Neuralink Bir Maymunun Zihniyle Ping Pong Oynadı

blank
Neuralink Bir Maymunun Zihniyle Ping Pong Oynadı

İçerik: Neuralink Bir Maymunun Zihniyle Ping Pong Oynadı

Neuralink Bir Maymunun Zihniyle Ping Pong Oynadı:

Elon Musk’ın Neuralink girişimi, kullanıcıların bilgisayarları ve akıllı telefonları doğrudan beyinlerinden kontrol etmelerini sağlayacak bir beyin-makine arayüzü geliştiriyor. 2016 yılında kurulan Neuralink, şimdi Pager adlı bir makağı N1 nöral bağlantı çipi kullanarak Pong video oyunu oynarken göstererek yıllar içinde kaydettiği ilerlemeyi gösteriyor. Paylaşılan videoda, Pager önce bir joystick kullanır ve ardından ekrandaki imleci kontrol etmek için beyninden gelen sinyalleri kullanır. Neuralink’in amacı, felçli kişilerin beyinlerinden gelen elektrik sinyallerini kullanarak bilgisayarları ve diğer cihazları kolaylıkla çalıştırabilmelerini sağlamaktır.

Neuralink, gelişimlerini bir blog yazısı aracılığıyla sergiledi ve nöral implantın engelli insanlara yardım etmede kullanıldığını vurguladı. Şirket, N1 bağlantısının 1.024 elektrotlu tamamen implante edilmiş nöral kayıt ve veri aktarım cihazı olduğunu söyledi. Bağı, hareketleri planlamak ve yürütmekle ilgilenen beynin bir parçası olan motor korteksin el ve kol bölgelerine yerleştirdik. Bağlantıları iki taraflı olarak yerleştirdik: biri sol motor kortekste (vücudun sağ tarafının hareketlerini kontrol eder) ve diğeri sağ motor kortekste (vücudun sol tarafını kontrol eder). “

Elon Musk Cuma günü attığı Tweet ile: “Neuralink’in sonraki sürümleri beyindeki Neuralinks’den sinyalleri vücut motor / duyusal nöron kümelerindeki Neuralink’lere yönlendirecek, böylece örneğin belden aşağısı felçli kişilerin tekrar yürümesini sağlayacak” dedi.

Neuralink’in blog yazısı ayrıca N1 bağlantısının 1.024 elektrotunun her birinden kaydedilen voltajı nasıl “yükselttiğini ve dijitalleştirdiğini” vurguladı. Başlangıç aynı zamanda onlarca yıllık araştırmayı kullanıyor ve önceki beyin-makine arayüzü (BMI) sistemlerinin yalnızca birkaç yüz elektrot kullandığını belirtiyor. Neuralink, yalnızca kullanıcılar tarafından kullanılmayan, aynı zamanda gittikleri her yere taşınabilen, “kablosuz ve tamamen implante edilebilen güvenli ve etkili bir klinik BMI sistemi oluşturmak” istiyor.

4.5 2 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Neuralink Bir Maymunun Zihniyle Ping Pong Oynadı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Robotik Kazıcı Parmak, Gömülü Kara Mayınlarını Arayabilir

Robotik Kazıcı Parmak, Gömülü Kara Mayınlarını Arayabilir: Robotlar nesneleri zaten net bir şekilde bulabilirler, ancak …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör