Spotify Sesli Asistanının Verileri Nasıl Kullandığını Açıklıyor

blank
Spotify Sesli Asistanının Verileri Nasıl Kullandığını Açıklıyor

İçerik: Spotify Sesli Asistanının Verileri Nasıl Kullandığını Açıklıyor

Spotify Sesli Asistanının Verileri Nasıl Kullandığını Açıklıyor:

Spotify’ın bir sesli asistanı piyasaya sürmesi bazı gizlilik sorularını gündeme getirdi ve şirket bunlardan bazılarını doğrudan çözmeye çalışıyor. Müzik yayını devi, verilerinizi nasıl dinlediği ve kullandığı dahil olmak üzere “Hey Spotify” ın nasıl çalıştığını daha fazla özetledi. Spotify, başlamak için ses yardımcısının kesinlikle isteğe bağlı olduğunu vurguladı – açmanız gerekiyor ve istediğiniz zaman kapatabilirsiniz.

Şirket ayrıca asistanın söylediğiniz her şeyi kaydetmemesi konusunda kararlıydı. Yalnızca uyandırma kelimesini söylediğinizde veya işlem düğmesine dokunduğunuzda ses verilerini yakalamaya başlar ve isteği yerine getirme işlemi tamamlandığında durur. Ses özellikli reklamlar sırasında çalan ton gibi her zaman uygulama içi görsel-işitsel bir ipucu olacaktır. Spotify uygulaması “birkaç saniyelik parçacıklarda” uyandırma kelimesini dinliyor, ancak doğru kelimeleri söylemezseniz bunlar siliniyor.

Yine de verilerinizin nereye gittiği sizi heyecanlandırmayabilir. Spotify, bir SSS’de, verileri yalnızca ses işlevselliğini artırmak ve özellikler geliştirmek için değil, aynı zamanda “daha alakalı” (yani hedeflenmiş) reklamlar sağlamak için kullandığını söyledi. Premium abonesiyseniz bunun pek bir önemi yoktur, ancak verileriniz için daha sıkı bir kapak tercih edip etmediğinizi belirtmekte fayda var. Spotify, Spotify’ın çalışması için gerektiğinde bulut depolama sağlayıcıları ve diğer ortaklarla bazı bilgiler paylaştığını da sözlerine ekledi.

Ayrıntılar, Access Now gibi eleştirmenlerin yakın zamanda verilmiş bir Spotify konuşma tanıma patenti hakkında endişelendikten kısa bir süre sonra geldi. Buluş, Spotify’ın yaş, cinsiyet, aksanlar ve hatta “duygusal durumunuz” gibi ayrıntıları tespit etmesine izin verecek. Teorik olarak, Spotify bunu profilinizi çıkarmak veya duygularınızı manipüle etmek için kullanabilir. Bu sadece bir patenttir ve herhangi bir ürüne ulaşması garanti edilmez, ancak Spotify’ın en sevdiğiniz şarkıları sıraya koymaktan çok daha fazlasını yapmak için (ilk eleştiriden sonra açıklanan) ses asistanı gibi özellikleri kullanabileceğine dair bir endişe var.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Spotify Sesli Asistanının Verileri Nasıl Kullandığını Açıklıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Yeni Google Meet Güncellemesi Yayınlandı

Yeni Google Meet Güncellemesi Yayınlandı: Google, Meet’te çok ihtiyaç duyulan El Kaldırma özelliğini tanıttıktan sonra, …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör