Google Earth Zaman Atlamalı Özelliği Geliyor

blank
Google Earth Zaman Atlamalı Özelliği Geliyor

İçerik: Google Earth Zaman Atlamalı Özelliği Geliyor

Google Earth Zaman Atlamalı Özelliği Geliyor.Google Earth, kullanıcıların zamanı geri almasına ve dünyanın birkaç on yıl içinde nasıl değiştiğini görmesine olanak tanıyan hızlandırılmış bir özellik başlattı. Bu özellik, insanların zamanda gezinmesine izin vermek için son 37 yıldaki milyonlarca uydu görüntüsünü kullanıyor.

İnsanların, örneğin, küresel ısınmanın yanı sıra buzulların geri çekilmesini veya Amazon’un zaman içinde ormansızlaşmasını görmelerini sağlar. Şirket, bunun Google Earth için dört yıldır yapılan en büyük güncelleme olduğunu söylüyor.

Google Earth, yaygın olarak kullanılan Haritalar ürününe benzer bir teknoloji kullanır, ancak toplu taşıma ve yol tariflerinden daha çok jeoloji ve keşfe odaklanır.

Kullanıcılar araca bir web tarayıcısından erişebilir ve özellik, yıllar içinde eriyen bir Alaska buzulunun önceden paketlenmiş sanal turları veya Brezilya’daki orman koruma çalışmaları ile birlikte gelir.

Las Vegas’ın yan yana iki versiyonu – biri 1984, diğeri 2020 – ikincisi yaklaşık iki katına çıktı.
Las Vegas, Nevada, 1984 ve 2020
Ancak hızlandırılmış özellik küreseldir – yani kullanıcılar herhangi bir konuma yazabilir ve mevcut olan her şeyi deneyebilir.

Google, iklim değişikliği ve diğer çevre sorunları konusunda farkındalık yaratmanın bir yolu olarak bu aracı yoğun bir şekilde pazarlamaktadır.

Manzaranın nasıl değiştiğinin çarpıcı örnekleri olarak Cape Cod’un değişen kumlarına ve Kazakistan’ın Aral Denizi’nin kurumasına işaret etti.

Ama aynı zamanda, Las Vegas’ın hızlı genişlemesinden Dubai’de yapay adaların inşasına kadar dünyanın dört bir yanındaki kasaba ve şehirlerdeki patlamayı belgeliyor.

Google, “Değişen gezegenimizin parmak uçlarımızda daha net bir resmine sahibiz – sadece sorunları değil, aynı zamanda çözümleri ve on yıllar boyunca ortaya çıkan büyüleyici derecede güzel doğa olaylarını da gösteren bir resim var” dedi.

Dünya boyutunda bir video
Başlık altında, Google Earth’ün yeni sürümü, Nasa, ABD Jeolojik Araştırmalarının Landsat projesi ve AB’nin Copernicus projesinden gelen 24 milyon farklı uydu fotoğrafı tarafından destekleniyor.

Google, bu uzay ajanslarının “açık ve erişilebilir verileri açma taahhütleri” olmaksızın yeni özelliklerin “mümkün olamayacağını” söyledi.

Ortalama bir kullanıcı bir seferde sistemin yalnızca küçük bir bölümünü görebilirken, Google, animasyonlu hızlandırılmış görüntülerin aslında tek tek video döşemelerinden oluşan dev bir video mozaiği olduğunu söylüyor.

Şirket, 24 milyon görüntünün 1984 yılına kadar gittiğini ve 20 petabayt – 20 milyon gigabayt – depolama alanı ve “katrilyonlarca piksel” kapladığını söyledi.

Çapraz bir çizgi Doğu Londra’nın bir görüntüsünü böler – solda yeşil alanlar hakimdir – sağda, yerleşim alanları yeşil alanı göz alabildiğince kaplamıştır.
East London, 1984 ve 2020, Canary Wharf’tan Olimpik parka doğru bakış
Birlikte, 4.4 terapiksel boyutunda tek bir video oluştururlar – Google’ın söylediği gibi, yarım milyondan fazla 4K ultra yüksek çözünürlüklü videoya eşdeğerdir.

Tüm bu verilerin işlenmesi, işin makul bir zaman aralığında yapılması için Google’ın sahip olduğu binlerce yüksek güçlü makine arasında paylaşılan iki milyon saatten fazla bilgisayar zamanı aldı.

Google, salgın sırasında seyahat alışkanlıklarını ortaya koyuyor
Google Haritalar çevre dostu rotalar göstermeye başlamak için
Microsoft, tüm dünyayı Flight Simulator’a koyuyor
Şirket, “Bildiğimiz kadarıyla, Google Earth’teki hızlandırılmış video, gezegenimizdeki en büyük video” dedi.

Klimalı veri merkezlerindeki bu tür ağır işlemler, büyük miktarda güç kullanır ve önemli bir çevresel etkiye sahiptir. Google, tüm veri merkezlerinin karbon nötr olduğunu savunuyor, ancak bunu dengeleme uygulaması yoluyla yapıyor – enerji kullanımını “dengelemek” için çevresel projelere para ödüyor.

Büyük miktardaki geçmiş verilerin, bulutları kaldırmak gibi başka pratik faydaları da vardır. Dünya yüzeyindeki herhangi bir fotoğraf grubu, uydunun göremediği bulut örtüsüyle örtülü alanlara sahip olacaktır.

Bir ekran, geri çekilmekte olan bir Alaska buzulunu gösterir ve sağdaki panelde zaman içinde nasıl oluştuğunu görmek için yıllar seçilebilir.
Google, iklim sorunlarını sergilemek için bu Alaska buzulu gibi sanal turlar hazırladı
Ancak zamanla, farklı cepler görünür hale gelir ve bunlar daha sonra altındakilerin bir resmini oluşturmak için birbirine dikilebilir.

Google, bu yeni hızlandırılmış projeyi en azından önümüzdeki on yıl boyunca her yıl güncellemeyi planladığını söylüyor.

“Gezegenin bu perspektifinin tartışmalara zemin hazırlayacağını, keşfi teşvik edeceğini ve en acil küresel sorunlarımızdan bazıları hakkındaki bakış açılarını değiştireceğini umuyoruz” dedi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Google Earth Zaman Atlamalı Özelliği Geliyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Çin, FAST Teleskopunu Kullanarak Güneş Rüzgarını İnceliyor

Çinli Bilim Adamları Dev Teleskop Kullanarak Güneş Rüzgarını İnceliyor: Çinli bilim adamları, dünyanın en büyük …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör