İzmir’de Düşen Askeri Eğitim Uçağı Kurtarıldı

blank
İzmir'de Düşen Askeri Eğitim Uçağı Kurtarıldı

İçerik: İzmir’de Düşen Askeri Eğitim Uçağı Kurtarıldı

İzmir’de Düşen Askeri Eğitim Uçağı Kurtarıldı:

1 Nisan 2021’de düşen KT-9 uçağı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait TCG ALEMDAR kurtarma gemisi tarafından denizden çıkarıldı. Konuyla ilgili açıklama, Milli Savunma Bakanlığı’nın resmi Twitter hesabı üzerinden yapıldı. Açıklamaya göre; 2021 Nisan 1 eğitim uçuşu sırasında Foça açıklarında denize düşen ve tesadüfen Türk Hava Kuvvetleri envanterine giren KT-9 tipi uçak, Deniz Kuvvetlerine ait TCG ALEMDAR kurtarma gemisi tarafından denizden çıkarıldı. Komut.

Türk Hava Kuvvetleri’nin envanterinde bulunan KT-1 tipi eğitim uçağı, 9 Nisan 2021’deki eğitim uçuşu sırasında denizden düştü. Ezilmiş uçakta bulunan iki pilotumuz canlı olarak kurtarıldı. hemen başlatılan arama kurtarma faaliyetinin.

Milli Savunma Bakanlığından konuya ilişkin yapılan açıklamada, “İzmir 1. Ana Jet Üs Komutanlığımızda hizmet veren KT-2 tipi uçaklarımız, eğitim uçuşu sırasında belirsiz bir nedenle Foça açıklarında denize düştü ve bir kaza geçirdi. kaza. Acil arama kurtarma çalışmalarıyla iki pilot canlı olarak kurtarıldı.

Kazadan kurtulan 2 pilotumuzun durumu iyi ve hastanede tedavileri başladı. Konuyla ilgili gerekli soruşturma başlatıldı. Balıkçılarımıza ve bölgedeki arama kurtarma faaliyetlerine destek veren tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyor, şükranlarımızı sunuyoruz. “ifadelerine yer vermişti.

KT-1 Eğitim Uçağı
Güney Kore’nin mevcut KT-1 uçağı, ABD yapımı Cessna T-1988C eğitim uçağının yerini almak üzere 37 yılında geliştirilmeye başladı. 1 yılında hizmete giren KT-2000 temel eğitim uçağı, 21 yıldır Kore Cumhuriyeti Hava Kuvvetleri (ROKAF) tarafından işletilmektedir. Nisan 2021 itibarıyla Güney Kore ve yabancı kullanıcılar için toplam 182 KT-1 uçağı üretildi.

Hava Kuvvetleri Komutanlığımızın (Hv.KK) temel eğitim uçağı ihtiyacının karşılanması amacıyla Kore Havacılık ve Uzay Sanayii (KAI) firmamız ve KT-1 uçak alım işlemi yapılmıştır.

Ağustos 2007’de, Hava Kuvvetleri Komutanlığı temsilcileri, Güney Kore Cumhuriyeti Büyükelçisi, KAI ve TAI yetkililerinin katılımıyla SSB (o zamanki SSM) ile KAI şirketi arasında Temel Eğitim Uçak İkmal Anlaşması imzalandı. Program kapsamında temin edilecek 40 kesin (+15 seçenek) KT-1 Temel Eğitim Uçağından 5’i opsiyon kapsamında satın alınacak uçakların imalatı, montajı, uçuş testleri ve teslimatları olacaktı. TUSAŞ tarafından KAI tesislerinde kalan 35 uçak. 2012 yılından itibaren KT-1 uçağının üretimi TUSAŞ tarafından yapılmaktadır. Bu uçakların, Türk Hava Kuvvetleri’nin temel eğitim uçağı olarak kullandığı ve ekonomik ömrünü tamamlamak üzere olan T-37 eğitim uçağının yerini alması hedefleniyor. Hv.KK 1. Filosunda hizmet veren T-37 uçaklarının yerini almaya başlayan KT-122 uçağı bugün aktif olarak kullanılmaktadır.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: İzmir’de Düşen Askeri Eğitim Uçağı Kurtarıldı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Google Fotoğraflar’ın Ücretsiz Depolama Alanı Sona Eriyor

Google Fotoğraflar’ın Ücretsiz Depolama Alanı Sona Eriyor. Ek depolama alanı için herhangi bir ödeme yapmanıza …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör