Müslüman Sivil Haklar Grubu Facebook’a Dava Açtı

blank
Müslüman Sivil Haklar Grubu Facebook'a Dava Açtı

İçerik: Müslüman Sivil Haklar Grubu Facebook’a Dava Açtı

Müslüman Sivil Haklar Grubu Facebook’a Dava Açtı:

Bir sivil haklar grubu, Facebook ve yöneticilerine dava açıyor, CEO Mark Zuckerberg, dev sosyal ağın nefret söylemini ve kurallarını ihlal eden diğer materyalleri kaldırdığını söylediğinde Kongre’ye “yanlış ve aldatıcı” açıklamalar yaptığını söyledi.

Washington, DC’deki Yüksek Mahkeme’deki Müslüman Avukatlar tarafından Perşembe günü açılan dava, Zuckerberg ve diğer üst düzey yöneticilerin “halkı, seçilmiş temsilcileri, federal yetkilileri ve ülkenin başkentindeki kar amacı gütmeyen liderleri ikna etmek için koordineli bir kampanya yürüttüğünü iddia ediyor. Facebook güvenli bir ürün. “

Davaya göre Facebook, platformunda nefret söylemi ve şiddet çağrıları konusunda defalarca uyarıldı ve hiçbir şey yapmadı ya da çok az şey yaptı. Dava, nefret dolu ve zararlı içeriğin kaldırılmasıyla ilgili yanlış ve aldatıcı ifadelerde bulunmanın Columbia Bölgesi’nin tüketiciyi koruma yasasını ve dolandırıcılık yasağını ihlal ettiğini söylüyor.

Davada “Her gün sıradan insanlar, Facebook’un nefret söylemi, zorbalık, taciz, tehlikeli örgütler ve şiddetle ilgili kendi politikalarını ihlal ederek zararlı içerik bombardımanına tutuluyor” diyor. “Nefret dolu, Müslüman karşıtı saldırılar özellikle Facebook’ta yaygındır.”

Facebook yaptığı açıklamada, platformunda nefret söylemine izin vermediğini söyledi ve “Facebook’un herkes için güvenli bir yer olmasını sağlamaya yardımcı olmak için uzmanlar, kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve paydaşlarla birlikte çalıştığını ve Müslüman karşıtı söylemin farklı olabileceğini kabul ettiğini söyledi. formlar.

Kaliforniya Menlo Park merkezli şirket, nefret söylemini ortadan kaldırmayı amaçlayan yapay zeka teknolojilerine yatırım yaptığını ve kaldırdıklarının yüzde 97’sini proaktif olarak tespit ettiğini söyledi.

Facebook, davanın varlığından haberdar olduktan sonra bile nefret söylemini ve Müslüman karşıtı ağları platformundan kaldırmadığı iddialarına değinmeyen açıklamanın ötesinde yorum yapmayı reddetti.

Örneğin, dava, Facebook’ta Müslüman karşıtı gruplar hakkında araştırma yayınlayan ve şirketi uyaran Elon Üniversitesi profesörü Megan Squire’ın araştırmasına atıfta bulunuyor. Davaya göre, Facebook grupları kaldırmadı – ancak dışarıdaki akademisyenlerin platformuna erişme şeklini değiştirdi, böylece Squire’ın yaptığı türden bir araştırma “Facebook çalışanları tarafından yapılması dışında imkansız” olacaktı.

Facebook’un nefret söylemi politikası, bir kişiyi veya grubu “insanlık dışı konuşma veya görüntülerle” hedeflemeyi, şiddet çağrılarını, alt insanlık ve aşağılık referanslarının yanı sıra aşağılık belirten genellemeleri yasaklar. Politika, ırk, din ve ulusal köken temelli saldırılar için geçerlidir. engellilik, dini bağlılık, kast, cinsel yönelim, cinsiyet, cinsiyet kimliği ve ciddi hastalık.

Ancak 25 Nisan 2018 tarihli bir örnekte Squire, davaya göre Facebook’a “Purge Worldwide” adlı bir grup bildirdi. Grubun açıklamasında şöyle yazıyor: “Bu, sizin dünyada olup bitenlerle ilgili bilgileri paylaşmak için İslam karşıtı bir grup A Place.”

Facebook, grubu veya içeriği kaldırmayacağını söyledi. Dava, Facebook politikası “pisliğe atıfta bulunmayı veya pisliği karşılaştırmayı” temel alarak yasaklasa da, Facebook’un kendisine bildirilmesine rağmen kaldırmadığı “İslami Müslüman Kült Üyelerini Öldürmek İçin Ölüm” ve “İslam Pisliği” gibi isimlerle diğer gruplara atıfta bulunuyor. din. İkinci durumda, Facebook gruptan bazı yayınları sildi, ancak grubun kendisini kaldırmadı.

Dava ayrıca, Facebook’un 2016’da tüm Müslümanların ABD’ye girmesini yasaklamakla ilgili bir aday olarak yayınladığı zaman kurallarına istisna yaptığı eski Başkan Donald Trump için Facebook’un yaptığı bir istisnaya da değiniyor.

Zuckerberg ve diğer sosyal medya yöneticileri, platformlarında aşırılık, nefret ve yanlış bilgilendirme ile nasıl mücadele ettikleri konusunda Kongre önünde defalarca ifade verdiler. Zuckerberg, Meclis Enerji ve Ticaret Komitesine konunun “nüanslı” olduğunu söyledi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Müslüman Sivil Haklar Grubu Facebook’a Dava Açtı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Google Fotoğraflar’ın Ücretsiz Depolama Alanı Sona Eriyor

Google Fotoğraflar’ın Ücretsiz Depolama Alanı Sona Eriyor. Ek depolama alanı için herhangi bir ödeme yapmanıza …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör