Şili’nin Atacama Çölünde Yeni Dinozor Türleri Ortaya Çıkarıldı

blank
Şili'nin Atacama Çölünde Yeni Dinozor Türleri Ortaya Çıkarıldı

İçerik: Şili’nin Atacama Çölünde Yeni Dinozor Türleri Ortaya Çıkarıldı

Şili’nin Atacama Çölünde Yeni Dinozor Türleri Ortaya Çıkarıldı. Bilim adamları, Şili’nin kuzeyinde bulunan bir iskeletin parçalarından yeni bir dinozor türü belirlediler. Yaratığın kalıntıları, dünyanın en kurak olan Atacama çölünde, Copiapó kenti yakınlarında ortaya çıkarıldı. Uzmanlar, bitki yiyen titanozorun küçük bir başı, uzun boynu ve alışılmadık derecede düz bir sırtı olduğunu söylüyor.

Araştırmalar, yaratığın o zamanlar çiçekli bitkiler, eğrelti otları ve palmiye ağaçlarından oluşan yemyeşil bir arazide yaşadığını gösteriyor. Şilili jeolog Carlos Arévalo liderliğindeki bir ekip, kalıntıları 1990’larda ortaya çıkardı ve 2000’lerde araştırma yaptı. Cretaceous Research dergisinde yayınlanan bulgular Pazartesi günü kamuoyuna açıklandı.

Ekibe göre kalıntılar humerus, femur ve iskium parçaları ile boyun ve sırtın vertebral elemanlarını içeriyordu. Tahmini uzunluğu 6,3 m (20 ft) olan küçük bir alt yetişkin bireyi temsil ederler.

Dinozor öldüren uzay kayası Amazon ormanına yol açtı
Arjantin’de ‘korkuya neden olan’ dinozor bulundu
Yaratık bir sauropod veya uzun boyunlu, uzun kuyruklu, bitki yiyen bir dinozordu. Dinozorların 66 milyon yıl önce yok edilmesinden önceki son dönem olan Geç Kretase’den kalma yataklarda bulundu.

Yaratık, yerli Kunza dilinde Atacama kemikleri anlamına gelen Arackar licanantay olarak adlandırıldı.

Bir sanatçının, Şili’deki Atacama Çölü’nde bilim adamları keşfedilen bitki yiyen bir dinozor izlenimi

Kalıntılar sonunda Şili’nin Doğa Tarihi Müzesi’nde sergilenecek. Müzenin paleontoloji alanı başkanı David Rubilar, “Bu, Şili paleontoloji mirası için önemli bir kilometre taşını temsil ediyor” dedi.

Ekip, bu ismin Şili’den üçüncü dinozor ve Güney Amerika’daki And Dağları’nın batı tarafındaki üçüncü titanozor olduğunu söyledi. 2014 yılında, şimdiye kadar keşfedilen en büyük dinozorlardan biri, tahmini uzunluğu 37 metreden fazla olan bir titanozor olan Arjantin’de ortaya çıkarıldı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Şili’nin Atacama Çölünde Yeni Dinozor Türleri Ortaya Çıkarıldı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

100 Milyon Yıllık Böcek Fosili, Eski Böcek Ailesine Işık Tutuyor

100 Milyon Yıllık Böcek Fosili, Eski Böcek Ailesine Işık Tutuyor.Kehribar içinde 100 milyon yıldan fazla …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör