NASA’nın Mars Helikopteri İlk Uçuşa Hazır

blank
NASA, 4. Mars Helikopter Uçuşunda Menzili Arttırmak İstiyor

İçerik: NASA’nın Mars Helikopteri İlk Uçuşa Hazır

NASA’nın Mars Helikopteri İlk Uçuşa Hazır:

ABD uzay ajansı Cuma günü yaptığı açıklamada, Mars’a yerleştirilen NASA helikopterinin, rotorlarının başarılı bir ilk testinden sonra iki gün içinde Kızıl Gezegen üzerinde ilk uçuşunu yapabileceğini söyledi. Başka bir gezegende ilk kez motorlu, kontrollü uçuş girişimi için mevcut plan, Ingenuity olarak adlandırılan dört kiloluk (1.8 kg) helikopterin Pazar günü saat 22: 54’te ABD Doğu Saati ile Mars’ın Jezero Krateri’nden kalkması. NASA, (8:24 IST) ve yüzeyin 10 fit (3 metre) yukarısında yarım dakika bekletin, dedi.

Yaratıcılık operasyonlarının başındaki Tim Canham bir basın toplantısında, “Helikopter iyi, sağlıklı görünüyor,” dedi. “Dün gece, bıçakları çok yavaş ve dikkatli bir şekilde döndürdüğümüz 50 RPM dönüşümüzü yaptık” dedi.

Pazar gününün planı, helikopterin alt tarafına takılı halde 18 Şubat’ta Mars’a inen Perseverance gezgininin fotoğrafını çekmek için yalnızca dikey olarak uçması, havada asılı kalması ve 30 saniye döndürülmesini sağlamaktır.

Daha sonra marifet tekrar yüzeye indirilecek. Uçuş otonom olacak, sinyallerin Dünya’dan Mars’a ulaşması için gereken 15 dakika ve ayrıca uzak gezegenin zorlu ortamı nedeniyle uçağa önceden programlanmış olacak.

Ingenuity proje yöneticisi MiMi Aung, “Mars yalnızca yere indiğinizde değil, ondan kalkmaya ve etrafta uçmaya çalıştığınızda da zor” dedi.

Gezegenin Dünya’dan önemli ölçüde daha az yerçekimine sahip olduğunu, ancak yüzeydeki Dünya atmosferinin basıncının yüzde birinden daha az olduğunu açıkladı. Bu, Ingenuity’nin uçmak için rotor kanatlarını Dünya’daki bir helikopterden çok daha hızlı döndürmesini gerekli kılar.

Aung, “Bunları bir araya getirin ve her girdinin doğru olmasını talep eden bir aracınız olur” dedi. NASA, küçük bir drone neye benzediğini gösteren, sadece birkaç metre ötedeki gezginden kısa bir videoda rotorların testini yakaladı. Aung, bugün rotorların yüksek hızda çalıştığı ikinci bir testin yapılacağını söyledi.

Olası rüzgarlardan söz ederek, “Tek belirsizlik, Mars’ın gerçek ortamıdır” dedi. NASA, benzeri görülmemiş helikopter operasyonunu oldukça riskli olarak nitelendiriyor, ancak Mars’taki koşullar hakkında paha biçilmez veriler elde edebileceğini söylüyor.

NASA, bir ay içinde her biri art arda daha zor olan beş uçuş planlıyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA’nın Mars Helikopteri İlk Uçuşa Hazır

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Çin, FAST Teleskopunu Kullanarak Güneş Rüzgarını İnceliyor

Çinli Bilim Adamları Dev Teleskop Kullanarak Güneş Rüzgarını İnceliyor: Çinli bilim adamları, dünyanın en büyük …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör