SpaceX, Crew Dragon Lansmanını Önümüzdeki Hafta Gerçekleştirecek

blank
SpaceX, 60 Starlink Uydusu Fırlattı, Ancak İniş Başarısız Oldu

İçerik: SpaceX, Crew Dragon Lansmanını Önümüzdeki Hafta Gerçekleştirecek

SpaceX, Crew Dragon Lansmanını Önümüzdeki Hafta Gerçekleştirecek:

NASA, SpaceX’e, resmi bir Uçuş Hazırlığı İncelemesini tamamladıktan sonraki hafta dört astronotu Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) götürmesi için yeşil ışık yaktı. Kalkış planlandığı gibi 22 Nisan saat 06: 11’de (ET) Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nde gerçekleşecek.

Yaklaşan Crew Dragon lansmanı, özellikle Elon Musk’ın uzay girişimi için birkaç ilke işaret ediyor. Phys.org’a göre, sadece geri dönüştürülmüş Falcon ve Dragon aracı kullanan ilk mürettebat uçuşu değil, aynı zamanda iki uluslararası ortağı olan ilk uçuş. Falcon 9 roketi, Kasım ayında ISS’ye astronotları fırlatan aynı ilk aşamaya sahipken, kapsül (Endeavor adlı) NASA’dan Robert Behnken ve Douglas Hurley’i geçen ilkbaharda uzay istasyonuna ve uzay istasyonundan taşıdı.

Her ikisi de yeniden kullanılabilir ve daha büyük SpaceX uzay aracı serisinin bir parçasını oluşturur. Falcon 9, yükleri ve mürettebatlı uzay aracını yörüngeye taşımak için tasarlanmış iki aşamalı bir rokettir. Daha büyük Falcon Heavy ile aynı Merlin motoruna sahiptir ve toplam 122 fırlatmada kullanılmıştır. Ejderha ise yörüngedeki manevralar için 16 Draco itici ve yeniden giriş ve iniş için birkaç paraşütle donatılmış bir kapsüldür.

Bu sefer görev astronotları arasında Shane Kimbrough ve Megan McArthur, Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı’ndan Akihiko Hoshide ve Avrupa Uzay Ajansı’ndan Thomas Pesquet bulunuyor. ISS’de altı ay geçirecekler ve eve dönen dört Mürettebat-1 üyesinin yerini alacaklar.

Geriye kalan tek şey, hedeflenen lansmandan önce küçük bir sorunu düzeltmektir. SpaceX Başkan Yardımcısı Bill Gerstenmaier, şirketin ilk aşama tanklarına fark ettiklerinden biraz daha fazla sıvı oksijen itici pompalandığını fark ettiğini söyledi. Mühendisler şu anda eşitsizliğin herhangi bir güvenlik tehlikesi oluşturmadığından emin oluyorlar. Sorun planlandığı gibi çözülürse, astronotlar programa göre hareket etmeli ve 23 Nisan sabahı istasyona yanaşmalıdır. NASA TV’de lansmanı canlı olarak izleyebileceksiniz.

Engadget tarafından önerilen tüm ürünler, ana şirketimizden bağımsız olarak editör ekibimiz tarafından seçilmektedir. Hikayelerimizden bazıları bağlı kuruluş bağlantıları içerir. Bu bağlantılardan biri üzerinden bir şey satın alırsanız, bir bağlı kuruluş komisyonu kazanabiliriz.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: SpaceX, Crew Dragon Lansmanını Önümüzdeki Hafta Gerçekleştirecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Çin, FAST Teleskopunu Kullanarak Güneş Rüzgarını İnceliyor

Çinli Bilim Adamları Dev Teleskop Kullanarak Güneş Rüzgarını İnceliyor: Çinli bilim adamları, dünyanın en büyük …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör