Avustralya’da Google’a Soruşturma

blank
Google Size Ülkeler ve COVID 19 Hakkında E-Posta Gönderebilir

İçerik: Avustralya’da Google’a Soruşturma

Avustralya’da Google’a Soruşturma. Associated Press’in bildirdiğine göre, Avustralya’daki bir yargıç, Google’ın, şirketin Android cihazlar aracılığıyla topladığı kişisel konum verileri konusunda kullanıcıları yanlış yönlendirdiğini tespit etti.

Federal Mahkeme Yargıcı Thomas Thawley’e göre ihlaller Ocak 2017 ile Aralık 2018 arasında meydana geldi. Yeni bir Android cihazı kurarken yeni bir Google hesabı oluşturan kullanıcılar, “Konum Geçmişi” ayarının, Şirketin, kullanıcının konumu hakkında tanımlanabilir veriler toplayıp toplamadığını belirlemek. Aslında, varsayılan olarak açık olan başka bir Google hesabı ayarı – “Web ve Uygulama Etkinliği” ayarı, Google’ın, etkin olduğunda kişisel olarak tanımlanabilir konum bilgilerini toplamasına ve depolamasına izin verdi.

Şirketin tüketici izleme örgütü olan Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu (ACCC), Google’a karşı ceza istediğini söyledi, ancak bir miktar belirtmedi.

ACCC başkanı Rod Sims yaptığı açıklamada, “Mahkemenin kararı Google’a ve diğerlerine büyük işletmelerin müşterilerini yanıltmaması gerektiği konusunda güçlü bir mesaj gönderdiği için, bu tüketiciler, özellikle de çevrimiçi gizlilikleriyle ilgilenen herkes için önemli bir zaferdir” dedi.

Google, Cumartesi günü bir yorum talebine hemen yanıt vermedi. Ancak bir sözcü Associated Press’e şirketin hakimin bulgularına karşı çıktığını ve itiraz etmeyi düşündüğünü söyledi.

Şirket, son birkaç aydır Avustralya’da yasal işlem başlattı. Şubat ayında Avustralya hükümeti, Google ve Facebook’un medya şirketlerine platformlarında dağıtılan haber içeriği için ödeme yapmasını gerektiren bir yasayı kabul etti.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Avustralya’da Google’a Soruşturma

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Apple’a Kablosuz İletişim Patentleri İçin Dava Açıldı

Apple’a Kablosuz İletişim Patentleri İçin Dava Açıldı. Apple, Wi-Fi ve hücresel bağlantıyı destekleyen neredeyse tüm …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör