haber kaynaklarından gönderildiklerini düşünen kişilerin yorumlar bölümünde genellikle ateşli yanıtlar göreceksiniz. Ek olarak, etiketlerin, insanların gerçek otoritelerden gelen gönderileri okuyup okumadıklarını netleştirme yeteneği vardır, bu da sahte haberlerin platformda yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Facebook, yanlış yorumlanmış hiciv gönderilerini karışıma eklemeden sahte haberlerle ilgili büyük bir sorun yaşıyor. Princeton Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan bir araştırma, yanlış bilgi yaymak söz konusu olduğunda bunun en kötü fail olduğunu buldu. Bu, güvenilmez haber kaynaklarının yönlendirici sitesidir, zamanın yüzde 15’inden fazlasını gazetelerine yazdılar, oysa Google ve Twitter kullanıcıları sırasıyla yüzde 3,3 ve yüzde 1 şüpheli kaynaklara yönlendirdi.

Facebook özelliği test etmeye yeni başladığından, gönderileri düzgün şekilde etiketleyebilmesi biraz zaman alabilir. Dahası, sosyal ağ şu anda yalnızca ABD’de test ediyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Facebook, Popüler Sayfalara Özel Etiketler Ekleyecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Apple 15 Haziran’da Ücretli Podcast Aboneliklerini Açıyor

Apple 15 Haziran’da Ücretli Podcast Aboneliklerini Açıyor: Geçen ay bir gecikmenin ardından Apple, gelecek hafta …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör