MacBook ve iPad Üretimi, Ciddi Gecikmelerle Karşılaşabilir

blank
MacBook ve iPad Üretimi, Ciddi Gecikmelerle Karşılaşabilir

İçerik: MacBook ve iPad Üretimi, Ciddi Gecikmelerle Karşılaşabilir

MacBook ve iPad Üretimi, Ciddi Gecikmelerle Karşılaşabilir:

Nikkei Asia’ya göre Apple, elektronik ve otomotiv sektörlerini etkileyen küresel çip kıtlığı nedeniyle bazı MacBook ve iPad modellerinin üretimini erteledi. MacBook için tedarik zinciri sorunu, bileşenlerin dizüstü bilgisayarın son montajından önce baskılı devre kartlarına monte edildiği önemli bir üretim adımını etkiledi. Bu arada, ekran ve ekran bileşenlerinin yetersizliği nedeniyle iPad üretimi geri çekildi.

Nikkei, çip eksikliğinin tüketiciler için ürün bulunabilirliği üzerinde henüz fark edilebilir bir etki göstermediğini ve bir tedarik zinciri sorunu olmaya devam ettiğini söylüyor. Teknoloji devinin, cihazlar için bileşen siparişlerinin bir kısmını yılın bu yarısından ikinci yarısına kadar geri çektiğini bildirdiğinde durumun devam edip etmeyeceği henüz belli değil. Analistlerin ve teknoloji yöneticilerinin haber kuruluşuna söylediği gibi, Apple karmaşık bir tedarik zincirini yönetmesiyle tanınıyor ve ihtiyaç duyduğu bileşenleri hızlı bir şekilde tedarik etme gücüne sahip. Böylesine büyük bir şirketin bile bu sorundan etkilendiği, daha ciddi hale geldiği ve önümüzdeki aylarda daha küçük oyuncular üzerinde daha büyük bir etkiye sahip olabileceği anlamına geliyor.

Elektronik ve otomotiv endüstrileri, geçen yıl koronavirüs salgını nedeniyle yapılan iş ve evden çalışma düzenlemelerinin PC’lere ve diğer cihazlara yönelik talepte artışa neden olmasının ardından yarı iletken kıtlığının etkilerini hissetmeye başladı. Ford ve Nissan gibi otomobil üreticileri araç üretimini kesmek zorunda kaldı ve Sony, PlayStation 5’in sorun nedeniyle birkaç ay daha yetersiz kalacağını söyledi. Biden yönetiminin, “tedarik zincirlerindeki tıkanma noktalarının belirlenmesi” de dahil olmak üzere bu sorunu çözmek için “agresif adımlar” planlaması çok büyük bir endişe haline geldi.

Apple’ın iPhone üretimi yarı iletken kıtlığından etkilenmedi, ancak Tim Cook Ocak ayında Reuters’a iPhone 12 Pro modelinin tedarik kısıtlamalarıyla karşılaştığını söyledi. Nikkei’nin kaynakları CEO’nun söylediklerini yineleyerek, yayına bazı iPhone parçalarının tedarikinin “oldukça sıkı” olduğunu söyledi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: MacBook ve iPad Üretimi, Ciddi Gecikmelerle Karşılaşabilir

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Apple’ın Gece Modu, Uyku Düzenine Etki Etmiyor

Apple’ın Gece Modu, Uyku Düzenine Etki Etmiyor. Apple’ın “daha iyi bir gece uykusu çekmenize yardımcı …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör