Boston Dynamics’in robotu Spot Savaş Eğitiminde Test Edildi

blank
Boston Dynamics'in robotu Spot Savaş Eğitiminde Test Edildi

İçerik: Boston Dynamics’in robotu Spot Savaş Eğitiminde Test Edildi

Boston Dynamics’in robotu Spot Savaş Eğitiminde Test Edildi:

The Verge ve France Ouest, Boston Dynamics robot köpeği Spot’un, Fransa’nın kuzeybatısındaki bir askeri okuldaki eğitim oturumları sırasında Fransız ordusu tarafından test edilen birkaç robottan biriydi. Okul komutanı Jean-Baptiste Cavalier, “savaşta robotların katma değerini ölçmek” amacıyla iki günlük bir eğitim sırasında kullanıldı.

Alıştırmalar, öğrencilerin gelecekteki savaş durumlarında robotların nasıl konuşlandırılabileceği hakkında düşünmelerini amaçladı. Öğrenciler, Spot esas olarak keşif için kullanılan üç saldırı ve savunma görevi tasarladı. Senaryolar öğrenciler tarafından önce robotlar olmadan sonra da robotlar yardımıyla gerçekleştirildi. Konuşlandırılan diğer botlar, OPTIO-X20 adlı uzaktan kumandalı tank benzeri bir araç ve bir topla donanmış ve ilerleyen askerlere koruma sağlamak için tasarlanmış zırhlı tekerlekli bir drone olan Barakuda idi.

Robotların operasyonu yavaşlattığı, ancak bir askerin ilk tatbikatta Spot olmadan öldüğünü söylemesi, ancak robotun keşfi sayesinde ikinci kez hayatta kaldığını söyleyerek askerleri daha güvende tuttuğu bildirildi. Bir egzersizin ortasında Spot’un şarjı bittiği için pil ömrü sözde bir sorundu.

Saint-Cyr Coëtquidan askeri okulunun tweet’ine göre, robotlar Avrupalı ​​distribütör Shark Robotics ve Nexter Group tarafından orduya ödünç verildi. Spot üreticisi Boston Robotics, robotlarının Fransız hükümeti ve ordusu tarafından kullanıldığını bildiğini, ancak bu özel tatbikat hakkında uyarılmadığını söyledi.

Atlas dahil Boston Dynamics’in ilk robotlarından bazıları ABD ordusunun DARPA kolu tarafından finanse edildi, ancak şirket yavaş yavaş askeri bağlarından uzaklaştı. Şirketin mevcut hüküm ve koşulları, bunların “herhangi bir kişiye veya hayvana zarar vermek veya yıldırmak, bir silah olarak veya herhangi bir silahı etkinleştirmek” için kullanılmasını yasaklamaktadır.

Yine de Boston Robotics, askerleri tehlikeden uzaklaştırmak için robotların kullanılmasına kesinlikle karşı değil, dedi ve hala keşif ve diğer pasif görevler için robot kullanma fikrini değerlendiriyor. Şirketin rakibi Ghost Robotics’in Spot benzeri botları, Hava Kuvvetleri tesislerinde devriye gezmek için ABD Ordusu tarafından çoktan konuşlandırıldı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Boston Dynamics’in robotu Spot Savaş Eğitiminde Test Edildi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Instagram, Algoritmaların Nasıl Çalıştığına Dair Bilgiler Verdi

Instagram, Algoritmaların Nasıl Çalıştığına Dair Bilgiler Verdi: Instagram’ın kesinlikle kronolojik bir beslemeden algoritmik bir beslemeye …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör