SpaceX’in İlk Sivillerde Oluşan Uzay Uçuşu Ekibi Tamamlandı

blank
SpaceX'in İlk Sivillerde Oluşan Uzay Uçuşu Ekibi Tamamlandı

İçerik: SpaceX’in İlk Sivillerde Oluşan Uzay Uçuşu Ekibi Tamamlandı

SpaceX’in İlk Sivillerde Oluşan Uzay Uçuşu Ekibi Tamamlandı:

Bir kolej bilim profesörü ve bir havacılık veri analisti, bu yılın sonlarında planlanan yörüngeye SpaceX fırlatması için dört kişilik bir mürettebatı tamamlamak üzere Salı günü seçildi ve tarihte ilk sivil uzay uçuşu olarak faturalandırıldı.

En son iki astronot, görevi kısmen bir hayır işi olarak tasarlayan SpaceX insan uzay uçuşu şefi Benji Reed ve milyarder girişimci Jared Isaacman tarafından Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden canlı yayınlanan bir haber brifinginde tanıtıldı.

E-ticaret firması Shift4 Payments’ın kurucusu ve CEO’su Isaacman, bir SpaceX Crew Dragon kapsülünde kendisini ve diğer üç kişiyi yörüngeye uçurmak için milyarder ve SpaceX sahibi Elon Musk’a belirtilmemiş ancak muhtemelen fahiş bir meblağ için para harcıyor.

15 Eylül’den önce yapılması planlanan uçuşun, lansmandan su damlasına kadar üç ila dört gün sürmesi bekleniyor.

38 yaşındaki Isaacman gazetecilere verdiği demeçte, “Bu görev tamamlandığında, insanlar ona bakacak ve bunun sıradan insanların ilk kez uzaya gidebileceğini söyleyecekler.” Dedi.

İlham 4 olarak adlandırılan misyon, öncelikle Isaacman’ın en sevdiği nedenlerden biri olan, önde gelen bir pediatrik kanser merkezi olan St. Jude Çocuk Araştırma Hastanesi için farkındalık ve destek oluşturmak için tasarlanmıştır. Enstitüye şahsen 100 milyon dolar taahhüt etti.

Görev “komutanı” rolünü üstlenen Isaacman, Şubat ayında St. Jude doktorunun asistanı olan 29 yaşındaki Haley Arceneaux’u ilk mürettebat arkadaşı olarak Tennessee merkezli bir hastanede kemik kanserinden kurtulan bir kişi olarak belirledi.

Seattle bölgesi havacılık endüstrisi çalışanı ve ABD Hava Kuvvetleri emektarı 41 yaşındaki Chris Sembroski, 72.000 başvuruyu çeken ve St. Jude bağışlarından 113 milyon dolar toplayan bir çekilişle seçildi.

Phoenix, Arizona’daki South Mountain Community College’da bir jeoloji profesörü olan ve bir zamanlar NASA astronot adayı olan girişimci olan 51 yaşındaki Sian Proctor, Shift4 Payments tarafından yürütülen bir çevrimiçi iş yarışmasıyla ayrı olarak seçildi.

Dördü de NASA astronotlarının SpaceX görevlerine hazırlanmak için kullandıkları müfredata göre modellenen kapsamlı bir eğitimden geçecek.

Inspiration4 görevi uzay uçuşunda yeni bir döneme işaret edebilir, ancak bu, çalışmalardaki tamamen sivil mürettebatlı roket fırlatma değil.

İngiliz milyarder Richard Branson’un Virgin Galactic girişimi, ödeme yapan müşterileri yörünge altı gezilere taşımak için bir uzay uçağı geliştiriyor.

SpaceX, Houston merkezli özel uzay uçuşu şirketi Axiom Space ile birlikte emekli bir NASA astronotu, eski bir İsrail savaş pilotu ve diğer iki kişiyi muhtemelen gelecek yıl ayrı bir fırlatmayı planlıyor.

Musk ayrıca, 2023’te Japon milyarder Yusaku Maezawa’yı ayın etrafında uçurmayı planlıyor. Bu uçuşlar için alınan ücretler, Musk’ın ay ve Mars’a yapılacak görevler için yeni, ağır kaldırma Starship roketinin geliştirilmesine yardımcı olacak.

Organizatörlere göre, Inspiration4 bir milyarderin uzayda gezintisinden daha fazlasıdır, mürettebatın kısa yolculuğu sırasında henüz belirlenmemiş bir dizi bilim deneyi yapacağına söz veriyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: SpaceX’in İlk Sivillerde Oluşan Uzay Uçuşu Ekibi Tamamlandı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Çin, FAST Teleskopunu Kullanarak Güneş Rüzgarını İnceliyor

Çinli Bilim Adamları Dev Teleskop Kullanarak Güneş Rüzgarını İnceliyor: Çinli bilim adamları, dünyanın en büyük …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör