General Motors’dan Devrim Niteliğinde Yeni Bir Pil Sistemi

blank
General Motors'dan Devrim Niteliğinde Yeni Bir Pil Sistemi

İçerik: General Motors’dan Devrim Niteliğinde Yeni Bir Pil Sistemi

General Motors’dan Devrim Niteliğinde Yeni Bir Pil Sistemi:

General Motors, elektrikli araç pazarına yabancı değil. GM, elektrikli girişimine 1996 yılında, büyük bir otomobil üreticisi tarafından üretilen ve 2003 yılında durdurulana kadar çalışmasını sürdüren ilk uygulanabilir batarya ile çalışan sedan modellerinden biri olan EV1 ile başladı. 2016 Chevy Bolt’un bulunduğu BEV2 platformunun yerini aldı ilk modeldi. Bugün GM, şirketin yeniden icat etme arayışının bir parçası olarak, önümüzdeki yıllarda üretmeyi planladığı 30’dan fazla modelin temeli olarak Ultium pil sistemi tarafından desteklenen bir EV platformuna güveniyor (2023’e kadar 20 sıfır emisyonlu modelle) onun işi bir EV otomobil üreticisine dönüşüyor – yine de GM’nin basın materyallerinde bir “BEV3” için referanslar bulmakta zorlanacaksınız.

GM Başkanı Mark Reuss 2020 basın açıklamasında “Binlerce GM bilim adamı, mühendis ve tasarımcı, şirketin tarihi bir yeniden keşfini gerçekleştirmek için çalışıyor” dedi. “Milyonlarca müşteriyi tatmin edebilecek karlı bir EV işi sunmanın zirvesindeler.”

GM CEO’su Mary Barra, geçen Mayıs ayında düzenlenen bir basın toplantısında gazetecilere, şirketin sattığı her Ultium EV’den kar elde etmeyi planladığını ve 2025 yılına kadar yılda 1 milyon EV satmayı hedeflediğini söyledi. farklı pil paketi-aktarma organı kombinasyonları – dahili cumbustion filosunda şu anda mevcut olan 550 permütasyondan önemli ölçüde daha düşük.

Tesla’nın silindirik hücreler (yani AA’lar gibi şekillendirilmiş) kullanan pil teknolojisinin aksine, GM bunun yerine poşet ve prizmatik tarzda hücreleri kullanmayı tercih etti (her ikisi de düzleştirilmiş dikdörtgen kutular şeklindedir). Bu, GM mühendislerinin her modül biriminde 6 ila 24 hücreyi birleştirmesine olanak tanır – Hummer EV’ler, seçilen güç aktarma sistemi seçeneklerine bağlı olarak gemide 16 ila 20 modül içerir – ve ardından bu modülleri aracın çerçevesi içinde yatay veya dikey olarak istifler. Silindirik, tersine, yalnızca dikey olarak yönlendirilir. Bu esneklikle GM, 50 kWh ila 200 kWh enerji kapasitesi (mevcut en büyük Tesla pili olan P100D’nin tutabileceğinin iki katı) herhangi bir yerde toplanabilir, 350-400 mil tahmini menzil ve 0 – 60 inç 3 saniye kadar düşük.

General Motors Elektrifikasyon Stratejisi ve Hücre Mühendisliği Genel Müdürü Tim Grewe, Engadget’e “Bu uzun ve karmaşık bir optimizasyon rutini” dedi. Herhangi bir boyuttaki bir Ultium pil paketinden en iyi şekilde yararlanmak “gerçekten aşağı iniyor, onu portföyünüzde ne için kullanıyorsunuz ve en yüksek verimi nasıl elde edebilirsiniz – bu genellikle en büyük hücreyi [kullanarak]. GM’in Kablosuz Pil Yönetim Sistemi (WBMS) sayesinde, bu hücreleri istediğiniz şekilde yapılandırma esnekliğine sahipsiniz.

blank

GM, Analog Cihazlarla birlikte WBMS’yi geliştirdi. Eylül ayında yapılan bir basın açıklamasına göre, sistem yüzde 90 daha az kablolama gerektiriyor ve pil paketinin hacmini yüzde on beş azaltırken, “pil ömrü boyunca menzil ve doğruluktan ödün vermeden tasarım esnekliğini ve üretilebilirliği artırıyor”. WBMS, “tek bir sistem düzeyinde üründe güç, pil yönetimi, RF iletişimi ve sistem işlevleri için tüm devreler, donanım ve yazılımlar” içeren tamamen entegre bir sistemdir.

Analog Devices Otomotiv Başkan Yardımcısı Patrick Morgan, “Batarya paketlerinin kablolu bağlantıdan kablosuz bağlantıya geçişi, otomotiv üreticilerinin artan tüketici talebini karşılamak için elektrikli araç platformlarını birden çok araç modelinde ölçeklendirmelerine olanak tanıyor” dedi. “WBMS çözümümüz sadece üretimi basitleştirmekle kalmıyor, aynı zamanda yeni sistemlerin kablosuz veriler üzerine kurulmasına izin vererek tüm sektörü sürdürülebilir bir geleceğe doğru hızlandırıyor. Bu çığır açan sistem yeniliğini General Motors ile pazara sunmaktan onur duyuyoruz. “

Bu yönetim sistemi sadece rakiplerinden daha şık değil, aynı zamanda daha akıllı. Ultium modülleri birleştirildiğinde, her bir hücrenin özel kimyası hakkında belirli ayrıntılar BMS’ye programlanır. Bu, BMS’nin modül eskidikçe tek tek hücreler arasındaki yükü daha iyi dengelemesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda araç teknisyenlerinin tüm paketi değiştirmek zorunda kalmadan daha etkili bir kimya piyasaya çıkması durumunda tam modülleri değiştirmesine de olanak tanır. Bu aynı zamanda GM’nin, yenisi geldiğinde eski formülasyonu kullanan hücreleri stoklamak zorunda kalmayacağı anlamına gelir – tüm üretim süreci hemen hemen yeni kimyaya geçebilir.

Dahası, bu pillerden biri otomotiv servis ömrünün sonuna geldiğinde, BMS’nin modüller arasındaki çıktıyı dengeleme yeteneği sayesinde, evde enerji depolaması gibi diğer uygulamalar için kolayca yeniden kullanılabilir. Grewe, “Tüm bu ihtiyaçları karşılayabilecek tek bir hücre,” diye devam etti. “En yüksek kaliteyi korurken bunu en verimli şekilde yapıyoruz.”

blank

Ultium hücresinin kimyası da endüstriye özgüdür. Örneğin Chevy Bolt bir NCM bataryası kullanıyordu – Nikel-Kobalt-Magnezyum. Kobaltın bir hücrenin kimyasını stabilize etmede çok etkili olduğu ve dolayısıyla pilin genel dayanıklılığını büyük ölçüde artırdığı kanıtlanmıştır. Bununla birlikte, Kobalt – Dünya’nın üst kabuğunda oldukça yaygın bir unsur olsa da – neredeyse yalnızca Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Rusya ve Avustralya’da üretilmektedir ve orta Afrika ülkesi madenciliği diğer iki ülkenin toplamından daha fazla yıllık olarak yapılmaktadır. DRC siyasi olarak değişken bir ülkedir ve orada ne zaman bir sorun başlasa, kobalt ihracatı geçici olarak durdurulurken tüm dünya bir sonraki arz sıkıntısını hissediyor.

Darbe pozitif Tesla’nın aksine GM (LG Chem ile ortaklık), anotlarını alüminyum ile dopingleyerek EV tedarik zincirinde kesintilerden kaçınmak için daha hesaplı bir yaklaşım benimsedi. Ultium’un NCMA (Nikel-Kobalt-Magnezyum-Alüminyum) pilleri, hücre dayanıklılığında kayda değer bir azalma görmeden NCM tabanlı hücrelere göre yüzde 70 daha az kobalt içerir. Aslında GM ve LG Chem şu anda kobalt ve nikeli pil kimyasından tamamen çıkarma umuduyla teknolojiyi daha da geliştirmek için çalışıyorlar.

Grewe, iki şirketin NCMA’nın halefi olarak Katı Enerji Sistemi olarak adlandırılan silikon bazlı bir hibrit elektrolit lityum metal anotu izlediğini belirtti. “Silikonun güzelliği, periyodik tabloda çok daha verimli olması ve karbondan çok daha fazla lityum tutabilmesidir.”

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: General Motors’dan Devrim Niteliğinde Yeni Bir Pil Sistemi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Uçan Taksi Girişimi Archer, Yeni Projesini Tanıttı

Uçan Taksi Girişimi Archer, Yeni Projesini Tanıttı: Santa Clara merkezli bir havacılık girişimi olan Archer …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör