Twitter, Algoritmalarının Neden Olduğu Hataları İnceleyecek

blank
Twitter, Algoritmalarının Neden Olduğu Hataları İnceleyecek

İçerik: Twitter, Algoritmalarının Neden Olduğu Hataları İnceleyecek

Twitter, Algoritmalarının Neden Olduğu Hataları İnceleyecek:

Twitter, algoritmalarının adilliğini incelemek için yeni bir plan duyurdu. Şirketin “Sorumlu Makine Öğrenimi Girişimi” adını verdiği çabanın bir parçası olarak, şirketin dört bir yanından gelen veri bilimcileri ve mühendisleri, algoritmalarının neden olduğu potansiyel “kasıtsız zararları” inceleyecek ve bulguları kamuya açıklayacak.

Şirket, girişimi duyuran bir blog gönderisinde, “Kullandığımız algoritmalardaki olası zararların varlığını değerlendirmek için derinlemesine analizler ve araştırmalar yürütüyoruz” diye yazdı.

Başlangıç ​​olarak şirket, daha açık tenli insanlara karşı önyargılı olduğu için eleştirilen Twitter’ın görüntü kırpma algoritmasını inceleyecek. Twitter ayrıca, “ırksal alt gruplar genelinde Anasayfa zaman çizelgesi önerilerimizin adalet değerlendirmesi” ve “yedi ülkedeki farklı siyasi ideolojiler için içerik önerilerinin analizi” dahil olmak üzere içerik önerilerini inceleyecek.

Bu girişimin ne kadar etkisi olacağı belli değil. Twitter, bazı durumlarda, bulgularına dayalı olarak platformunun yönlerini değiştirebileceğini ve diğer çalışmaların sadece “ML [makine öğrenimi] oluşturma ve uygulama şeklimiz hakkında önemli tartışmalara” yol açabileceğini belirtiyor. Ancak sorun, Twitter ve diğer sosyal medya platformları için tam zamanında. Milletvekilleri, ABD Kongre Binası’ndaki ayaklanmanın ardından algoritmaları hakkında daha fazla şeffaflık için Twitter, YouTube ve Facebook’a baskı yaptılar ve bazı milletvekilleri, şirketlerin algoritmalarını önyargı için değerlendirmelerini gerektiren yasalar önerdiler.

Twitter CEO’su Jack Dorsey, kullanıcıların hangi algoritmaları kullandıklarını kontrol etmelerine olanak tanıyan algoritmalar için bir pazar yeri yaratma arzusundan da bahsetti. Şirket, son blog gönderisinde böyle bir fikri “keşfetmenin ilk aşamalarında” olduğunu söylüyor

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Twitter, Algoritmalarının Neden Olduğu Hataları İnceleyecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Microsoft Outlook iOS’da Sesli Dikte Özelliği Sunacak

Microsoft Outlook iOS’da Sesli Dikte Özelliği Sunacak: Microsoft Outlook artık kullanıcıların sesli komutları kullanarak e-postaları …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör