SpaceX, NASA’nın Artemis Ay’a İniş İznini Kazandı

blank
SpaceX, NASA'nın Artemis Ay'a İniş İznini Kazandı

İçerik: SpaceX, NASA’nın Artemis Ay’a İniş İznini Kazandı

SpaceX, NASA’nın Artemis Ay’a İniş İznini Kazandı. NASA, ilk kez Washington Post tarafından bildirilen Apollo programı 1972’de sona erdiğinden beri ilk kez insanları Ay’a götürecek uzay aracı yapmak için SpaceX’i seçti. Ajans, SpaceX’in bu öğleden sonra düzenlediği bir basın toplantısında Ay’a iniş yapan Artemis için sözleşmeyi kazandığını duyurdu. Şirket, 2,9 milyar dolarlık sözleşmeyi kazanmak için Blue Origin’i (Lockheed Martin gibi önemli havacılık oyuncularıyla takım oluşturdu) ve savunma müteahhidi Dynetics’i yendi. Daha önce NASA’nın iki şirketi seçmesi bekleniyordu.

NASA, rekabeti teşvik etmek ve bir sağlayıcının teklifini yerine getirememesi durumunda birkaç seçenek olmasını sağlamak için ana programları için birden fazla yüklenici seçme eğilimindedir. Geçen yıl sözleşmenin ilk adımı için üçünü de seçti, ancak hepsini SpaceX’e girmeye karar verdi.

Şirket, Yıldız Gemisini Artemis görevleri için kurdu. SpaceX, test sırasında yeniden kullanılabilir uzay aracıyla ilgili sorunlarla karşılaşsa da (şimdiye kadar tüm prototipler çöktü ve / veya patladı), NASA şirketin bunu doğru yapabileceğinden emin görünüyor. SpaceX, bu yılın sonlarında Starship’i yörüngeye çıkarmayı planlıyor. Ajans ayrıca, Starship’in yeniden kullanılabilir doğasının kararını etkilediğini açıkladı.

Sözleşme, SpaceX için büyük bir zaferdir. Astronotları Uluslararası Uzay İstasyonu’na çift yönlü taşımak için NASA ile birlikte çalışıyor ve bir sonraki görev 22 Nisan’da yapılacak.

Artemis programı Trump yönetimi altında döndüğünde, amaç 2024’te astronotları Ay’a geri götürmekti, ancak projenin zaman çizelgesi gözden geçiriliyor. NASA, görevin 2024 yılına kadar gerçekleşmesi için ihtiyaç duyduğu fona şu anda sahip değil. Ajans, program aracılığıyla ilk kez Ay’a bir kadın ve siyahi bir kişi indirmeyi planlıyor ve ilk görevler için uygun astronotlardan oluşan bir kısa liste oluşturdu. NASA ayrıca ilk insan görevinden önce vidasız bir test uçuşu yapacağını ve Ay’ın yüzeyine ineceğini söyledi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: SpaceX, NASA’nın Artemis Ay’a İniş İznini Kazandı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Parlak Uydular Ve Uzay Çöpü, Evreni Görmemizi Engelliyor

Parlak Uydular Ve Uzay Çöpü, Evreni Görmemizi Engelliyor. Parlak uydular ve Dünya’nın yörüngesinde dönen uzay …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör