Facebook Şifreleme Planı Çocukların Korunmasına Engel Olacak mı ?

blank
Facebook Şifreleme Planı Çocukların Korunmasına Engel Olacak mı ?

İçerik: Facebook Şifreleme Planı Çocukların Korunmasına Engel Olacak mı ?

Facebook Şifreleme Planı Çocukların Korunmasına Engel Olacak mı ? İçişleri Bakanı, Facebook’un mesajlaşma hizmetlerinde şifreleme uygulama planlarının çocuk istismarıyla mücadele için devam eden çalışmaları tehlikeye atabileceği konusunda uyardı. Bu tür şifreleme, yalnızca gönderenin ve alıcının mesajları okuyabileceği anlamına gelir.

Priti Patel, hayır kurumlarının ev sahipliği yaptığı bir etkinliğe verdiği demeçte, “Kolluk kuvvetlerinin iğrenç suç eylemleriyle başa çıkma ve mağdurları koruma becerisinin ciddi şekilde engellendiği bir duruma izin veremeyiz” dedi. Facebook, daha geniş şifreleme planlarının kullanıcıların gizliliğini koruduğunu söylüyor.

Patel’i konuşmaya davet eden Ulusal Çocuklara Karşı Zulmü Önleme Derneği (NSPCC), özel mesajlaşmanın “çocuk cinsel istismarının ön cephesi” olduğunu iddia etti. Mesajların varsayılan olarak şifrelenmesi, çocuk istismarı görüntülerinin veya çevrimiçi tımarın daha kolay yayılmasına yol açabilir, dedi.

İçişleri Bakanı konuşmasında, Facebook’un platformunda değişiklik yaptığında kamu güvenliğini dikkate alması gerektiğini ve özellikle çocuklar üzerindeki etkisini ciddi şekilde düşünmesi gerektiğini söyledi. “Ne yazık ki, daha fazla eyleme geçmemiz gereken bir zamanda … Facebook hala iyi işi ve halihazırda kaydedilmiş olan ilerlemeyi tehlikeye atan uçtan uca şifreleme planlarını sürdürüyor” dedi.

“Suistimal devam ediyor ve devam edecek – istismara uğrayan çocukların bu görüntüleri, biz konuşurken şu anda bile çoğalmaya devam ediyor. Ancak şirket, tüm erişimi engelleyen uçtan uca şifreleme yoluyla bu soruna kör olmayı planlıyor. mesaj içeriği. ” “Benim görüşüm, bunun kesinlikle kabul edilemez olduğu yönünde” diye ekledi.

Ancak Facebook, “uçtan uca şifrelemenin, insanları bilgisayar korsanlarından ve suçlulardan korumak için birçok hizmet tarafından kullanılan önde gelen güvenlik teknolojisi olduğunu” söyledi. Güvenlik özellikleri zaten planlarının bir parçası, diye ekledi.

‘Şifreli’ mesajlar
Uçtan uca şifreleme, mesajları yalnızca gönderenin veya alıcının okuyabilmesini sağlayarak gizliliği garanti eder. Seyahat ederken, kolluk kuvvetleri de dahil olmak üzere okunamaz olması için karıştırılır. Mesajı okumanın tek yolu genellikle onu alan kilidi açılmış bir cihaza fiziksel erişim sağlamaktır.

Şu anda, Facebook’un başlıca mesajlaşma platformlarından yalnızca biri – WhatsApp – varsayılan olarak uçtan uca şifreleme kullanıyor. Şirket, gizlilik özelliğini Facebook Messenger ve Instagram’da norm haline getirmeyi planlıyor, ancak bunu henüz yapmadı.

Mesajlaşma platformları uçtan uca şifrelenmediğinde, Facebook gibi teknoloji devleri, bilinen çocuk istismarı görüntülerinin paylaşımını belirlemek ve özel mesajlaşmanın şüpheli kullanımını tespit etmek için kullanıcılarının gönderilerinin otomatik olarak taranmasını kullanabilirler – örneğin sohbet eden yaşlı bir kişi gibi. henüz tanımadıkları reşit olmayan kullanıcılar.

NSPCC, şifrelemenin planlandığı gibi yayılmasının “bu [tarama] araçlarını işe yaramaz hale getireceğini” savunuyor ve Facebook’u yeniden düşünmeye çağırıyor. ABD Ulusal Kayıp ve İstismara Uğramış Çocuklar Merkezi’nden yapılan bir tahmin, dünya çapında çocuk istismarı raporlarının% 70’inin, eğer devam ederse kaybedilebileceğini gösteriyor. NPSCC, sosyal medya kullanıcılarının çocukların güvenliğinin korunacağına dair bazı garantiler görmeye istekli olduklarını öne süren araştırmayı açıkladı.

Hayır kurumu, kişisel mahremiyet ve çocuk güvenliği arasında bir “ya / ya” tartışma olarak sıkıştığını savunarak tartışmanın “sıfırlanmasını” talep ediyor. Bunun yerine, her ikisini de koruyan “dengeli” bir çözüm çağrısında bulunuyor. Bayan Patel bu düşünceyi yineledi ve “Hükümetin şifrelemeyi desteklediğini, tabii ki şirketlerin kullanıcıların gizliliğini koruyabildiğini ve bunun önemli olduğu birçok alan olduğunu açıkça belirtmek istiyorum.” Dedi.

“Hizmetin, halkın korunması ve çocuk güvenliğiyle uyumlu bir şekilde uçtan uca şifrelemenin uygulanmasının mümkün olduğuna inanıyoruz” dedi.Ama bunun neye benzeyeceğini söylemedi. Mesajları gönderilmeden önce tarayan cihaz üzerinde yazılımlar gibi bazı olası çözümlerin kendi gizlilik endişeleri vardır. Şifreleme hala ‘popüler’ Şifrelenmiş mesajların içeriğine erişim, hükümette uzun süredir tartışma konusu olmuştur.

Bayan Patel’in öncüllerinden Amber Rudd, 2017 Westminster saldırısının ardından “istihbarat servislerimizin şifrelenmiş WhatsApp’a girebilmesini sağlamamız gerektiğini” savundu.

Ve eski Başbakan David Cameron, 2015 Paris saldırılarının ardından, “okuyamayacağımız” hiçbir “iletişim aracı” olmaması gerektiğini ilan etti. Bu tür endişelere rağmen, şifreli mesajlaşma, halkın desteğiyle çok hassas bir konu olmaya devam ediyor. Açık Haklar Grubu’nun yönetici müdürü Jim Killock, “Şifreleme popüler ve büyüyor çünkü kullanıcılar dolandırıcılık, dolandırıcılık ve verilerinin kötüye kullanılmasına karşı güvenlik ve koruma istiyor.”

“Bir grup insan için diğerine göre günlük güvenliği yasaklamak veya sınırlamak tamamen mantıksız olacaktır.
“Çocuk istismarı görüntüleriyle uğraşmak kesinlikle gereklidir, ancak çözümler insanların kendilerini diğer suç türlerinden koruma haklarıyla uyumlu olmalıdır, bu nedenle şifreleme kullanımını nasıl durduracaklarını sonsuza dek tartışmaktan uzaklaşmalıdır.”


Facebook hissedarları şifreleme planını engellemeye çalışıyor
Ancak NSPCC CEO’su Sir Peter Wanless, bu görüşün “çocukları en çok zararın olduğu yerde korumasız bırakma” riski taşıdığını savundu.”Uçtan uca şifrelenmiş bir dünyada kötüye kullanımı engellemek için teknolojiyi kullanmaya devam etmelerine izin veren bir düzeltme bulmak firmaların çıkarına,” diye ekledi.

Ve teknoloji devleri bunu başaramazsa, çocukları korumak için “nihayetinde hükümetin korkuluk olması gerektiğini” söyledi.Facebook, kullanıcı gizliliği için gerekli olan uçtan-uca şifrelemeyi uygulamaya koyma planlarını uzun süredir savundu.

İçişleri Bakanı’nın sözlerine tepki gösteren bir açıklamada, bir şirket sözcüsü şunları söyledi: “Çocuk istismarının platformlarımızda yeri yoktur ve Facebook, istismarı önlemek, tespit etmek ve müdahale etmek için yeni yollar geliştirmede sektöre liderlik etmeye devam edecek.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Facebook Şifreleme Planı Çocukların Korunmasına Engel Olacak mı ?

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Asus ROG Strix Gaming Dizüstü Bilgisayarları Duyuruldu

Asus ROG Strix Gaming Dizüstü Bilgisayarları Duyuruldu: Asus ROG Strix oyun dizüstü bilgisayarları, AMD’nin Computex …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör