Covid Sonrası Enerji Patlamasında Karbon Dalgalanması

blank
Covid Sonrası Enerji Patlamasında Karbon Dalgalanması

İçerik: Covid Sonrası Enerji Patlamasında Karbon Dalgalanması

Covid Sonrası Enerji Patlamasında Karbon Dalgalanması. Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), dünya pandemiden toparlanırken bu yıl enerjiden kaynaklanan CO2 emisyonlarında büyük bir artış öngörüyor.

Ajans, 2021 için toplam enerji emisyonlarının 2019’dan biraz daha düşük olacağını söylüyor. Ancak CO2, kayıtlardaki en büyük ikinci yıllık miktar kadar artacak. Asya’da kömür kullanımının kilit önemde olması bekleniyor: IEA, küresel talebi 2014’te görülen küresel zirveye yaklaştırarak% 4,5 oranında artıracağını söylüyor. Bununla birlikte, yenilenebilir enerji de artıyor ve yeşil kaynakların tedarik edilmesi bekleniyor Bu yıl elektriğin% 30’u.

Karbon süper yayıcıları bulmak için uydu ağı
Çin, ‘kömürü hurdaya çıkararak 1,6 trilyon dolar tasarruf edebilir’
İklim toplantısını ertelemek ‘başarısızlığa tercih edilir’ havalimanı Salgın tıkanıklığı sırasında terk edilmiş bir havaalanı – havacılığa olan talebin bu yılın sonuna kadar düşük kalması muhtemeldir
Koronavirüse küresel tepkiyi belirleyen boş yollar, ana caddeler ve havaalanları, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana enerji talebindeki en büyük düşüşü gördü.

Bu düşüş, karbon emisyonlarının 2020’de yaklaşık% 6 oranında düştüğünü gördü, çünkü kömür ve petrol gibi daha fazla karbon içeren yakıtlar kısıtlamalardan en çok etkileniyordu. Birçoğu, enerji kullanımındaki bu değişikliklerin pandemiden kurtulma sürecinde devam edeceğini umuyordu, ancak IEA’nın bu son tahminleri, durumun muhtemel olmadığını gösteriyor.

Gelişmekte olan dünyada enerji talebi patlama yaşıyor ve bu yıl için tahmin edilen% 3,4’lük artış, genel enerji kullanımının hala% 3’ün altında olmasının beklendiği daha zengin ekonomilerle tezat oluşturuyor. Enerji talebinin arttığı yerlerde kömür kilit rol oynuyor. Genel küresel kullanım 2020’de yaklaşık% 4 azaldı, ancak bu yıl% 4,5 oranında artması bekleniyor.

Rüzgar enerjisinin 2020 seviyelerinden% 17 artması bekleniyor
Bu, esas olarak Çin’in öncülük ettiği ve bu yıl küresel kömür büyümesinin yarısından fazlasını oluşturmasının beklendiği Asya’da gerçekleşiyor.

Ancak, kömürün bir süredir arka planda olduğu ABD ve AB’de bile talebin artması bekleniyor – ancak yine de bu bölgelerde muhtemelen 2019 seviyelerinin altında kalacak.

IEA’ya göre, kömür talebinin 2014’te görülen küresel zirveye yakın olması muhtemeldir ve bu, iklim değişikliğini dizginleme çabaları için etkileri vardır.

IEA’nın genel müdürü Fatih Birol, “Küresel karbon emisyonları, enerji sektöründe kömür kullanımının yeniden canlanması nedeniyle bu yıl 1,5 milyar ton artacak” dedi.

“Bu, Covid krizinden ekonomik iyileşmenin şu anda iklimimiz için sürdürülebilir olmaktan başka her şey olduğuna dair korkunç bir uyarı.”

IEA’ya göre, petrole olan talebin covid öncesi seviyelere yükselmesi durumunda 2021 için emisyon tahminleri daha da kötü olacak. Bu yılın sonunda, havacılıkta petrol kullanımının 2019 seviyelerinin% 20 altında olması bekleniyor.

Ancak IEA raporunda yenilenebilir enerji için bazı güçlü pozitifler var. Rüzgar, güneş ve diğer sürdürülebilir formlar 2020’de% 3 büyüdü ve enerji sektöründe bu yıl% 8 büyümesi bekleniyor.

Genel olarak yeşil enerji kaynakları, sanayi devriminin başlangıcından bu yana en yüksek seviye olan elektrik üretiminin% 30’unu sağlayacak.

Küresel enerji resminin karmaşıklıklarını yansıtan Çin, bu yıl yenilenebilir elektrikteki küresel artışın neredeyse yarısından sorumlu olacak.

East Anglia Üniversitesi’nden Profesör Corinne Le Quéré, “Son 15 yılda ülke düzeyinde gördüğümüz gibi, emisyonlarını azaltmayı başaran ülkeler, yenilenebilir enerjinin fosil enerjinin yerini aldığı ülkelerdir” dedi. ülkeleri güç sistemlerini değiştirmeye iten faktörler.

“Şu anda gerçekleşmekte olan şey, iklim değişikliğiyle mücadelede iyi olan, yenilenebilir enerjinin devasa bir dağıtımına sahip olduğumuz, ancak bu, kömür ve gaza yapılan büyük yatırımların yanında gerçekleşiyor.”

“Dünya çapında Covid-19 sonrası teşvik harcamaları, bizi onlarca yıldır yüksek CO2 emisyonlarına hapseden faaliyetleri hala büyük ölçüde finanse ediyor.”

Bu haftanın ilerleyen saatlerinde, Başkan Biden, yaklaşık 40 cumhurbaşkanı ve başbakanın fiilen katılması beklenen bir iklim zirvesine ev sahipliği yapacak.
Başkan Biden bu hafta önemli bir iklim toplantısına ev sahipliği yapıyor
ABD’nin ayrıca 2030 için önemli ölçüde iyileştirilmiş bir emisyon azaltma hedefi açıklaması bekleniyor.

IEA’ya göre, Paris iklim anlaşmasının sıcaklık hedeflerini göz önünde bulundurmak için emisyonların dizginlenmesi gerekiyorsa, bu eylemler yeterince hızlı gerçekleşemez.

IEA’dan Dr. Birol, “Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler emisyonları azaltmaya başlamak için hızla hareket etmedikçe, 2022’de daha da kötü bir durumla karşı karşıya kalacağız” dedi.

“ABD Başkanı Joe Biden’in bu hafta ev sahipliği yaptığı iklim konulu liderler zirvesi, Glasgow’daki COP26 öncesinde net ve acil eylemi taahhüt etmek için kritik bir andır.”

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Covid Sonrası Enerji Patlamasında Karbon Dalgalanması

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Audi Yılda 40 Ton Petrol Tasarrufu Sağlayacak Uygulamayı Başlattı

Audi Yılda 40 Ton Petrol Tasarrufu Sağlayacak Uygulamayı Başlattı: Mission: Zero adlı çevre programı ile …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör