LinkedIn 500 Milyon Abonenin Bilgilerinin Sızdırıldığını Onayladı

blank
LinkedIn 500 Milyon Abonenin Bilgilerinin Sızdırıldığını Onayladı

İçerik: LinkedIn 500 Milyon Abonenin Bilgilerinin Sızdırıldığını Onayladı

LinkedIn, 500 Milyon Abonenin Bilgilerinin Sızdırıldığını Onayladı:

LinkedIn, büyük bir veri ihlalinin en son kurbanı ve 500 milyondan fazla kullanıcısının verileri platformdan alınarak satışa sunuldu. Veri kümesi, e-posta adresleri, telefon numaraları, işyeri bilgileri, tam adlar, hesap kimlikleri, sosyal medya hesaplarına bağlantılar ve cinsiyet ayrıntıları gibi hassas bilgileri içerir. İhlal edilen verilerin, örnek kanıtı olarak iki milyondan fazla kullanıcının verilerini atan bir bilgisayar korsanı forumunda bilinmeyen bir kullanıcı tarafından satıldığı bildiriliyor. Bilgisayar korsanı, potansiyel olarak Bitcoin biçiminde, ihlal edilen veriler karşılığında dört basamaklı bir miktar (USD cinsinden) istiyor. Bu, 500 milyonun üzerinde Facebook kullanıcısının benzer şekilde büyük miktarda kazınan veri sızıntısının sızdırılmasından sadece günler sonra geldi.

LinkedIn’in 740 milyondan fazla kullanıcısı var, şirket web sitesinde bundan bahsediyor, bu da abonelerinin üçte ikisinden fazlasının verilerinin tehlikeye atıldığı ve çevrimiçi olarak satıldığı anlamına geliyor. Haber ilk olarak CyberNews tarafından bildirildi ve LinkedIn daha sonra Business Insider’a olan ihlali doğruladı.

Resmi bir açıklamada, bir LinkedIn sözcüsü yayına şunları söyledi: “Biz hala bu sorunu araştırırken, yayınlanan veri kümesi, diğer web sitelerinden veya şirketlerden toplanan verilerle birlikte LinkedIn’den alınmış, herkes tarafından görülebilen bilgileri içeriyor gibi görünüyor. Üyelerimizin verilerinin LinkedIn’den alınması hizmet şartlarımızı ihlal ediyor ve sürekli olarak üyelerimizi ve onların verilerini korumak için çalışıyoruz ”. Veriler, telefon numarası, e-posta kimliği, iş yeri bilgileri ve hatta sosyal medya hesaplarına bağlantılar gibi hassas bilgileri içerir.

Güvenlik analisti Paul Prudhomme, Insider’a verdiği demeçte, veri setinin kötü aktörlere maruz kalması durumunda çalışanları aracılığıyla birçok şirkete saldırıya yol açabileceğini söyledi. Uzaktan çalışma ve ofis işleri için kişisel cihazların kullanımının artması nedeniyle bu saldırıların başarılı olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu söyledi.

Birkaç gün önce, 533 milyon Facebook kullanıcısının kişisel verileri kısa süre önce bir bilgisayar korsanlığı forumunda sızdırıldı. Büyük veri seti, ABD’deki kullanıcıların 32 milyon kaydı ve Hindistan’daki 6 milyon kullanıcı dahil olmak üzere 106 ülkeden kullanıcıları içermektedir. E-posta adresleri, telefon numaraları, Facebook kimlikleri, konumları, doğum tarihleri ​​ve biyografilerinin ifşa edildiği bildirildi. Bir Facebook sözcüsü, iki yıl önce yamalanan bir güvenlik açığı nedeniyle veri setinin ihlal edildiğini söyledi.

Kendimi veri sızıntılarından nasıl koruyabilirim?
Bir kullanıcı olarak, kullandığınız hizmetlerin sağladığı emniyet ve güvenliğe bağımlısınız. Kullandığınız uygulamaların güvenlik, güvenlik ve gizlilik ayarlarına bakmak ve bunların doğru şekilde kurulduğundan emin olmak önemlidir.

Bunun ötesinde, dijital hizmetlerle yalnızca gerekli bilgileri paylaşın ve e-posta adresiniz bir veri ihlalinin parçasıysa bildirimler için Have I Been Pwned gibi sitelere abone olun.

Herhangi bir kişisel veriyi çevrimiçi paylaşırken dikkatli olmanın yanı sıra, hesap parolalarınızı platformlar arasında sık sık değiştirin. Bu, Facebook ve LinkedIn’deki sızıntılar gibi bir durumda size yardımcı olmaz, ancak genellikle iyi bir tavsiyedir.

Parola ideal olarak güçlü olmalıdır ve otomatik doldurma için güçlü bir parola yöneticisine kaydedebilirsiniz. Ayrıca mümkün olan her yerde iki faktörlü kimlik doğrulamayı (2FA) etkinleştirin ve özellikle LinkedIn ve Facebook’ta bilinmeyen kişilerden gelen bağlantıları kabul etmeyin.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: LinkedIn 500 Milyon Abonenin Bilgilerinin Sızdırıldığını Onayladı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Instagram, Algoritmaların Nasıl Çalıştığına Dair Bilgiler Verdi

Instagram, Algoritmaların Nasıl Çalıştığına Dair Bilgiler Verdi: Instagram’ın kesinlikle kronolojik bir beslemeden algoritmik bir beslemeye …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör