ABD, Siber Saldırılar Nedeniyle Rusya’ya Yaptırım Uyguluyor

blank
ABD, Siber Saldırılar Nedeniyle Rusya'ya Yaptırım Uyguluyor

İçerik: ABD, Siber Saldırılar Nedeniyle Rusya’ya Yaptırım Uyguluyor

ABD, siber saldırılar nedeniyle Rusya’ya yaptırım uyguluyor. Beyaz Saray, ABD’nin siber saldırılar ve diğer düşmanca eylemler olduğunu söylediği şeylere yanıt olarak Rusya’ya yaptırım uyguladığını açıkladı. Düzinelerce Rus oluşumunu ve yetkilisini hedef alan tedbirlerin, “Rusya’nın zararlı dış faaliyetlerini” caydırmayı amaçladığını söyledi.

Açıklamada, geçen yılki devasa “SolarWinds” saldırısının arkasında Rus istihbaratının olduğu belirtiliyor ve Moskova 2020 seçimlerine müdahale etmekle suçlanıyor.
Rusya tüm iddiaları reddediyor ve aynı şekilde yanıt vereceğini söylüyor.
Perşembe günü açıklanan yaptırımlar, Başkan Joe Biden tarafından imzalanan bir idari emirle detaylandırıldı. İki ülke arasındaki ilişkiler için gergin bir zamanda geliyorlar.

Rusya, Putin zirvesi için Biden planını değerlendirecek
ABD Hazine ve ticaret departmanı Putin’i hackledi Bay Biden’ın zirve teklifini değerlendirdiği söyleniyor
Geçen ay ABD, Kremlin eleştirmeni Alexei Navalny’nin zehirlenmesi üzerine yedi Rus yetkiliyi ve bir düzineden fazla hükümet birimini hedef aldı. Rusya işin içinde olmadığını söylüyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Salı günü yaptığı bir telefon görüşmesinde Bay Biden, ABD’nin ulusal çıkarlarını “sıkı bir şekilde” savunacağına söz verirken, Putin ile iki ülkenin birlikte çalışabileceği alanlar bulmak için bir toplantı teklif etti. Biden yönetimi ne dedi?
Perşembe günü, Bay Biden Rusya’ya yaptırım uygulama kararını “orantılı” olarak nitelendirdi.

Biden gazetecilere verdiği demeçte, “Başkan Putin ile daha ileri gidebileceğimiz konusunda net davrandım, ancak bunu yapmamayı seçtim” dedi. “ABD, Rusya ile bir gerginlik ve çatışma döngüsü başlatmak istemiyor.”

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, yeni yaptırımların ABD’nin “istikrarsızlaştırıcı uluslararası” hareketini sürdürmesi halinde Rusya’ya “stratejik ve ekonomik açıdan etkili bir şekilde maliyetler yükleyeceğini” gösterdiğini söyledi. aksiyon”.

Yönetimin, Rus hükümetinin siber saldırıların arkasında olduğu ve ABD ve müttefik ülkelerdeki “özgür ve adil demokratik seçimlerin yürütülmesini baltalamaya” çalıştığı yönündeki görüşünü yeniden teyit ediyor.

Özellikle Rusya’nın dış istihbarat servisi SVR’yi siber suçlulara 18.000 hükümete ve özel bilgisayar ağlarına erişim sağlayan SolarWinds saldırısından sorumlu tutuyor. Geçen Aralık ayında, dönemin ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, arkasında Rusya’nın olduğuna inandığını söyledi.

En son yaptırımlar, 2020 ABD başkanlık seçimlerini “ve diğer dezenformasyon eylemlerini” etkilemeye çalışmakla suçlanan 32 oluşum ve yetkiliyi hedef alıyor.

On diplomat ihraç ediliyor. İcra emri, ABD finans kuruluşlarının Haziran ayından itibaren ruble cinsinden tahvil satın almasını da engelliyor.
Biden dikkatli bir çizgide ilerliyor
Gordon Corera, güvenlik muhabiri analiz kutusu
Biden yönetimi dikkatli bir çizgide yürümeye çalışıyor. ABD’li yetkililer, Moskova’nın bir dizi kabul edilemez davranışının bedelini dayatmak ve daha fazla eylemi caydırmak istiyor. Ayrıca Trump yönetiminden daha sert bir tutum alacaklarının da sinyalini vermek istiyorlar. Ancak ilişkilerde aşağı doğru bir sarmal görmek istemediklerini de söylüyorlar. Verdikleri mesaj, yanıtlarının “kararlı ama orantılı” olduğudur.

SolarWinds siber casusluk kampanyası birincil endişe kaynağıydı. Etkiyi en üst düzeye çıkarmak için, buna yanıtı seçim müdahalesi ve diğer konularla ilgili yaptırımlarla birleştirdiler. Bireylere yönelik diplomatik sınır dışı ve yaptırımlar, beklendiği gibi Moskova tarafından büyük ölçüde omuzlarından alınacak. Yine de Rusya’nın devlet borcuna ilişkin mali yaptırımlar bir adımdır.

ABD ayrıca Rus istihbarat faaliyetleri hakkında dezenformasyon yaymada rol alan paravan şirketlerden istihbarat servislerini destekledikleri iddia edilen Rus teknoloji şirketlerine kadar çok sayıda ayrıntı yayınladı. Umut, bunun Rusların faaliyet göstermesini de zorlaştırması olacak. Ancak geçmiş deneyimler, tüm bunların Kremlin’i caydırmasının olası olmadığını gösteriyor.

Bu arada Beyaz Saray, Rusya’nın Amerikan askerlerini öldürdükleri için Taliban militanlarına ödül teklif ettiğine dair iddiaları destekleyecek çok az kanıt olduğunu kabul etti.

İstihbarat değerlendirmesi ilk olarak geçen Haziran ayında New York Times tarafından bildirildi ve geçen yılki kampanya davasında Bay Biden tarafından o zamanki Başkan Donald Trump’ı Rusya’ya karşı gelmemekle suçladı. Bay Trump, o zamanlar buna “yalan haber” diyordu.

Beyaz Saray basın sekreteri Jen Psaki Perşembe günü gazetecilere verdiği demeçte, istihbarat topluluğunun, Afgan tutukluların sorgulamalarından geldiği söylenen iddialara yalnızca “düşük ila orta derecede güven” olduğunu belirlediğini söyledi.

Moskova’nın tepkisi nedir?
Yaptırımların açıklanmasından kısa bir süre sonra, Rusya dışişleri bakanlığı bunları “çatışmanın sıcaklığını tehlikeli bir şekilde artıran düşmanca adımlar” olarak nitelendirdi. “Bu tür saldırgan davranışlar elbette kesin bir yanıt alacaktır” ifadesi yer alıyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: ABD, Siber Saldırılar Nedeniyle Rusya’ya Yaptırım Uyguluyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Audi Yılda 40 Ton Petrol Tasarrufu Sağlayacak Uygulamayı Başlattı

Audi Yılda 40 Ton Petrol Tasarrufu Sağlayacak Uygulamayı Başlattı: Mission: Zero adlı çevre programı ile …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör