Facebook, e-Postalardaki Veri İhlalini Küçümsüyor

blank
Facebook, e-Postalardaki Veri İhlalini Küçümsüyor

İçerik: Facebook, e-Postalardaki Veri İhlalini Küçümsüyor

Facebook, e-Postalardaki Veri İhlalini Küçümsüyor. Belçika merkezli Data News’e yanlışlıkla gönderilen dahili bir Facebook e-postası, 533 milyon kullanıcıdan sızan hesap bilgileriyle başa çıkma stratejisini ortaya çıkardı.

Sosyal ağın bu türden daha fazla olay beklediğini ve bunu normal bir olay olan bir endüstri sorunu olarak çerçevelemeyi planladığını öne sürüyor. Sonuç olarak konuyla ilgili sınırlı açıklamalar yapmayı planladı.

Facebook notun gerçek olduğunu doğruladı ve BBC’ye şunları söyledi: “İnsanların endişelerini anlıyoruz, bu yüzden sistemlerimizi iznimiz olmadan Facebook’tan bilgi almayı daha zor hale getirmek ve arkasındaki insanların peşine düşmek için sistemlerimizi güçlendirmeye devam ediyoruz.”

Daha sonra bir sözcü, LinkedIn ve Clubhouse’un da “veri kazıma” sorunları yaşadığını ekledi.
106 ülkede 533 milyon kişiden elde edilen veriler bu ayın başlarında bir bilgisayar korsanlığı forumunda yayınlandı.

Facebook, verilerin 2019’da daha önce bildirilen bir sızıntıdan eski olduğunu söyledi. Verilerin sitedeki halka açık bilgilerden kazındığını söyleyerek herhangi bir yanlış yapmayı reddetti.

Ancak şimdi, İrlanda veri komiseri tarafından GDPR kurallarını ihlal edip etmediğine dair bir soruşturma ve telefon numaraları da dahil olmak üzere bir dizi kişisel veri sızdırılan etkilenen AB vatandaşlarının kitlesel yasal işlemiyle karşı karşıya.

Data News tarafından yayınlanan e-postanın tarihi 8 Nisan – haberin yayınlanmasından birkaç gün sonra. Konuyla ilgili “üst düzey küresel yayınlardan” gelen basında çıkan haberlerin şimdiden% 30 oranında düştüğünü söyledi. Kullanıcılar üzerindeki itibar Hikayenin bugüne kadar nasıl bildirildiğinin bir özetini sağladı.

“Yayınlar, Facebook’un tepkisini kaçamak, suçu saptırmak ve etkilenen kullanıcılar için özür dilemekten yoksun olarak çerçeveleyen daha eleştirel yaklaşımlar sundu.” şirketin yanıtını yetersiz olarak eleştirmek üzerine “.

“Uzun vadeli strateji” başlıklı bir bölümde Facebook, konuyla ilgili ek açıklamalar planlamadığını söyledi. “Daha fazla kazıma olayları bekliyoruz ve bunu hem geniş bir endüstri sorunu olarak çerçevelemenin hem de bu faaliyetin düzenli olarak gerçekleştiği gerçeğini normalleştirmenin önemli olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Planının, firmanın problemle nasıl başa çıktığı konusunda şeffaflık sunan, kazıma önleme çalışması hakkında konuşan bir blog yazısı içereceğini de sözlerine ekledi.

Data News ayrıca Facebook’un sorunun Ağustos 2019’da keşfedilip çözüldüğü yönündeki iddiasını sorguladı ve etik hacker Inti De Ceukelaire’in iki yıl önce şirketi Facebook üzerinden birinin telefon numarasını bulmanın mümkün olduğu konusunda uyardığına dikkat çekti.

Bay De Ceukelaire, BBC’ye sızdırılan notun “uzun süredir şüphelendiklerimizi ortaya çıkardığını, ancak şimdi siyah beyaz olarak var – Facebook kullanıcılarını bilgilendirmekten daha çok itibarını önemsediğini” söyledi.

Facebook’un “sorunu çözmeye” çalıştığını söyledi.
“İlk başta tamamen sessizdiler, sonra basına verilerin nasıl eski olduğuna dair bir cümle verdiler ve bu işe yaramayınca, Facebook’un kendi sisteminden ziyade nasıl kazıma ile ilgili olduğu hakkında konuşmaya başladılar.”

Verilerin eski olmadığını, çünkü telefon numaralarının genellikle değişmediğini ve ayrıca telefon numaraları için orijinal gizlilik ayarlarının son derece kafa karıştırıcı olduğunu ekledi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Facebook, e-Postalardaki Veri İhlalini Küçümsüyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Bilim İnsanlarına Göre Küresel Isınma Ciddi Boyutlara Ulaşıyor

Bilim İnsanlarına Göre Küresel Isınma Ciddi Boyutlara Ulaşıyor: Isı bir katil – ve iklim değişikliği …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör