İOS 14.5 Önümüzdeki Hafta Kullanıma Sunulacak

blank
İOS 14.5 Önümüzdeki Hafta Kullanıma Sunulacak

İçerik: İOS 14.5 Önümüzdeki Hafta Kullanıma Sunulacak

İOS 14.5 Önümüzdeki Hafta Kullanıma Sunulacak. İOS 14 piyasaya sürüldükten yedi ay sonra Apple bugün, iOS 14.5’in 26 Nisan haftasında piyasaya çıkacağını açıkladı. Şirket iPad etkinliğinde belirli bir tarih vermeyi reddetti, ancak basın materyalleri yeni yazılımın “önümüzdeki hafta” geleceğini söyledi. Bir .5 sürümü olmasına rağmen, bu, tüm iOS cihazı kullanıcıları için bir dizi özellik ekleyen önemli bir yazılım güncellemesidir. Değişiklikler listesi, Siri’nin nasıl ses çıkaracağını seçmeniz için bir komut istemini, FaceID özellikli iPhone’ların bir Apple Watch ile kilidini açma yeteneğini ve yazılımın çevrimiçi gizliliğinizi nasıl işlediğine ilişkin bazı büyük değişiklikleri içerir.

Yol boyunca gerçekleşen çeşitli beta lansmanlarından, iOS 14.5’in kullanıcılara bir yüz maskesi takarken telefonlarının kilidini açmanın bir yolunu sunacağını biliyoruz. Şubat ayında, özelliğin etkinleştirildiğinde, kullanıcı aynı zamanda bir Apple Watch takıyorsa cihazın kilidini açacağını söyleyen raporlar gördük. Aynı zamanda güncellemenin PS5 ve Xbox Series X denetleyicileri için destek eklediğini öğrendik.

Ancak en çok ilgi çeken şey, pek çok şirketin oyuncaklarını çocuk arabalarından uzağa fırlatmasına neden olan Apple’ın yeni gizlilik özelliklerinin uygulanması olacak. Şirket, kullanıcılardan IDFA (IDentification For Advertisers) kullanılarak izlenmeye izin vermelerini isteyen bir kart ekleyeceğini söyledi. Bu, genel olarak, Facebook gibi şirketlerin bireysel kullanıcıların çevrimiçi olarak ne yaptığını izlemelerinin bir yoludur.

Bu, kullanıcılara ne yaptıklarına dair herhangi bir belirti vermek istemeyen bazı veri emici şirketler için pek iyi gitmedi. Kınama o kadar güçlüydü ki, Eylül 2020’de Apple, tedbirin 2021’e geri çekileceğini duyurdu. Ancak, Facebook’tan oldukça ağır bir PR kampanyasına rağmen, özellik şimdi iOS 14.5’in bir parçası olarak kullanıma sunuluyor.

İnternette bildirilen bir şey, iOS 14.5’in Apple Music olmayan bir varsayılan ses platformu seçmenize izin vereceği inancıdır. Spotify’ı ve diğer hizmetleri kullanan kişilerin hacmi göz önüne alındığında, bu, Apple’ın kendi ürünlerini diğerlerine tercih ettiği yönündeki eleştiriyi çürütmek için iyi bir yol gibi görünüyordu. Maalesef şirket, Siri hangi müzik hizmetini kullandığınızı hatırlasa da, görünüşe göre üçüncü taraf bir uygulamayı varsayılan olarak ayarlayamayacağınızı söyleyerek yanıt verdi.

Apple ayrıca, bu güncellemenin bir parçası olarak, “Asyalı” aramalarını yakalayan ve bunları çocuklar için güvenli modda yetişkin içeriği olarak işaretleyen bir filtreyi kaldırma sözü verdi. Bu, 2019’un sonlarından beri bir sorundu ve Mart ayında dağıtılan bir beta, işleri düzeltene kadar çözülmedi. Doğal olarak, bu sorunu çözmek için bu kadar uzun süre uyumak bir şirket için kötü bir görünüm, ancak değişikliği yapmak çok hoş.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: İOS 14.5 Önümüzdeki Hafta Kullanıma Sunulacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Huawei HarmonyOS, Akıllı Telefonlar İçin Piyasaya Sürüldü

Huawei HarmonyOS, Akıllı Telefonlar İçin Piyasaya Sürüldü: Huawei, akıllı telefonlar için tescilli HarmonyOS’un Çarşamba günü …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör