ABD, Yedi Çinli Süper Bilgisayar Şirketini Kara Listeye Aldı

blank
ABD, Yedi Çinli Süper Bilgisayar Şirketini Kara Listeye Aldı

İçerik: ABD, Yedi Çinli Süper Bilgisayar Şirketini Kara Listeye Aldı

ABD, Yedi Çinli Süper Bilgisayar Şirketini Kara Listeye Aldı:

ABD, ordusuna yardım etmek için süper bilgisayarlar inşa etmekle suçladığı yedi Çinli grubu kara listeye aldı. Biden yönetiminin Çin’in ABD teknolojisine sahip olmasını zorlaştıran ilk hamlesi. Perşembe günü, Çin Ulusal Süper Hesaplama Merkezi’nin üç şirketi ve dört şubesi ABD’nin kara listesine eklendi. Bu, Amerikan şirketlerinin uygun onay olmadan gruplara teknoloji ihraç etmesini engeller.

ABD ticaret departmanı, grupların Çinli “askeri aktörler” tarafından kullanılan süper bilgisayarlar inşa etmeye ve kitle imha silahları geliştirmeye yönelik programları kolaylaştırmaya dahil olduklarını söyledi.

Onaylanan gruplar, Çin’in süper hesaplama gelişimine liderlik ediyor ve Pekin’in kendi kendine yeterlilik planında kilit oyuncular.

ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, Biden yönetiminin “Çin’in bu istikrarsızlaştırıcı askeri modernizasyon çabalarını desteklemek için ABD teknolojilerinden yararlanmasını önlemek için yetkilerinin tamamını kullanacağını” söyledi.

Trump yönetimi ayrıca telefon üreticisi Huawei de dahil olmak üzere Amerikan teknolojisini askeri kullanım için kullandığından şüphelendiği düzinelerce Çinli şirketi hedef almıştı.

Biden’in Perşembe günkü hareketi, yedi Çinli grubun Intel ve diğer ABD çip üreticileri tarafından tasarlanan çip altyapıları da dahil olmak üzere Amerikan teknolojilerine erişim için lisans almasını gerektiriyor. Kara liste, ABD merkezli şirketlerin Çinli firmalara hizmet ve ürün sağlamasını engellerken, ABD dışındaki tesislerde üretilenleri engellemiyor.

Böyle bir şirket, dünyanın en gelişmiş yarı iletken üreticisi haline gelen Tayvan merkezli şirket TSMC.

Süper bilgisayar nedir?
Süper bilgisayarlar, genel amaçlı bir bilgisayara kıyasla önemli ölçüde daha yüksek bir performans düzeyine sahiptir ve saniyede milyarlarca hesaplama yapabilirler.

Süper bilgisayarlar binlerce bağlı işlemciden oluşur ve hava ve iklim eğilimlerini tahmin etmek, nükleer testleri simüle etmek ve farmasötik araştırmalar için kullanılır.

Hipersonik füzeler gibi gelişmiş silahların geliştirilmesi için de gereklidirler.

Raimondo, “Süper hesaplama yetenekleri, nükleer silahlar ve hipersonik silahlar gibi modern silahların ve ulusal güvenlik sistemlerinin çoğunun – belki de neredeyse tümünün – geliştirilmesi için hayati önem taşıyor,” diye ekledi.

ABD, Çin’in ordusunun ABD ordusuyla olan boşluğu kapatmasına yardımcı olan Amerikan teknolojisine erişim kazanmasından endişe ediyor.

Biden yönetimi şu anda, Amerikalıların orduyla bağlantılı olduğuna inanılan Çin şirketlerine yatırım yapmasını yasaklayan bir emir de dahil olmak üzere, Donald Trump’ın aldığı Çin ile ilgili düzinelerce eylemi gözden geçiriyor.

Biden Çarşamba günü yaptığı konuşmada, “Çin’in dijital altyapısına veya araştırma ve geliştirmeye yatırım yapmak için beklediğini düşünüyor musunuz? Size söz veriyorum, beklemiyorlar” dedi.

Bay Biden, Çin ve dünyanın geri kalanının “gelecekte yapacakları yatırımlarda önümüzde yarıştığını” söyledi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: ABD, Yedi Çinli Süper Bilgisayar Şirketini Kara Listeye Aldı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Google Fotoğraflar’ın Ücretsiz Depolama Alanı Sona Eriyor

Google Fotoğraflar’ın Ücretsiz Depolama Alanı Sona Eriyor. Ek depolama alanı için herhangi bir ödeme yapmanıza …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör