NASA, Mars Helikopter Uçuşunu 14 Nisan’a Erteledi

blank
NASA, Mars Helikopter Uçuşunu 14 Nisan'a Erteledi

İçerik: NASA, Mars Helikopter Uçuşunu 14 Nisan’a Erteledi

NASA, aracın son testi planlanandan daha erken bittikten sonra Mars helikopterinin ilk uçuşunu erteledi.

Teşkilattan yapılan açıklamaya göre, yaratıcılık artık en az 14 Nisan Çarşamba gününe kadar Kızıl Gezegen yüzeyinde sağlam bir şekilde duracak. Gecikme, helikopterlerin kanatlarının dakikada 2.400 devir gibi uçuşa benzer hızlara ulaştığını görmeyi amaçlayan bir test sırasında bir anormalliğe yanıt olarak geliyor.

NASA yetkilileri bugün (10 Nisan) yaptığı açıklamada, “Cuma günü rotorların yüksek hızda döndürme testi sırasında, testi kontrol eden komut dizisi ‘bekçi köpeği’ zamanlayıcısının sona ermesi nedeniyle erken sona erdi,” dedi. “Bu, uçuş bilgisayarını ‘Uçuş Öncesi’ modundan ‘Uçuş’ moduna geçirmeye çalışırken meydana geldi. Helikopter güvenli ve sağlıklı ve tüm telemetrisini Dünya’ya iletti.”

Açıklamada, helikopter mühendislerinin ne olduğunu tam olarak anlamak için küçük helikopterden gelen verileri incelemeye devam ettiklerini, ancak ekibin başarısız testi yeniden planlamayı umduğunu da ekliyor.

Ustalık, 18 Şubat’ta Mars yüzeyine ulaştı ve NASA’nın araba büyüklüğündeki Perseverance gezgini tarafından bir teknoloji gösteri projesi olarak Kızıl Gezegen’e feribotla geldi. Gezgin, Jezero Krateri’ndeki iniş yerine yerleştikten sonra, helikopterin tarihi uçuşu için bir hava sahası aramaya koyuldu. Oraya vardıktan sonra, gezici helikopter 4-lb’yi (1.8 kilogram) dikkatli bir şekilde açıp dağıtmaya başladı.

Yaratıcılık daha sonra, güneş panellerinin topladığı enerjiyle çalışan, soğuk Mars gecesini tek başına atlatmak da dahil olmak üzere birkaç kilometre taşını aşmak zorunda kaldı. Mühendisler ayrıca helikopterin bıçaklarının kilidini açtı ve onları dakikada sadece 50 devir olmak üzere düşük bir hızda test etti.

9 Nisan Cuma günü, helikopter kanatlarını tam hızda test etmeye çalıştı, uçuşun son habercisi, ancak bu, bekçi köpeği zamanlayıcısının kısa kestiği prosedürdü.

NASA yetkilileri açıklamada, “İzleme zamanlayıcısı komut dizisini denetler ve sistemi olası sorunlara karşı uyarır” diye yazdı. “Bir sorun gözlemlenir ve planlandığı gibi çalışırsa devam etmeyerek sistemin güvenli kalmasına yardımcı olur.”

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA, Mars Helikopter Uçuşunu 14 Nisan’a Erteledi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Parlak Uydular Ve Uzay Çöpü, Evreni Görmemizi Engelliyor

Parlak Uydular Ve Uzay Çöpü, Evreni Görmemizi Engelliyor. Parlak uydular ve Dünya’nın yörüngesinde dönen uzay …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör