Huawei Akıllı Elektrikli Araçlara 1 Milyar Dolar Yatırım Yapacak

blank
Huawei Akıllı Elektrikli Araçlara 1 Milyar Dolar Yatırım Yapacak

İçerik: Huawei Akıllı Elektrikli Araçlara 1 Milyar Dolar Yatırım Yapacak

Huawei Akıllı Elektrikli Araçlara 1 Milyar Dolar Yatırım Yapacak:

Zor durumdaki Çinli teknoloji devi Huawei Pazartesi günü, akıllı araç sektörüne girerek ve kendi cep telefonu ekosisteminin gelişimini hızlandırarak geniş kapsamlı ABD yaptırımlarını aşacağına söz verdi.

Dönen başkan Eric Xu, Huawei’nin yapay zeka kullanan elektrikli araçlar ve arabalar için sistemlere yönelik – büyük Çinli otomobil üreticileriyle işbirliği içinde – projelerine 1 milyar dolar (kabaca 7.500 rupi) yatırım yapmayı planladığını söyledi. Ayrıca, süper hızlı 5G bağlantılarının yaklaşan gelişmesi için, bulut bilişimde ve yazılım işinde uygulamaların geliştirilmesine yardımcı olmayı da planladı.

Xu, Shenzhen’in güney teknoloji merkezindeki şirket merkezinde bir endüstri analistleri toplantısında, “Portföydeki bu ayarlamalarla, hayatta kalabileceğimize oldukça eminiz,” dedi. “Bu nedenle, Huawei’nin genel stratejisi ve spesifik önlemlerinin tümü, uzun vadede varlık listesi altında hayatta kalmamızı ve gelişmemizi sağlama etrafında dönüyor” dedi.

Eski ABD başkanı Donald Trump, 2018’de şirketi küresel olarak izole etmek için agresif bir kampanya başlattı ve dünya çapında kurulu telekom ağ ekipmanının Çin Komünist Partisi hükümeti tarafından casusluk veya sabotaj için kullanılabileceğine dair endişeler arasında.

Şirkete karşı alınan önlemler arasında, devasa ABD pazarından men edilmesi, küresel bileşen tedarik zincirlerinden çıkarılması ve müttefiklere Huawei donanımlarını ulusal telekom sistemlerinden yasaklama veya çıkarma konusunda baskı yapılması yer alıyor. Ocak ayında göreve gelen ABD Başkanı Joe Biden’in yönetimi, şimdiye kadar Huawei’den vazgeçmediğini belirtti.

Yöneticiler, son aylarda şirketin iki ana iş birimine güvenerek döneceğini belirttiler, ancak Xu’nun Pazartesi günkü yorumları bugüne kadarki en belirgin olanıydı. Huawei, dünyanın en büyük telekom ağ donanımı tedarikçisidir ve uzun süredir Apple ve Samsung ile birlikte ilk üç akıllı telefon tedarikçisidir.

Ancak endüstri izleyicilerine göre, gerekli bileşenlere erişme zorluğu nedeniyle satışlar düştüğü için 2020’nin sonlarında üç büyük cep telefonundan düştü. Çin medyasının bildirdiğine göre, Çinli devlete ait otomobil üreticisi BAIC, ArcFox elektrikli araç serisinin yeni bir modelini, Huawei’nin işletim bileşenleri sağladığı önümüzdeki hafta Şangay Otomobil Fuarı’nda tanıtmayı planlıyor.

Xu, Huawei’nin ayrıca Çin’de hızla büyüyen bir pazar olan elektrikli veya akıllı araçlar konusunda diğer Çinli otomobil üreticileriyle işbirliği yapmayı planladığını söyledi. Ayrıca, ABD eylemleri Google’ın Android işletim sistemini kullanmasını kestikten sonra kendi cep telefonu işletim sistemini geliştirme çabalarını artıracak.

Analistler, Android’in ve Apple’ın iOS sisteminin küresel baskısı göz önüne alındığında bunun uzun bir görev olduğunu söylediler. Huawei, uygulanabilir bir alternatif oluşturmak için mevcut geniş kullanıcı tabanını geliştirebileceğini söyledi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Huawei Akıllı Elektrikli Araçlara 1 Milyar Dolar Yatırım Yapacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Instagram, Algoritmaların Nasıl Çalıştığına Dair Bilgiler Verdi

Instagram, Algoritmaların Nasıl Çalıştığına Dair Bilgiler Verdi: Instagram’ın kesinlikle kronolojik bir beslemeden algoritmik bir beslemeye …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör