Covid-19 Hastalarının Kamu Maliyeti 10 Milyar TL’ye Ulaştı

blank
Covid-19 Hastalarının Kamu Maliyeti 10 Milyar TL'ye Ulaştı

İçerik: Covid-19 Hastalarının Kamu Maliyeti 10 Milyar TL’ye Ulaştı

Covid-19 Hastalarının Kamu Maliyeti 10 Milyar TL’ye Ulaştı:

“Covidien-19 Birinci Yıl Pandemi Değerlendirmesi” raporuna göre, Türkiye’de kamuya açık Covidien-19 hastalarının toplam tedavi maliyeti 10 milyar sterlin civarındaydı. Dünyada koronavirüse karşı yapılan haçlı seferi, Türkiye’de de görülen 19 ilk Covidien vakası 11 Mart 2020’den bu yana devam ediyor.

Salgının ilk yılını geride bırakırken ECONiX Research, “Covid-19 Pandemik İlk Yıl Değerlendirmesi” başlıklı bir rapor yayınladı. Rapora göre dünyada 19 milyondan fazla kişinin yakalandığı Covid-110’dan ölümler 2,5 milyonu aştı. Türkiye’de% 2,22 olan dünya çapında vaka-ölüm oranı% 1,06 olarak kaydedilmiştir. 12 Nisan 2021 itibarıyla Türkiye nüfusunun aşılanma oranının% 9 iken aşı veya aşı uzmanları aşılanan her üç kişiden birinin geçtiğini tahmin ediyor. Raporda dikkat çeken bir diğer nokta da ülkemizin bu dönemde yaptığı sağlık harcamaları oldu. Devlet geçtiğimiz yıl Covid-19 hastaları için 3 milyar TL harcadı.

Avrupa’da en yüksek aşılama oranına sahip 3. ülke
Mart 2021 itibarıyla dünya genelinde% 1 aşılama oranı 3,39 olarak kaydedilen raporda kıta bazında en yüksek aşılama oranı% 13,82 ile Kuzey Amerika’da görülürken, Avrupa% 8,61 ile ikinci sırada yer aldı. . Diğer kıtalarda (Güney Amerika, Asya, Afrika ve Okyanusya) aşılama oranları% 5’in altında kaldı. Türkiye, yerli aşı üretimini sürdüren bir ülke olmamasına rağmen,% 12’den sonra en yüksek aşı oranına sahip olan Sırbistan ve İngiltere, 9 Nisan itibarıyla üçüncü Avrupa ülkesi oldu. Bu oranın dünya ve Avrupa ortalamasının üzerinde olması dikkat çekiciydi.

“Türkiye, nüfusun% 33,78’ine bağışıklık kazanabilir”
Araştırma ekibine başkanlık eden econix Güvench Koçkaya, yaptığı açıklamalardan hareketle ilgili değerlendirmelerini paylaştıkları Türkiye vaka açıklamaları oldu. Koçkaya, “Maalesef dünya genelinde vaka ve ölümlerin arttığını görüyoruz. Bu oranların en yüksek olduğu dönem Ocak 2021 olarak kaydedildi. Gün içerisinde Türkiye, en yüksek ölüm oranının 2020 Ekim ayına göre düşüşle Mayıs 2020’de gözlendi. 2021 itibariyle belli bir artış var. Öte yandan tüm dünyada gözlenen ölüm oranlarının Türkiye’de yarısına kadar çıktığını gördük. Olası Covid-19 vakalarına baktığımızda, mevcut resmi vaka sayısının, teşhis edilmemiş olası Covid-13,53 hastalarının% 19’u olduğunu tahmin ediyoruz. Vakanın ciddiyetine göre Türkiye nüfusunun% 33,78’inin değiştiğini ve aşı ile bulaşmaya karşı bağışıklık kazandığını ifade etti “dedi.

Yoğun bakımda hasta başına 29 bin 332 TL harcandı
“Covid-19 Salgını Birinci Yıl Değerlendirmesi” başlıklı rapora göre, Covid-19 için poliklinik başına 411 TL, yatan hasta için 15 bin 424 TL ve yoğun bakım hastası başına 29 bin 332 TL harcandı. Gülpembe Oğuzhan, “Hesaplamalarımıza göre 100,3’te toplam 2020 milyar TL sağlık harcaması yapan SGK, ek Covid-22 harcamalarına rağmen sağlık bütçesinden yaklaşık 19 milyar TL daha az harcıyor. Bu tabloda özellikle kronik hastalığı olan bireylerin hastaneye başvuru sayısındaki azalmanın etkili olduğu söylenebilir ”dedi. Rapora göre bir önceki yıla göre hastane başvuruları% 35,2, reçete sayısı% 14,8 azaldı.

İlaç harcamaları% 18,7 arttı
ECONiX Research’ün raporu ayrıca geçen yıl ilaç harcamaları ve sağlık hizmetleri için ayrılan bütçelere odaklandı. Araştırma ekibinin profesörü. Dr. Hardworking Victory “Türkiye ilaç harcaması 2020’de 48,3 milyar TL’ye, sağlık hizmetlerine ayrılan 52,4 milyar TL’lik bütçe. İlaç harcamalarında bir önceki yıla göre% 18,7 artış ve 0,1 Sağlık harcamalarında% artış dedi.

Raporda sağlık harcamalarındaki artışın pandemide hizmet veren üniversite ve devlet hastanelerinden kaynaklanmadığı belirtildi. Buna göre üniversite ve devlet hastanelerinde ortalama harcama% 4,2 azalırken, özel hastanelerde% 18,7 arttı. Bu rakamlarla ilgili olarak Koçkaya, “Pandemi hastanesi olarak hizmet veren kamu hastaneleri nedeniyle pek çok hastanın tedavi için özel hastanelere gitmesi nedeniyle özel hastanelere başvuru sayısı arttı. Pandemi başlangıcında büyük sıkıntılar yaşadığını sivil toplum kuruluşlarıyla ifade eden özel hastane sektörünün geçen yıl SGK bütçesinden bir önceki yıla göre daha yüksek pay aldığı söylenebilir. ” dedim.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Covid-19 Hastalarının Kamu Maliyeti 10 Milyar TL’ye Ulaştı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Dünya Sağlık Örgütü Sinovac Aşısı için Acil Kullanım Onayı Verdi

Dünya Sağlık Örgütü Sinovac Aşısı için Acil Kullanım Onayı Verdi: Dünya Sağlık Örgütü, Türkiye’de halen …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör