Toyota ve Lexus’dan Gelişmiş Yeni Sürüş Yardım Teknolojisi

blank
Toyota ve Lexus'dan Gelişmiş Yeni Sürüş Yardım Teknolojisi

İçerik: Toyota ve Lexus’dan Gelişmiş Yeni Sürüş Yardım Teknolojisi

Toyota ve Lexus’dan Gelişmiş Yeni Sürüş Yardım Teknolojisi olan Advanced Drive’ı piyasaya sürdü. Gelişmiş Sürüş, Seviye 2 otonomisine sahiptir ve sürücüyü, belirli trafik koşullarında ve sürücünün gözetiminde, gaz pedalını, frenleri ve hatta direksiyon simidini kullanmaktan kurtarabilir. Yalnızca otoyol sürüşü için tasarlandı ve günümüzde mevcut diğer yardımcı teknolojiler gibi, henüz tam kendi kendine sürüş yeteneklerine sahip değil.

Advanced Drive, aynı şeritteki diğer araçları tespit etmek için aracın teleskopik kamerası ve LiDAR’dan alınan verilerin yanı sıra yüksek hassasiyetli haritalardan alınan bilgileri kullanır. Bir sürücü navigasyon sisteminde varış noktasını belirlediği sürece, teknoloji, şerit değiştirme, diğer araçlardan mesafeyi koruma, şerit bölünmeleri ve diğer araçları sollama söz konusu olduğunda durumları değerlendirebilecek ve kararlar alabilecek. Örneğin kamyonlardan ve diğer büyük araçlardan daha uzak bir mesafeyi koruyabilir ve şeritleri birleştirirken erken yavaşlayabilir. Şerit değiştirirken, sürücünün hedefine hareket etme onayını istemeden önce ilk olarak yakındaki araçların durumunu ve yol koşullarını onaylar.

blank

Sistem ayrıca sürücüyü kontrol etmek için bir kamera kullanır. Sistem uykululuk veya dikkatsizlik belirtileri tespit ederse bir sesli uyarı bir uyarı verir, emniyet kemeri titreşir ve baş üstü ekranı yanıp söner. Sürücüden yanıt gelmiyorsa, sistem aracı kademeli olarak yavaşlatabilir, kapıları açabilir ve yardım çağırabilir. Çarpışma olasılığının olması durumunda, teknoloji, baş üstü ekranı ve sesli uyarıcıyı kullanarak sürücüyü uyarabilir. Bununla birlikte, çarpışmanın meydana gelme olasılığı yüksekse, frenleri uygulayabilir ve kaçınma eylemine yardımcı olabilir.

Advanced Drive, 8 Nisan 2021’de Japonya’da çıkan yeni Lexus LS ve 12 Nisan’da satışa sunulacak olan yeni Toyota Mirai yakıt hücreli araç ile ilk kez sahneye çıkıyor. Toyota ayrıca, 2022 Lexus LS’nin ABD serisinde Advanced Drive teknolojisine sahip ilk araç olacağını doğruladı. Autoblog’un belirttiği gibi, bunlar, otomobil üreticisinin sürücü destek teknolojisi için yeni özellikler sunmak için kullanacağı kablosuz güncellemeleri alabilen ilk Toyota modelleri.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Toyota ve Lexus’dan Gelişmiş Yeni Sürüş Yardım Teknolojisi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Lexus, 12 Haziran’da Yeni NX SUV’nin Lansmanını Düzenleyecek

Lexus, 12 Haziran’da Yeni NX SUV’nin Lansmanını Düzenleyecek: Premium otomobil üreticisi Lexus, ikinci nesil NX …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör