Sony, FlavorGraph ile Gıda Sektörüne Yapay Zeka Yatırımı Yapıyor

blank
Sony, FlavorGraph ile Gıda Sektörüne Yapay Zeka Yatırımı Yapıyor

İçerik: Sony, FlavorGraph ile Gıda Sektörüne Yapay Zeka Yatırımı Yapıyor

Sony, FlavorGraph ile Gıda Sektörüne Yapay Zeka Yatırımı Yapıyor

AI oyunlara, otonom sürüşe ve diğer alanlara karma başarı ile girdi ve şimdi de yemek pişirmeye çalışıyor. Google’ın yapay zekası, Great British Bake Off kazananıyla karşı karşıya geldikten sonra, Sony, sarımsak, zeytin ve süt gibi malzemeleri eşleştirmek için tasarlanmış FlavorGraph adlı bir derin öğrenme sistemi geliştirdi.

Sony ve Kore Üniversitesi (KU) araştırmacıları, şeflerin sezgisel olarak malzemeleri nasıl birleştireceklerini bulduklarını ve bunun peynir ve domates, domuz eti ve elma, sarımsak ve zencefil gibi eşleştirmeler için kademeli bir evrimle sonuçlandığını belirtti. Araştırmacılar, baskın lezzet moleküllerini paylaşan bileşenlerin genellikle birlikte iyi çalıştığını fark ettiklerinden, bu klasik kombinasyonların çoğu daha sonra bilim tarafından açıklandı. Aynı zamanda, iyi bir şekilde birleşen diğer bileşenler çok farklı kimyasal yapılara sahip olabilir.

Ekip, nedenini anlamak için hem malzemelerle ilgili moleküler bilgileri hem de bunların tarihsel olarak tariflerde nasıl kullanıldığını inceledi. Daha sonra, 1.561 lezzet molekülüne dayanan acı, meyveli ve tatlı gibi lezzet profilleriyle FlavorGraph veritabanını oluşturdular. Aynı zamanda, geçmişte malzemelerin nasıl birleştirildiğini görmek için yaklaşık bir milyon tarifi incelediler.

Elde edilen veriler, şaraplar ve turunçgil grupları gibi yiyecekler tarafından paylaşılan kimyasal bileşikleri ve bunların genel lezzetlerini nasıl etkilediğini gösterir ve hangi yiyeceklerin belirli şaraplar veya meyvelerle iyi gidebileceğini gösterir. Örnek yiyecek eşleşmelerinden bazıları belirgindir (kurabiyeler ve dondurma) ve diğerleri daha azdır (beyaz şarap ve Campbell’in yoğunlaştırılmış altın mantar çorbası). Araştırmacılar henüz olağanüstü bir şey keşfetmediler (buna örnek olarak havyar ve beyaz çikolatayı göstererek), ancak FlavourGraph sadece bir başlangıç ​​noktası.

Ekip, “Bilim geliştikçe ve yiyeceklerin daha iyi temsillerini elde ettikçe, giderek daha ilgi çekici bileşen çiftlerini ve sağlıksız veya sürdürülemez içeriklerin yeni ikamelerini keşfetmeliyiz,” diye yazdı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Sony, FlavorGraph ile Gıda Sektörüne Yapay Zeka Yatırımı Yapıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Robotik Kazıcı Parmak, Gömülü Kara Mayınlarını Arayabilir

Robotik Kazıcı Parmak, Gömülü Kara Mayınlarını Arayabilir: Robotlar nesneleri zaten net bir şekilde bulabilirler, ancak …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör