Apple, Ormanları Restore Etmek İçin 200 Milyon Dolarlık Fon Başlattı

blank
Apple, Ormanları Restore Etmek İçin 200 Milyon Dolarlık Fon Başlattı

İçerik: Apple, Ormanları Restore Etmek İçin 200 Milyon Dolarlık Fon Başlattı

Apple, Ormanları Restore Etmek İçin 200 Milyon Dolarlık Fon Başlattı:

Apple, 2030 yılına kadar karbon nötr olacağından tamamen emin değil ve doğaya karşı daha nazik bir tavrın bu hedefe ulaşmasına yardımcı olacağına dair iddiaya giriyor. Teknoloji devi Conservation International ve Goldman Sachs, orman restorasyon projelerine yatırım yaparak her yıl atmosferden “en az” 1 milyon metrik ton CO2 çıkarmak için 200 milyon $ ‘lık bir Yenileme Fonu başlattı.

Şirket sadece ağaç dikip en iyisini ummakla kalmıyor. Karbon tutmayı uygun şekilde ölçmek ve CO2’nin atmosferin dışında kalmasını sağlamak için BM İklim Sözleşmesi, Verra ve Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’ndeki standartlara dayanıyor. Apple, biyolojik çeşitliliğe yardımcı olan çalışan ormanlara (yani, kereste için kullanılabilen ancak konutlar için kullanılamayan dikkatlice yönetilen ormanlar) odaklandığını sözlerine ekledi.

Firma, bu projeye olan bağımlılığı konusunda çekingen değildi. Ürünlerde ve tedarik zincirinde yapılan iyileştirmelerle 2030 yılına kadar emisyonlarının yalnızca yüzde 75’ini azaltacağını ve geri kalanı için karbon tutmanın gerekli olacağını tahmin etti. Conservation International başkanı Dr. M. Sanjayan, doğal restorasyonun karbonu ortadan kaldırmanın “diğer mevcut teknolojilerden” en hızlı ve en etkili yolu olduğunu savundu.

Hiç şüphe yok ki bunun Dünya Günü yaklaşırken dikkat çekmesi gerekiyor ve Microsoft’un benzer bir zaman diliminde karbon negatif olma hedefi kadar iddialı değil. Apple’ın da belirttiği gibi, bu, bir şirketin CO2’yi ortadan kaldırması için “türünün ilk örneği” bir yaklaşımdır. Daha önce bir seçenek olmadığında, diğer şirketlerin de aynı şeyi takip etmesine ve karbon nötr veya negatif gitmesine neden olabilir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Apple, Ormanları Restore Etmek İçin 200 Milyon Dolarlık Fon Başlattı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

100 Milyon Yıllık Böcek Fosili, Eski Böcek Ailesine Işık Tutuyor

100 Milyon Yıllık Böcek Fosili, Eski Böcek Ailesine Işık Tutuyor.Kehribar içinde 100 milyon yıldan fazla …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör