Türk Savunma Sanayii Dünyada İlk 5 Arasına Girdi

blank
Türk Savunma Sanayii Dünyada İlk 5 Arasına Girdi

İçerik: Türk Savunma Sanayii Dünyada İlk 5 Arasına Girdi

Türk Savunma Sanayii Dünyada İlk 5 Arasına Girdi:

Yurt Samsun Savunma Sanayii ve Ticaret Genel Müdürü C. Utku Aralık, radyo sanayinde Türk savunma sanayisini değerlendirerek, “Türkiye’de savunma sanayii çok gelişti, sorumluluk geliştirdi. Türkiye bu kanalda dünyada ilk 5’de yer alıyor. “

Endüstri Radyosu’na konuk olan Samsun Yurt Savunma Sanayi ve Ticaret Genel Müdürü C. Utku Aral, Çetin Ünsalan’ın savunma alanındaki Ar-Ge çalışmaları ile ilgili sorularını yanıtladı. 2000’li yılların başında Aral Türkiye, savunma sanayinde yaptığı için siparişin belirli ihtiyaçların karşılanması ve ihracatın durması nedeniyle bu dönemde ciddi bir kriz yaşadığını söyledi.

TÜRKİYE İLK 5’DE
Savunma sanayiinde yatırımların 2008 yılı itibariyle yapılmaya başladığını ifade eden Aral, “Bugün yaptığımız operasyonlarda bağımsızlığımızı görüyoruz. Hem kendi operasyonlarımızda hem de Azerbaycan ve Libya gibi desteklediğimiz hareketlerde kullandığımız ekipmanların yarattığı farkı gördük. Türkiye burada önemli kararlar verdi. Örneğin uçak projesinde başladığımız ilk proje insansız hava aracı oldu. Bazen tren biraz çalışır, o zaman yeni ve stratejik bir alana yatırım yapmak gerekir. Türkiye bu kanalda çok iyi durumda dünyada ilk 5 içinde yer aldı çünkü her iki yurt içi ihracat kanalı da çok iyi çalışıyor. ” dedim.

Aral, Türkiye’nin ABD’nin bu alanda yaptığı ihracatın yaklaşık yüzde 90’ının bugün dünyada ABD’ye yapılan ihracatta ise 4 numara olduklarını, savunma sanayinin çok geliştiğini ve gelişmenin haritasını çıkardıklarının vurgulandığını söyledi. yanı sıra sorumluluklar.

SAVAŞIN YOLU DEĞİŞTİ
Dünyada sınır güvenliğinin sorun haline geldiğini ve savunma sanayine olan ihtiyacın arttığını ifade eden Aral, “Savaşın şekli değişti. Geçmişte dağlarda ve arazilerde savaşırken günümüzde teknolojinin gelişmesiyle farklı bir yol izleniyor. Operasyonlarda sivil kayıp riski yüksek olduğu için istihbarat ve tespit teknolojisi yapılmalıdır. Bu çok önemli bir gelişme. Bunun için teknoloji ve yatırım gerekiyor. ” dedim.

Savunma sanayiinin en büyük zorluklarından birinin projelerin uzun sürmesi olduğunu söyleyen Aral, projelerin tamamlanması için sağlam bir iradenin olması gerektiğinin altını çizdi.

ÜRETİM KALEMİNDE İTHALAT ORANI YÜZDE 20’NİN ALTINDA
Savunma sanayinin birçok farklı disiplinin bir araya geldiği bir ekosistem olduğunu söyleyen Aral, “Otomotiv sektörü ile savunma sanayinin CNC makineleri, bağlantı sistemleri ve imalat teknolojisi gibi alanlarda ortak yönleri var. Üretim sayısına gelince fark değişiyor. Şu anda kendi fabrikamızda 1 dakikada 1 silah üretiliyor, bu nedenle yılda 400 bin silah üretiyoruz. Bu yüzden tasarım bittikten sonra hammadde önemli ve orada malzeme mühendislerimiz devreye giriyor. Ardından ısıl işlem süreçleri devreye giriyor. İmalatta çok hızlı üretiyoruz ancak bu parçaları tek tek alıp kontrol etmek mümkün değil. Bu nedenle bizi silah fabrikası yapan, mastar dediğimiz şeydir yani parçaların her noktasını ölçecek ekipmanların tasarlanması gerekir. Bu nedenle hızlı ölçüm yapacak ve piyasada bulamayacağınız ve kendi Ar-Ge çalışmalarınız ile tasarlanmasına ihtiyaç duyulmaktadır. İmalat ve kontrolün ardından kaplama işlemleri devreye girer. Kimya mühendisliği de burada başlıyor. Montaj ve ürün test edildikten sonra bile lojistik destek önem kazanmaktadır. ” dedim.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Türk Savunma Sanayii Dünyada İlk 5 Arasına Girdi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank
guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör