Apple Music Sanatçılara Spotify’ın İki Katını Ödüyor

blank
Apple Music Sanatçılara Spotify'ın İki Katını Ödüyor

İçerik: Apple Music Sanatçılara Spotify’ın İki Katını Ödüyor

Apple Music Sanatçılara Spotify’ın İki Katını Ödüyor:

Apple Music, sanatçılara bir mektupta şarkı akışı başına bir sent ödediğini açıkladı. Bu çok fazla görünmese de, Spotify’ın ödemeler için iki katına çıkıyor. Wall Street Journal’a göre, Apple’ın oranı bazen akış başına bir kuruşun altına düşebilir. Ancak yine de Spotify’ın ortalama yayın başına ödemesinin üçte bir ile yarım sentinden çok daha yüksek.

Ancak son olarak, Spotify’ın Apple Music’ten çok daha fazla ödeme yapan üyesi vardı. Spotify, 2020’nin dördüncü çeyreğinde 155 milyon premium kullanıcıya ve toplamda 345 milyon kullanıcıya sahipti. Apple, Müzik abone sayılarını en son, 60 milyondan fazla üyeye sahip olduğu Haziran 2019’da açıkladı.

Spotify kullanıcıları, diğer platformlardakilerden daha fazla müzik akışı yapar. Böylelikle şirket, müzik endüstrisine rakiplerinden daha fazla gelir sağlıyor. Geçtiğimiz yıl hak sahiplerine 5 milyar € (yaklaşık 6 milyar $) ödedi.

Sanatçılar genellikle bu ödemeleri doğrudan almazlar. Apple, Spotify ve diğer hizmetler, yayıncılar, plak şirketleri ve dağıtımcılar gibi hak sahiplerine telif ücreti öder. Sanatçılar ve söz yazarları daha sonra, bu hak sahipleriyle yaptıkları anlaşmalara bağlı olarak telif ücretlerinden bir pay alırlar.

Apple, mektubunda plak şirketlerini kaydetmek için Müzik abonelik gelirinin yüzde 52’sini ödediğini yazdı. Spotify’ın kazandığı her bir dolarlık gelirin yaklaşık üçte ikisi (ücretsiz, reklam destekli katmandaki kullanıcılar dahil) hak sahiplerine gidiyor ve bunun yaklaşık yüzde 75-80’i etiketlere ödeniyor. Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği raporuna göre, genel olarak akış, geçen yıl rekor sektör gelirinin yüzde 83’ünü oluşturdu.

Sanatçılar, sektör figürleri ve pek çok hayran, özellikle COVID-19 salgını, sanatçılar için önemli bir gelir kaynağı olan turlara geçici bir son verdikten sonra, yayın hizmetlerinden daha yüksek ödeme talep ediyor. En azından, müzik akışı platformlarından daha fazla şeffaflık hoş bir harekettir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Apple Music Sanatçılara Spotify’ın İki Katını Ödüyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Uçan Taksiler Havacılık Sektörünü Domine Edebilir

Uçan Taksiler Havacılık Sektörünü Domine Edebilir: Airbus ve Boeing dikkat – dünyanın en büyük uçak …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör