United Airlines, Çöpten Yapılan Jet Yakıtını Finanse Edecek

blank
United Airlines, Çöpten Yapılan Jet Yakıtını Finanse Edecek

İçerik: United Airlines, Çöpten Yapılan Jet Yakıtını Finanse Edecek

United Airlines, Çöpten Yapılan Jet Yakıtını Finanse Edecek:

United Airlines Salı günü yaptığı açıklamada, bu yıl çöpten elde edilen yaklaşık 3,4 milyon galon düşük karbonlu, sürdürülebilir havacılık yakıtının kullanımını finanse etmek için Nike Inc ve Siemens AG gibi küresel firmalarla bir “Eco-Skies Alliance” ortaklığı yaptığını söyledi.

COVID-19 salgınının başlamasından önce United’ın 2019’da tükettiği 4,3 milyar galon jet yakıtına kıyasla çok küçük olmasına rağmen, bu miktar 2016’dan beri her yıl kullandığı yaklaşık 1 milyon galon sürdürülebilir yakıtı üçe katlıyor.

Sektör grupları, havayolları, emisyonları azaltma çabalarının bir parçası olarak 2008’den beri sürdürülebilir yakıt kullandı, ancak şu ana kadar bu, dünya çapında kullanılan yakıtın ancak yüzde 1’ini temsil ediyor.

Chicago merkezli United, plan için bir düzineden fazla küresel ortağın 11’ini seçti, ancak maliyeti veya her birinin ne kadar katkıda bulunacağını açıklamadı.

Fransız havacılık ve uzay birliği Salı günü yaptığı açıklamada, hava taşımacılığının sera gazı emisyonlarının yüzde 2 ila 3’ünü oluşturduğunu söyledi. Çevre grupları, sektörün genel katkısının daha yüksek olduğunu savunuyor.

Ortaklar, Nike, Siemens, Palantir ve Japon Takeda Pharmaceutical Co. gibi United ile kurumsal veya kargo anlaşması olan şirketleri içerir.

United, projenin müşterilere karbon dengeleme satın almanın ötesine geçmenin çevresel etkisini azaltmaya yardımcı olacak bir yol sunduğunu ve sürdürülebilir havacılık yakıtları için daha fazla pazar oluşturmaya yardımcı olabileceğini söyledi.

İcra Kurulu Başkanı Scott Kirby gazetecilere “Nasıl gelişeceğini göreceğiz” dedi. “Bence büyük bir iştah var.”

Havayolu endüstrisi, sektörün net emisyonları 2005’e kıyasla 2050’ye kadar yarıya indirme hedefini karşılamak için yeni teknolojinin gelişini bekleyerek, uçmanın çevresel etkisini azaltmak için karbon dengelemelerinin satın alınmasına daha geniş bir şekilde odaklandı.

Çevre eleştirmenleri, dengelemelerin doğrudan iklim hedeflerine hitap etmediğini ve devam eden jet emisyonları sorununu maskelediğini söylüyor.

Diğer bazı taşıyıcılarla birlikte 2050 yılına kadar net emisyonları yüzde 100 daha agresif bir şekilde azaltmak istediğini söyleyen United, dengelemeleri eleştirdi ve yakın zamanda “karbon yakalama” teknolojisine yatırım yaptığını duyurdu. Fulcrum BioEnergy adlı sürdürülebilir bir havacılık yakıtı üreticisine yatırım yaptı.

Kirby, “Uçakların asla tamamen karbondan arındırılmayacağını bilsek de, yüzde 100 yeşile ulaşmanın yolu olarak ofsetleri kullanmayacağız,” dedi.

Havayolu derneği IATA, sürdürülebilir yakıttan kaynaklanan yaşam döngüsü sera emisyonlarının normal yakıttan en az yüzde 80 daha düşük olabileceğini ve havayolları henüz elektrikli uçaklara geçemediği için emisyon artışını sınırlamak için orta vadeli tek seçenek olduğunu söylüyor.

Delta Air Lines, şu anda fosil yakıtından rafine edilen jet yakıtının yüzde 10’unu 2030’un sonuna kadar sürdürülebilir havacılık yakıtıyla değiştirmeyi planladığını söyledi.

Atıkların kullanılması gıda üretiminden arazi almaktan kaçınırken, Ulaşım ve Çevre gibi çevre grupları bu tür tedariklerin sınırlı olduğunu ve diğer sektörlerin rekabetiyle karşı karşıya olduğunu söylüyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: United Airlines, Çöpten Yapılan Jet Yakıtını Finanse Edecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Audi Yılda 40 Ton Petrol Tasarrufu Sağlayacak Uygulamayı Başlattı

Audi Yılda 40 Ton Petrol Tasarrufu Sağlayacak Uygulamayı Başlattı: Mission: Zero adlı çevre programı ile …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör