MI5, LinkedIn’i Kullanan Casusları Uyarıyor

blank
MI5, LinkedIn'i Kullanan Casusları Uyarıyor

İçerik: MI5, LinkedIn’i Kullanan Casusları Uyarıyor

MI5, LinkedIn’i Kullanan Casusları Uyarıyor. MI5’e göre, son beş yılda profesyonel sosyal ağ LinkedIn’deki düşman devletlerle bağlantılı sahte profillerle en az 10.000 İngiliz vatandaşına yaklaşıldı. Bu tür bağlantı isteklerini kabul eden kullanıcıları, daha sonra sırları paylaşmaya çekilebileceklerini uyardı.

Güvenlik ajansı başkanı Ken McCallum, “kötü niyetli profillerin” “endüstriyel ölçekte” kullanıldığını söyledi. Hükümet çalışanlarını tehdit konusunda eğitmek için bir kampanya başlatıldı.

Bağlamadan Önce Düşün çabası, yabancı casusların hassas bilgilere erişimi olanları hedef aldığı konusunda uyarıyor.
Farkındalık kampanyası kılavuzlar, posterler ve bir video içerir
Bir endişe, mağdurların meslektaşlarının da takip taleplerini kabul etmeye daha istekli hale gelmeleridir – çünkü karşılıklı bir tanıdıklarını paylaşıyorlarmış gibi görünüyorlar.

Seyahat fırsatları
MI5, LinkedIn’i özel olarak adlandırmadı, ancak BBC News, Microsoft’un sahip olduğu hizmetin gerçekten de ilgili platform olduğunu öğrendi.

10.000’den fazla rakam, neredeyse her devlet dairesinde ve ayrıca gizli bilgileri sağlamak için onları işe alma girişimlerine yol açabilecek konuşma veya iş ve seyahat fırsatları sunulabilecek kilit sektörlerdeki personeli içerir.

Ve yaklaşanların büyük bir kısmının başlangıçta onlarla çevrimiçi olarak iletişim kuran profillerle meşgul olduğu düşünülüyor.

Hükümet personeline verilen rehber, “Hiç kimse, bu yaklaşımlar aracılığıyla sosyal olarak yanlış davranışa yönlendirilmekten muaf değildir” diyor. LinkedIn, girişimi memnuniyetle karşıladığını söyledi.

‘Suç örgütleri’
MI5’e rapor veren Ulusal Altyapıyı Koruma Merkezi tarafından yürütülen kampanya, hükümet personelinden “dört R” üzerine odaklanmalarını istiyor:

potansiyel tehdidi gerçekleştiren kötü niyetli profilleri tanıma
şüpheli profilleri bir güvenlik yöneticisine bildirerek profilleri kaldırarak “Pandeminin başlangıcından bu yana, çoğumuz uzaktan çalışıyoruz ve evde kişisel cihazlarımızla daha fazla zaman geçirmek zorundayız,” dedi hükümet baş güvenlik görevlisi Dominic Fortescue.

“Sonuç olarak, personel, düşman güvenlik hizmetleri ve sosyal medyadaki suç örgütlerinin kötü niyetli yaklaşımlarına karşı daha savunmasız hale geldi.”

ABD ve diğer ülkeler benzer kampanyalar başlattı.
Eski CIA görevlisi Kevin Mallory, LinkedIn’deki bir yaklaşımı takiben Çin’e sır vermekten suçlu bulunduktan sonra 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Ve İngiltere’nin hareketi, Beş Göz istihbarat birliğinin diğer üyeleri olan Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda tarafından da destekleniyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: MI5, LinkedIn’i Kullanan Casusları Uyarıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Audi Yılda 40 Ton Petrol Tasarrufu Sağlayacak Uygulamayı Başlattı

Audi Yılda 40 Ton Petrol Tasarrufu Sağlayacak Uygulamayı Başlattı: Mission: Zero adlı çevre programı ile …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör